Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

Wystawy prezentowane w Muzeum Przyrodniczym TPN są zmienne, jednak zawsze związane z przyrodą, geologią, hydrologią i historią Tatr.

W sezonie wakacyjnym 2012 muzeum mieściło ekspozycję przyrodniczą ukazującą faunę tatrzańską. Wystawa składała się z kilkudziesięciu wypchanych zwierząt różnych gatunków zamieszkujących Tatry.

Co istotne, jak zapewniała kustosz muzeum, żadne z prezentowanych zwierząt nie zostało uśmiercone specjalnie w celu umieszczenia w ekspozycji. Zmarły one w sposób naturalny – niektóre z kozic spadły razem z lawiną, jeden z niedźwiadków został zabity przez dorosłego niedźwiedzia, inny uległ wypadkowi drogowemu.


Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się wyświetlane na specjalnym ekranie filmy z wideo-pułapek udostępnione przez pracowników TPN. Prezentowały one, często zabawne scenki z życia tatrzańskich niedźwiedzi.

W budynku, poza ekspozycją w sali głównej, organizowane są ciekawe wystawy fotografii o tematyce górskiej i przyrodniczej. Na terenie otaczającym muzeum można natomiast zapoznać się z informacjami na temat różnych gatunków drzew.

Bez wątpienia muzeum jest ciekawym punktem, wartym odwiedzenia przez każdego, komu bliska jest tatrzańska przyroda.

Muzeum kładzie duży nacisk na edukację dzieci i młodzieży oraz współpracę ze szkołami.

Galeria zdjęć