Niezbędnik, który wypada mieć przy sobie wychodząc w góry

Każda wyprawa w góry wymaga dobrego przygotowania logistycznego. Trzeba zabrać ze sobą dobrą mapę, smartfona z aplikacjami turystycznymi, prowiant i odpowiedni sprzęt. Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma strój, który nie krępuje ruchów i zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza.

Pierwszy raz w góry? Koniecznie przeczytaj!

Nawet najkrótszy i najłatwiejszy szlak może okazać się niezwykle trudny do przejścia. Wystarczy, że pogorszą się warunki atmosferyczne lub zabraknie ci wody. Góry uczą pokory i zawsze być przygotowanym na różne okoliczności.

Przede wszystkim, zanim wybierzesz się na szlak, sprawdź dokładnie pogodę. Zbadaj też trasę, aby znać alternatywne zejścia i czas drogi, którą masz przebyć. Zainstaluj też potrzebne aplikacje w smartfonie, np. mapy ze szlakami i kompas. Spisz też telefony alarmowe do GOPR-u i przygotuj podręczną apteczkę.

Następny krok to przygotowanie odpowiedniego ubrania. Jeśli planujesz letni wypad w góry, twój strój nie będzie zbytnio skomplikowany. Zaopatrz się w jedną lub dwie koszulki termiczne. Dzięki odpowiedniej tkaninie nadmiar wilgoci zostaje szybko odprowadzany na zewnątrz. Zapakuj też do plecaka cieplejszą bluzę. Konieczny element niezbędnika turysty to także lekka kurtka przeciwdeszczowa (ewentualnie płaszcz). Pogoda w górach jest zmienna, dlatego zabezpieczenie od deszczu i wiatru to podstawa.

Kolejna niezwykle istotna część garderoby to buty trekkingowe. Dobrze wyprofilowana podeszwa o określonej gęstości będzie świetnie amortyzować wstrząsy. Generalnie buty powinny zakrywać kostkę, aby nie doszło do jej skręcenia. Wyższa chlewka chroni też stopę przed insektami. Ewentualnie zabierz ze sobą stuptuty, czyli ochraniacze ortalionowe na łydkę. Niezbędne są na pewno w zimniejsze miesiące, ale i latem doskonale ochronią przed deszczem, błotem czy zadrapaniem.

Latarka – niezbędne akcesorium na szlaku

Nie zawsze dobrze obliczysz trasę, a nieraz po prostu nie starczy ci sił na szybsze jej pokonanie. Źródło światła, jakim jest latarka, pomoże ci w różnych sytuacjach na trasie. Za jej pomocą podświetlisz mapę, drogę i wnętrze plecaka. Możesz też  dać komuś sygnał świetlny, jeśli zgubisz się na szlaku.

Są różne rodzaje latarek, dlatego trzeba wybierać je mądrze, bez pośpiechu. Warto zerknąć na fora tematyczne związane z turystyką i przejrzeć oferty sklepów internetowych. Najpewniej pojawią się w zakresie twoich poszukiwań latarki czołówki. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada się je na czoło i reguluje obwód taśmy np. za pomocą rzepu. Tego typu sprzęt jest niezwykle pomocy, bo nie krępuje rąk i dobrze oświetla drogę.

Oprócz czołówki zabierz też ze sobą chociaż jedną inną latarkę. Dobrze, aby był to sprzęt z różnymi funkcjami. Markowe latarki na pewno będą wykonane z materiałów odpornych na zarysowania. Najczęściej jest to mocne tworzywo sztuczne, metal i guma. Latarka powinna mieć pojemny akumulator (np.8000 mAh), uchwyt i klips do zaczepienia na pasku. Jej waga nie może być za wysoka, bo noszenie w plecaku zbędnego balastu jest niepotrzebne.

Oprócz tego zwróć uwagę przy zakupie, czy latarka ma kilka trybów świecenia. Dobrze, gdy sprzęt zaopatrzony jest w boczne panele świetlne, białe i czerwone.

Co jeszcze warto wrzucić do plecaka?

Nie zapomnij o ochronie głowy i ciała, dlatego czapka i krem przeciwsłoneczny plus okulary z filtrem powinny znaleźć się w twoim plecaku. Zabierz też termos z gorącą herbatą lub kawą, kanapkę i kilka batoników. Podwyższenie poziomu cukru we krwi to częsta potrzeba podczas długiego wędrowania.

Przyda się też spray na insekty i antyperspirant. Wrzuć do plecaka powerbank, który uratuje twój telefon przed rozładowaniem. Nie zawadzi wziąć ze sobą małego scyzoryka, chusteczek nawilżonych i zegarka z GPS-em. Nawet pozornie niepotrzebne rzeczy, mogą okazać się na wagę złota.

Zrób checklistę i ruszaj w drogę!

To krótki rekonesans wyprawki górskiego turysty. Nie zapomnij o podstawowych rzeczach takich jak prowiant i woda, ale tez nie przeciążaj plecaka.

Jeśli dobrze zaplanujesz wyprawę pod każdym względem, okaże się niezapomnianą przygodą. Natomiast jakiekolwiek niedociągnięcia mogą spowodować problemy na trasie. Zanim więc wyruszysz w drogę, zrób checklistę i kup potrzebny sprzęt, który w trasie jest niezbędny.

Budynek Schroniska

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem, stojące przy północnym brzegu jeziora, zostało wzniesione w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1874 – 1898 stało tu poprzednie schronisko, niewielki budynek, który doszczętnie spłonął w 1898 roku. Schronisko składa się z dwóch budynków – starego i nowego.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »
Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest najciekawszą z jaskiń udostępnionych dla turystów, leżących po polskiej stronie Tatr. Pomimo, że nie posiada szaty naciekowej jej położenie, labirynt korytarzy i aura tajemniczości sprawiają, że warto ją odwiedzić. Jaskinia ma długość około 1630 m, deniwelację 46 m i jest położona w Raptawickiej Turni.

Czytaj więcej »

Przełęcz Między Kopami

Przełęcz między Kopami jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Co ciekawe, pierwsza z nich, nosząca przydomek Wielka, osiąga wysokość 1531 m n.p.m. i jest o 46 metrów mniejsza od Małej, która wznosi się na wysokość 1577 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Kapliczka Koronacji NMP

Przy ul. Kościeliskiej, nieopodal Willi „Koliba”, stoi Kapliczka Koronacji NMP – figura z piaskowca ufundowana w 1866 roku przez Jędrzeja Pitonia, potocznie zwana „Świętą Trójcą”.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.