Muzeum Jana Kasprowicza

Spis Treści

Willa Harenda

Na Harendzie, nad rzeką Zakopianką, znajduje się zabytkowa willa wybudowana w 1920 roku. Początkowo w willi miał funkcjonować pensjonat, ale wkrótce po jej wybudowaniu zakupiła ją angielska malarka, poetka i tłumaczka Winifred Cooper, a następnie, w 1923 roku, sprzedała ją za 500 funtów Janowi Kasprowiczowi.

Muzeum Jana Kasprowicza

Jan Kasprowicz (1860 – 1926) był wybitnym młodopolskim  poetą, dramaturgiem, krytyk literackim i tłumaczem. Do jego najbardziej znanych utworów należą  „Z chałupy” (1888), „Miłość” (1895), „Krzak dzikiej róży”, (1898), Ginącemu światu (1902), Księga ubogich (1916), Hymny (1921). Pomimo, że urodził się w rodzinie analfabetów, zdobył wyższe wykształcenie, a nawet obronił doktorat na Uniwersytecie Lwowskim. Samodzielnie nauczył się kilku języków – łaciny, greki, francuskiego i angielskiego. Wykonał wiele tłumaczeń, między innymi tekstów Szekspira, Marlowe’a, Byrona, Goethego i Schillera. Angażował się w działalność akademicką i polityczną.

Jan Kasprowicz, który był wielkim miłośnikiem Tatr i wcześniej wielokrotnie bywał w Zakopanem, spędził w willi na Harendzie ostatnie trzy lata swojego życia. Mieszkał tam ze swoją trzecią żoną, o 27 lat od niego młodszą Marią Bunin (pierwsze małżeństwo z Teodozją Szymańską przetrwało zaledwie kilka miesięcy, druga żona Jadwiga Gąsowska porzuciła autora dla Stanisława Przybyszewskiego).

Aby dotrzeć do dawnej posiadłości – muzeum Jana Kasprowicza możemy zatrzymać samochód przy drodze nr 47 (tam także znajduje się przystanek autobusowy) i przejść na drugą stronę rzeki po kładce dla pieszych lub podjechać od strony ul. Harenda.

Ekspozycja powstałego w 1950 roku muzeum mieści się w trzech pomieszczeniach zamieszkiwanych przed laty przez pisarza – jadalni, saloniku i sypialni, urządzonych tak, jak pozostawiła je w chwili śmierci w 1968 roku ostatnia żona Kasprowicza – Maria. W muzeum znajdują się meble, obrazy, książki, fotografie i rękopisy należące do Jana Kasprowicza i jego rodziny, a także portrety pisarza autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ciekawostką jest maska pośmiertna oraz XIX-wieczne popiersie pisarza, wykonane przez Antoniego Popiela.

Galeria Władysława Jarockiego

W willi na Harendzie znajduje się także galeria malarstwa Władysława Jarockiego, zięcia Jana Kasprowicza, męża jego starszej córki Anny. Władysław Jarocki, zamieszkały w Krakowie, ale mocno związany z Tatrami i Podhalem, malował głownie pejzaże, obrzędy ludowe i religijne, ludzi w strojach regionalnych. Ze względu ma spowinowacenie z Kasprowiczem często bywał w willi na Harendzie. Ekspozycja jego prac została przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mauzoleum Jana Kasprowicza

W bezpośrednim sąsiedztwie willi mieści się mauzoleum projektu Karola Stryjeńskiego wybudowane w 1933 roku z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. Spoczywają w nim szczątki Jana Kasprowicza, a od 1968 roku również jego ostatniej żony.

Informacje praktyczne

(aktualizacja 2022)

Ceny biletów

  • bilet normalny: 15 zł.
  • bilet ulgowy: 11 zł.
  • lekcja muzealna (45 minut) dla minimum 10 osób: 40 zł. + bilet 10 zł./1osoba

Godziny otwarcia

Od wtorku do niedzieli w godzinach 10:15 – 15:15.

W poniedziałki, w święta kościelne oraz państwowe Muzeum i Galeria są nieczynne.

Galeria zdjęć