Willa Koliba

Spis Treści

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”.

Jej nazwa pochodzi od słowa „koleba” oznaczającego szałas pasterski. Budynek został wybudowany w latach 1892 – 1893. Pierwszym właścicielem willi był Ukrainiec Zygmunt Gnatowski, który prowadził w niej pensjonat (zatrzymywali się w nim między innymi Helena Modrzejewska i Jan Kasprowicz). Gnatowski nie ustanowił testamentu i po jego śmierci w 1906 roku willa przechodziła z rąk do rąk, jednak aż do II wojny światowej pełniła funkcję pensjonatu. W czasie wojny była siedzibą Hitlerjugend, a po jej zakończeniu były w niej kolejno dom wypoczynkowy, przedszkole i  dom dziecka.

W 1981 roku budynek trafił pod opiekę Muzeum Tatrzańskiego, które w latach 1984 i 1987 przeprowadziło niezbędne remonty, a następnie urządziło wnętrza (które zaaranżował Władysław Hasior) i w 1993 roku udostępniło willę do zwiedzania.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z  ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

W kilku pomieszczeniach urządzonych zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem (jadalnia, salon, sypialnia, gabinet, pokój służącego) znajduje się kolekcja etnograficzna zgromadzona przez Zygmunta Gnatowskiego, uzupełniona o meble i przedmioty użytkowe w stylu zakopiańskim pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, wykonane według projektów najbardziej znanych artystów – propagatorów stylu zakopiańskiego – Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Brzegi i Stanisława Barabasza. Meble stojące w pokoju służącego zostały zaprojektowane przez Franciszka Neużila, również w stylu zakopiańskim, jednak różniącym się od witkiewiczowskiego i przez niego krytykowanym.

Ciekawostką są drewniane, miniaturowe repliki istniejących budynków – chaty góralskiej oraz Domu pod Jedlami, które zostały przygotowane w 1900 roku na wystawę w Paryżu pod okiem Stanisława Witkiewicza. Ponadto na piętrze znajduje się kolekcja karykatur z lat 1914-1917 autorstwa Kazimierza Sichulskiego – młodopolskiego malarza, grafika i rysownika.

Nad wejściem, zgodnie z projektem Witkiewicza, wisi drewniana rzeźba Jana Krzeptowskiego „Sabały”, wykonana przez artystę zakopiańskiego Michała Gąsienicę Szostaka.

Galeria zdjęć