Ochrona przed słońcem w górach. O czym pamiętać latem?

Podczas letnich wędrówek po górach powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę przed słońcem. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno operuje ono właśnie w rejonach górskich i jak szybko może poparzyć skórę człowieka. Z tego powodu wprawieni wędrowcy zawsze stosują odpowiednią ochronę, w tym krem z filtrem, a w plecaku mają żel na oparzenia. Jak przygotować się do spaceru po górach, by dobrze ochronić się przed słońcem w lecie? Podpowiadamy.

Jaki krem z filtrem warto stosować latem w górach?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na trudniejszy, czy łatwiejszy szlak, zawsze przed wyjściem w góry powinniśmy nałożyć krem z filtrem na wszystkie odkryte części ciała. Najlepiej postawić na produkt o wysokiej ochronie, który zawiera filtry nie tylko przeciwko promieniowaniu UVB, które jest odpowiedzialne za ewentualne poparzenia słoneczne, ale również przeciwko promieniowaniu UVA, które przyspiesza starzenie się skóry.

Najlepiej więc użyć osobnego produktu do twarzy z filtrem SPF 50 i osobnego przeznaczonego do ciała, również z filtrem SPF 50. Co więcej, takie kosmetyki należy nakładać nie tylko wtedy, kiedy słońce mocno operuje, ale również w chłodniejszy pochmurny dzień. Żeby nie był nam potrzebny żel na oparzenia, powinniśmy aplikować takie kosmetyki co około 2-3 godziny.

Czy wyjeżdżając w góry, warto spakować żel na oparzenia?

Wyjeżdżając w góry, warto dobrze zaopatrzyć swoją kosmetyczkę i apteczkę we wszelkie środki, które mogą być pomocne podczas wędrówek latem. Wśród nich można wymienić na przykład żel na oparzenia. Przyda się on nie tylko w sytuacji, kiedy się faktycznie oparzymy, ale również gdy zastosowane środki ochrony przeciwsłonecznej okażą się niewystarczające i doznamy poparzenia słonecznego. Wówczas żel na oparzenia o działaniu chłodzącym może zapobiec powstawaniu wypełnionych płynem surowiczym bąbli i przyśpieszyć proces regeneracji naskórka.

Jak ubiór może nas ochronić przed słońcem w górach?

Ochrona przed słońcem w górach to nie tylko odpowiednio dobrane filtry przeciwsłoneczne, ale również właściwy ubiór i akcesoria. Dlatego niezależnie od tego, czy idziemy na krótszy spacer, czy dłuższą wędrówkę, pamiętajmy o nakryciu głowy. W tym celu sprawdzi się kapelusz, czapka z daszkiem lub chustka, najlepiej w jasnym kolorze, aby dodatkowo nie przyciągały słońca. 

Żeby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, jednak takie, które mają odpowiedni filtr. Bardzo często tanie modele nie są wyposażone w odpowiednią ochronę, przez co nierzadko nawet bardziej szkodzą naszym oczom, niż je chronią. Ubiór z kolei może osłonić nasze ciało. Zadbajmy więc o to, by był on dostosowany do warunków, jakie panują danego dnia w górach i by chronił wybrane partie ciała. Pozostałe odkryte fragmenty ciała należy posmarować kremem z wysokim filtrem, aby uniknąć poparzeń słonecznych i by nie przydał nam się podczas takiego wyjazdu żel na oparzenia.

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

W Dolinie Pięciu Stawów, przy północnym brzegu Przedniego Stawu Polskiego, na wysokości 1671 m n.p.m. położone jest Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi przejezdna dla samochodów droga. Schronisko jest zaopatrywane przy pomocy zainstalowanego w górnej części Doliny Roztoki wyciągu towarowego.

Czytaj więcej »

Amfiteatr w Jurgowie

W Jurgowie, tuż przy moście nad rzeką Białką znajduje się drewniany amfiteatr. Latem na jego deskach odbywają się różne imprezy kulturalne takie jak Lindada –

Czytaj więcej »

Pomnik „Prometeusz Rozstrzelany”

Przy Alei Przewodników Tatrzańskich, na południowym skraju Kuźnickiej Polany stoi Pomnik Ofiar Faszyzmu „Prometeusz Rozstrzelany”, autorstwa wybitnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Pomnik postawiono dla upamiętnienia śmierci z rąk hitlerowców dwudziestu Polaków 30 maja 1944 r.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.