Ochrona przed słońcem w górach. O czym pamiętać latem?

Podczas letnich wędrówek po górach powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę przed słońcem. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno operuje ono właśnie w rejonach górskich i jak szybko może poparzyć skórę człowieka. Z tego powodu wprawieni wędrowcy zawsze stosują odpowiednią ochronę, w tym krem z filtrem, a w plecaku mają żel na oparzenia. Jak przygotować się do spaceru po górach, by dobrze ochronić się przed słońcem w lecie? Podpowiadamy.

Jaki krem z filtrem warto stosować latem w górach?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na trudniejszy, czy łatwiejszy szlak, zawsze przed wyjściem w góry powinniśmy nałożyć krem z filtrem na wszystkie odkryte części ciała. Najlepiej postawić na produkt o wysokiej ochronie, który zawiera filtry nie tylko przeciwko promieniowaniu UVB, które jest odpowiedzialne za ewentualne poparzenia słoneczne, ale również przeciwko promieniowaniu UVA, które przyspiesza starzenie się skóry.

Najlepiej więc użyć osobnego produktu do twarzy z filtrem SPF 50 i osobnego przeznaczonego do ciała, również z filtrem SPF 50. Co więcej, takie kosmetyki należy nakładać nie tylko wtedy, kiedy słońce mocno operuje, ale również w chłodniejszy pochmurny dzień. Żeby nie był nam potrzebny żel na oparzenia, powinniśmy aplikować takie kosmetyki co około 2-3 godziny.

Czy wyjeżdżając w góry, warto spakować żel na oparzenia?

Wyjeżdżając w góry, warto dobrze zaopatrzyć swoją kosmetyczkę i apteczkę we wszelkie środki, które mogą być pomocne podczas wędrówek latem. Wśród nich można wymienić na przykład żel na oparzenia. Przyda się on nie tylko w sytuacji, kiedy się faktycznie oparzymy, ale również gdy zastosowane środki ochrony przeciwsłonecznej okażą się niewystarczające i doznamy poparzenia słonecznego. Wówczas żel na oparzenia o działaniu chłodzącym może zapobiec powstawaniu wypełnionych płynem surowiczym bąbli i przyśpieszyć proces regeneracji naskórka.

Jak ubiór może nas ochronić przed słońcem w górach?

Ochrona przed słońcem w górach to nie tylko odpowiednio dobrane filtry przeciwsłoneczne, ale również właściwy ubiór i akcesoria. Dlatego niezależnie od tego, czy idziemy na krótszy spacer, czy dłuższą wędrówkę, pamiętajmy o nakryciu głowy. W tym celu sprawdzi się kapelusz, czapka z daszkiem lub chustka, najlepiej w jasnym kolorze, aby dodatkowo nie przyciągały słońca. 

Żeby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, jednak takie, które mają odpowiedni filtr. Bardzo często tanie modele nie są wyposażone w odpowiednią ochronę, przez co nierzadko nawet bardziej szkodzą naszym oczom, niż je chronią. Ubiór z kolei może osłonić nasze ciało. Zadbajmy więc o to, by był on dostosowany do warunków, jakie panują danego dnia w górach i by chronił wybrane partie ciała. Pozostałe odkryte fragmenty ciała należy posmarować kremem z wysokim filtrem, aby uniknąć poparzeń słonecznych i by nie przydał nam się podczas takiego wyjazdu żel na oparzenia.

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Czytaj więcej »

Kościół w Zębie

W najwyżej położonej miejscowości w Polsce – podhalańskim Zębie znajduje się drewniany kościół pw. Św. Anny. Kościół został wybudowany w latach 1915 – 1921. Budynek jest jednonawowy, pokryty gontowym dachem. We frontowej części znajduje się wieża z zegarem i blaszaną iglicą.

Czytaj więcej »

Kaplica Gąsieniców na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego.Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Czytaj więcej »

Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura jest położoną najbliżej Zakopanego jaskinią udostępnioną turystycznie. W zasadzie Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą) to jedna, duża komora, do której prowadzi krótki przedsionek, nie posiada niestety żadnych nacieków, choć zimą i wczesną wiosną można w niej znaleźć lodowe jęzory i stalagmity.

Czytaj więcej »

Dolina Suchej Wody

Polodowcowa Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (kiedyś Dolina Siedmiu Stawów) ma 13 km długości (z czego 8 km przebiega na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) i nieco ponad 21 km² powierzchni. Dolina ma dwa górne odgałęzienia – Dolinę Gąsienicową (zachodnie odgałęzienie) i Dolinę Pańszczycy (wschodnie odgałęzienie), oddzielone od siebie granią biegnącą spod Zawratowej Turni przez Kościelec i Mały Kościelec.

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.