Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach, który szlak w Tatrach Słowackich jest najtrudniejszy?

Wędrówka górskimi szlakami może być wyjątkową przygodą i okazją do kontemplowania niezwykłej, górskiej przyrody. By Twoja wycieczka okazała się udana warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, do których należy stosować się podczas górskich eskapad. Wybierz trasę na miarę swoich umiejętności i możliwości. Przygotuj się do niej dokładnie. Zastanów się, czy na najtrudniejsze szlaki jest odpowiednia pogoda. Poniże dowiesz się, jak zachować się przed wyprawą w wysokie Tatry, co jest ważne podczas wędrówki szlakiem oraz który ze szlaków po słowackiej stronie Tatr uważany jest za najtrudniejszy i dlaczego.

Bezpieczeństwo w górach – o czym musisz pamiętać przed wyprawą?

Wyprawa w wysokie góry, zwłaszcza skaliste wymaga odpowiedniego przygotowania i nie jest odpowiednią formą spędzania czasu dla niedoświadczonych turystów. Jeśli planujesz takie wyjście, warto zaopatrzyć się w wiedzę praktyczną i teoretyczną oraz praktykować w niższych partiach gór. Pamiętaj o tym, by poznać podstawowe zasady wspinaczki, specyfikę sprzętu oraz dokładnie zaplanować termin wyprawy. Weź pod uwagę, że większość szlaków w słowackiej części Tatr jest zamknięta w okresie od 1 listopada do 15 czerwca. Pamiętaj, by w góry wyruszać z rana i dokładnie określić długość swojej nieobecności w schronisku, zapisując wszystkie dane w księdze wyjść. Koniecznie zainstaluj aplikację ratunkową i zabierz ze sobą naładowany telefon. Przed wyjazdem w góry warto wykupić ubezpieczenie turystyczne z Wartą. Zwróć uwagę na zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej, termin obowiązywania polisy oraz poznaj szczegółowo elementy, które obejmuje w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Co zabrać ze sobą na górski szlak?

Przygotowanie do wyprawy w góry poza dbałością o kondycję oraz podszkoleniem się w zakresie poruszania się w górach obejmuje zakup potrzebnej odzieży i akcesoriów. Przygotuj się, dopasowując odpowiednie obuwie, odzież oraz odzież zmienną. Zabierz ze sobą plecak, w którym znajdzie się nieprzemakalna peleryna, dodatkowa bielizna termiczna, apteczka pierwszej pomocy, zapas wody pitnej, przekąski, naładowany telefon, latarka, baterie oraz akcesoria, potrzebne do wspinaczki. W Twoim plecaku powinna znaleźć się mapa, uwzględniająca przebieg szlaku. Przed wyjściem w góry wysokie musisz wyposażyć się w klamry, łańcuchy oraz elementy ekwipunku, które mogą przydać się w przypadku zmiennej pogody. Ważne, by zapisać sobie numer telefonu do GOPR i nie wyruszać w góry samotnie. Nie wychodź na trasę, jeżeli pogoda jest niepewna lub prognozowana jest jej rychła zmiana. Przed wyjazdem wybierz odpowiednią ochronę ubezpieczeniową w zaufanym towarzystwie, np. na Warta.pl.

Podczas wędrówki – co jest szczególnie ważne?

Wędrówka górskim szlakiem jest prawdziwą przyjemnością nawet wtedy, gdy przez kilka godzin przemierzasz trasę, której końca nie widać. Zaufaj mapom i nie zmieniaj trasy szlaku według własnych upodobań. Stosuj się do oznaczeń, nie wchodź na nieoznakowane ścieżki nawet jeżeli jest późno i wydaje Ci się, że prowadzą skrótem. Dotyczy to nie tylko wchodzenia, ale i schodzenia ze szczytu. Informuj w księdze o godzinie wyjścia, planowanej trasie oraz liczbie uczestników wyprawy. Zapisz szacowaną godzinę powrotu. W górach niezwykle ważny jest rozsądek, dlatego podczas wędrówki nie podejmuj ryzykownych decyzji. Koniecznie dopasuj poziom trudności trasy do swoich możliwości fizycznych i psychicznych. Trasa widokowa będzie odpowiednia dla osoby, której przypadłością jest lęk wysokości. Nie powinna ona jednak wybierać tras, których elementem są przepaści.

Hiking in the Polish High Tatras .

Który szlak w Tatrach Słowackich uważany jest za najtrudniejszy?

Wiele szlaków słowackich Tatr należy do trudnych i przeznaczonych dla doświadczonych amatorów wspinaczki górskiej. Za najtrudniejszy szlak po słowackiej stronie Tatr uznawany jest Czerwona Ławka, oddzielający skalną barierą dwie niezwykle piękne doliny Tatr: Dolinę Pięciu Stawów Spiskich i Dolinę Staroleśną. Szlak ten wymaga zastosowania klamr i łańcuchów. Spotkasz się na nim z przepaściami i ekspozycją. Przejście pomiędzy dwiema dolinami określane jest często jako najtrudniejsze w słowackich Tatrach. Do trudnych tras po słowackiej stronie Tatr należy również podejście słowacką stroną na Orlą Perć, a także na Rysy od strony słowackiej. Uwagę wielu turystów zwraca ponadto szlak Rohatka, gdzie przydadzą się łańcuchy. Zaobserwujesz tam wyjątkowe widoki, ale ten szlak zdecydowanie wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz przygotowania do wspinaczki. Pamiętaj, aby nie wybierać się na trudne szlaki Tatr, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór bez odpowiedniego przygotowania i ekwipunku.

Kaplica w Nowem Bystrem – Słodyczkach

W miejscowości Nowe Bystre stoi kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć nie jest to obiekt zabytkowy (została wybudowana w 1980 roku), zasługuje na uwagę ze względu na swój góralski charakter. Kaplica jest w całości drewniana, kryta gontowym dachem.

Czytaj więcej »

Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy. W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski. Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej »

Grześ

Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1653 m n.p.m., położony w północnej grani Wołowca. Przez jego grzbiet przebiega granica polsko-słowacka. Stoki Grzesia opadają do trzech dolin: Chochołowskiej (po stronie polskiej) oraz Łatanej i Bobrowieckiej Doliny Orawskiej (po stronie słowackiej).

Czytaj więcej »

Kapliczki w Dzianiszu

W Dzianiszu znajduje się kilka przydrożnych kapliczek – m.in. przydrożna kapliczka autorstwa Władysława Skoczylasa, kamienne figury z piaskowca przedstawiające świętych, świętą rodzinę oraz ukrzyżowanie Chrystusa, kapliczka wykonana w pniu drzewa stojąca na rozstaju dróg w lesie.

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Kino Sokół

Przy ulicy Władysława Orkana 2 w Zakopanem mieści się Kino Sokół należące do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Kino jest wyposażone w nowoczesny ekran o powierzchni 78 m2 oraz nagłośnienie surround. Oprócz normalnych filmów Kino Sokół zaprasza na seanse 3D.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.