Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”

Spis Treści

Pensjonat Palace

Przy ul. Chałubińskiego 7 mieści się kilkupiętrowy budynek – wybudowany w 1930 roku pensjonat „Palace” – w  którym zatrzymywali się między innymi Artur Rubenstein i Paweł Kochański.

Na początku II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku placówkę Gestapo. Przetrzymywali, torturowali i mordowali w niej tysiące mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także cudzoziemców. Dla wielu pobyt tu był pierwszym przystankiem w drodze do obozów koncentracyjnych.

Po zakończeniu wojny w budynku urządzono sanatoria Związku Byłych Więźniów Politycznych i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a następnie żłobek.

Muzeum Walki i Męczeństwa – Katownia Podhala

Obecnie w budynku działa pensjonat, a w przyziemiu mieści się Muzeum Walki i Męczeństwa – Katownia Podhala, w którym można zapoznać się z jego historią. Ekspozycja przedstawia wyposażenie cel, w których w czasie II wojny przetrzymywani byli więźniowie, kolekcję fotografii i dokumentów oraz tablice informacyjne.

W miejscu, gdzie obecnie stoi pensjonat w latach 1893 – 1928 stała druga (po „Kolebie”) zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa w stylu zakopiańskim –   „Pepita” (następnie przechrzczona na „Ładę”, ostatecznie spłonęła w styczniu 1928 roku).

Galeria zdjęć