Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie.
Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.
W muzeum znajduje się ekspozycja dotycząca Powstania Chochołowskiego z 1846 roku, w której skład wchodzą eksponaty dotyczące tego wydarzenia, między innymi broń i dokumenty. Ponadto wnętrze urządzone jest na wzór typowego góralskiego domu wiejskiego z połowy XIX wieku. Znajdują się tu sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie codziennego użytku, ceramika, a także dzieła sztuki, poezji i prozy – również współczesne, nawiązujące do Powstania Chochołowskiego.
Ciekawostka: Powstanie Chochołowskie wybuchło 21 lutego 1846 roku. Było skierowane przeciwko władzom austriackim. Wzięło w nim udział około 30 mieszkańców wsi Chochołów, Witów, Ciche oraz Dzianisz. Uczestnikom powstania udało się zdobyć kilka posterunków, zniszczyli także słupy graniczne. Po niedługim czasie powstanie zostało stłumione przez oddział stacjonujący w Nowym Targu, któremu pomogli górale z Czarnego Dunajca – pamiątką po tym wydarzeniu i zdradzie jest ponoć pomnik św. Jana Nepomucena w Chochołowie, który stoi odwrócony plecami w kierunku Czarnego Dunajca. W powstaniu brał udział znany góral Jan Krzeptowski „Sabała”