Ochrona przed słońcem w górach. O czym pamiętać latem?

Podczas letnich wędrówek po górach powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę przed słońcem. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno operuje ono właśnie w rejonach górskich i jak szybko może poparzyć skórę człowieka. Z tego powodu wprawieni wędrowcy zawsze stosują odpowiednią ochronę, w tym krem z filtrem, a w plecaku mają żel na oparzenia. Jak przygotować się do spaceru po górach, by dobrze ochronić się przed słońcem w lecie? Podpowiadamy.

Jaki krem z filtrem warto stosować latem w górach?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na trudniejszy, czy łatwiejszy szlak, zawsze przed wyjściem w góry powinniśmy nałożyć krem z filtrem na wszystkie odkryte części ciała. Najlepiej postawić na produkt o wysokiej ochronie, który zawiera filtry nie tylko przeciwko promieniowaniu UVB, które jest odpowiedzialne za ewentualne poparzenia słoneczne, ale również przeciwko promieniowaniu UVA, które przyspiesza starzenie się skóry.

Najlepiej więc użyć osobnego produktu do twarzy z filtrem SPF 50 i osobnego przeznaczonego do ciała, również z filtrem SPF 50. Co więcej, takie kosmetyki należy nakładać nie tylko wtedy, kiedy słońce mocno operuje, ale również w chłodniejszy pochmurny dzień. Żeby nie był nam potrzebny żel na oparzenia, powinniśmy aplikować takie kosmetyki co około 2-3 godziny.

Czy wyjeżdżając w góry, warto spakować żel na oparzenia?

Wyjeżdżając w góry, warto dobrze zaopatrzyć swoją kosmetyczkę i apteczkę we wszelkie środki, które mogą być pomocne podczas wędrówek latem. Wśród nich można wymienić na przykład żel na oparzenia. Przyda się on nie tylko w sytuacji, kiedy się faktycznie oparzymy, ale również gdy zastosowane środki ochrony przeciwsłonecznej okażą się niewystarczające i doznamy poparzenia słonecznego. Wówczas żel na oparzenia o działaniu chłodzącym może zapobiec powstawaniu wypełnionych płynem surowiczym bąbli i przyśpieszyć proces regeneracji naskórka.

Jak ubiór może nas ochronić przed słońcem w górach?

Ochrona przed słońcem w górach to nie tylko odpowiednio dobrane filtry przeciwsłoneczne, ale również właściwy ubiór i akcesoria. Dlatego niezależnie od tego, czy idziemy na krótszy spacer, czy dłuższą wędrówkę, pamiętajmy o nakryciu głowy. W tym celu sprawdzi się kapelusz, czapka z daszkiem lub chustka, najlepiej w jasnym kolorze, aby dodatkowo nie przyciągały słońca. 

Żeby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, jednak takie, które mają odpowiedni filtr. Bardzo często tanie modele nie są wyposażone w odpowiednią ochronę, przez co nierzadko nawet bardziej szkodzą naszym oczom, niż je chronią. Ubiór z kolei może osłonić nasze ciało. Zadbajmy więc o to, by był on dostosowany do warunków, jakie panują danego dnia w górach i by chronił wybrane partie ciała. Pozostałe odkryte fragmenty ciała należy posmarować kremem z wysokim filtrem, aby uniknąć poparzeń słonecznych i by nie przydał nam się podczas takiego wyjazdu żel na oparzenia.

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »
Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko w Dolinie Roztoki im. Wincentego Pola znajduje się na polanie Stara Roztoka, na wysokości 1031 m n.p.m. Położenie w ustronnym miejscu, w oddaleniu od uczęszczanych szlaków turystycznych sprawia, że w schronisku nie ma zazwyczaj tłoku i panuje zachwalana przez turystów kameralna atmosfera.

Czytaj więcej »

Dolina Białego

Dolina Białego Dolina Białego o długości 2,5 km i powierzchni 300 ha leży pomiędzy masywami Krokwi (1378 m n.p.m.), Sarniej Skały (1377 m n.p.m.) i

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.