Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje.

Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Ekspozycja zawiera meble i sprzęty codziennego użytku, a także kolekcję sztuki i pamiątek osobistych, będących własnością autora. Jest to tylko nieduża część jego majątku, gdyż wiele cennych przedmiotów zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej.


Zwiedzanie wnętrz można nazwać swego rodzaju przeniesieniem w czasie. Wszystko wygląda tak, jak wtedy gdy mieszkał tu pisarz. Tak, jakby za chwilę wybitny autor miał przekręcić klucz w zamku, wejść do mieszkania i zasiąść przy biurku do pisania kolejnej powieści na miarę „Szatana z siódmej klasy”, „Panny z mokrą głową” czy „Awantury o Basię”.

Ponadto muzeum zawiera wiele rysunków – podziękowań dla pisarza od dzieci z całej Polski.

Sama kamienica „Opolanka” została wybudowana w latach trzydziestych XX wieku. Przed wejściem do budynku, w 1955 roku odsłonięto pomnik Kornela Makuszyńskiego, któremu towarzyszy jeden z jego najbardziej lubianych książkowych bohaterów – Koziołek Matołek.

Galeria zdjęć