Na narty do sąsiada! Co Czechy mają do zaoferowania narciarzom?

Najwięcej ośrodków narciarskich w Europie mają takie kraje jak Szwajcaria, Austria, Francja, Niemcy i Włochy. Jednak nasz południowy sąsiad tylko nieznacznie odstaje od tej europejskiej czołówki. Może warto dać szansę Czechom i w tym sezonie na narty wybrać się do Harrachova, Cernej Hory czy Klinoveca?

W tym artykule znajdziesz informacje o zaletach wyjazdu na narty do Czech, największych ośrodkach narciarskich w tym kraju oraz o zasadach wyboru dobrego ubezpieczenia. Ochronę na stok narciarski możesz kupić przez internet za pomocą porównywarki ubezpieczeń turystycznych https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/ .

Infrastruktura narciarska w Czechach

Jeśli zastanawiasz się nad miejscem zimowego wyjazdu na narty, to mamy dla Ciebie kilka liczb, które mogą zachęcić Cię do wyjazdu do Czech. W kraju tym jest 191 ośrodków narciarskich, które oferują bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa – nie tylko zjazdowego, ale także biegowego. Dodatkowo zabawę na stokach narciarskich ułatwia aż 765 wyciągów różnego rodzaju.

Niewątpliwą zaletą wyjazdu narciarskiego do Czech są ceny (przede wszystkim skipassów), które są niższe niż w popularnych kurortach alpejskich. Jednocześnie jest dużo bliżej. Mieszkańcy południowej Polski mogą bez problemu wybrać się nawet na jeden dzień do Czech pojeździć na nartach.

Największe ośrodki narciarskie w Czechach

W pobliżu granicy z Polską leży zapewne jedna z najbardziej znanych zimowych miejscowości w Czechach. To w Harrachovie odbywały się wielokrotnie zawody puchar świata w skokach narciarskich na słynnym mamucie o długości 185 metrów.

Oczywiście amatorzy sportów zimowych również znajdą tam infrastrukturę do uprawiania swoich ulubionych sportów. W Harrachovie przygotowano ponad 8 km tras zjazdowych, wśród których znajduje się łatwy zjazd o długości 2 200 metrów – idealny dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

W okolicach Harrachova jest także ponad 100 km tras biegowych. Jeśli więc lubisz biegać na nartach, to z pewnością odnajdziesz się w tej czeskiej miejscowości. W miejscowości są także 2 wyciągi krzesełkowe i 2 orczyki.

Kolejną popularnym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest Szpindlerowy Młyn ( to największy tego typu obiekt w kraju). W okolicach miejscowości znajdują się dwa główne tereny narciarskie Svatý Petr i Medvědín, na których wyznaczono 20 tras zjazdowych o łącznej długości 28 km. W skład infrastruktury narciarskiej wchodzi 17 wyciągów (11 orczyków i 6 wyciągów krzesełkowych).

Najdłuższa trasa narciarska w Szpindlerowym Młynie ma 2 700 metrów długości i jest oznaczona jako łatwa (kolor niebieski). Natomiast czarna trasa FIS (trudna) ma 1 950 metrów – tak więc każdy znajdzie odpowiednie wyzwanie do swoich umiejętności.

Dodajmy do tego 91 km tras biegowych i mamy przepis na udany zimowy wyjazd. W Szpindlerowym Młynie turyści odwiedzić mogą także snowpark, tor saneczkowy, lodowisko czy wypożyczyć skuter śnieżny.  

Trzecim popularnym terenem narciarskim jest Cerna Hora (po polskiej stronie jest Czarna Góra). Czeski kurort nazywa się SkiResort Cerna Hora – PEC i składa się z 5 ośrodków narciarskich, w których wyznaczono 37 km tras zjazdowych, działa 12 wyciągów. Dodatkowo biegacze mają tam do dyspozycji ponad 90 km tras biegowych.

Wszystkie powyższe tereny narciarskie znajdowały się przy granicy polsko-czeskiej. Z kolei przy granicy czesko-niemiecką leży miejscowość Klinovec. Czekają tam na narciarzy 32 nartostrady i 17 wyciągów. Łączna długość tras zjazdowych to 31 km, w tym najdłuższa liczy blisko 3 km.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji o nartach w Czechach, to zajrzyj do poradnika https://mubi.pl/poradniki/narty-w-czechach/.

Pamiętaj o ubezpieczeniu narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie jest rodzajem ubezpieczenia turystycznego przygotowanego z myślą o miłośnikach sportów zimowych. W jego skład wchodzi więc ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW podróżne, OC sportowe czy ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu.

Rodzi się pytanie, czy jak w Czechach działa EKUZ, to nie muszę kupować ubezpieczenia turystycznego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie wyłącznie z publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju. Nie zastępuje ona więc ubezpieczenia turystycznego, a tym bardziej narciarskiego, którego ochrona dostosowana jest do uprawiania sportów zimowych. Na przykład EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w górach, nie opłaci kosztów transportu do Polski, a także nie zawiera NNW czy OC sportowego – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie EKUZ i wykupienie ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd do Czech. Ceny polisy za dzień zaczynają się od nieco ponad 4 zł, więc nie są to duże koszta. Życzymy udanego szusowania i biegania w Czechach!

 

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

Czytaj więcej »

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Czytaj więcej »

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »

Galeria Hasiora

Przy ul. Jagiellońskiej 18b znajduje się galeria Władysława Hasiora, będąca filią Muzeum Tatrzańskiego. Władysław Hasior (1928 – 1999) – polski artysta rzeźbiarz, malarz i scenograf był jednym z najwybitniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Przez niektórych uważany za współtwórcę polskiego pop-artu.

Czytaj więcej »

Sarnia Skała

Sarnia Skała Sarnia Skała (wcześniej nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską,

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.