Odwiedzasz stolicę Małopolski? Wynajmij samochód i podziwiaj uroki Tatr polskich i słowackich

Kraków to niezwykłe miasto, które zachwyca turystów z całego świata. Warto poświęcić kilka dni na zwiedzenie go, a później udać się w pobliskie Tatry. Najlepiej wypożyczonym samochodem.

Co zobaczyć w Krakowie?

Dawna stolica Polski to miasto królów, artystów i legend. Oczarowuje niesamowitą historią, perełkami architektonicznymi, znajdującymi się niemal na każdym kroku zabytkami i bogatą ofertą rozrywkową. To tu znajduje się największy w Polsce rynek. Będąc w Krakowie nie sposób nie zwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu, Bazyliki Mariackiej, Sukiennic, Barbakanu czy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego. Warto wybrać się również na spacer do Lasku Wolskiego, w którym mieści się ogród zoologiczny, czy na jeden z trzech kopców. Wiele atrakcji czeka na zwiedzających także w Nowej Hucie – powstałej w czasach socjalizmu, dzielnicy, która początkowo miała być osobnym, robotniczym miastem. Kraków z pewnością zachwyci miłośników spacerów i przejażdżek rowerowych – znajdą tam wiele kilometrów świetnie utrzymanych ścieżek, prowadzących przez malownicze tereny.

Gdzie na dalszą wycieczkę?

W pobliżu Krakowa również znajduje się wiele wartych zobaczenia miejsc. Pustynia Błędowska, Szlak Orlich Gniazd, Kopalnia Soli w Wieliczce, Lanckorona czy liczne podkrakowskie dolinki, to idealne miejsce na dalszą wyprawę. Osoby interesujące się historią, z pewnością będą chciały zwiedzić także muzeum holocaustu w Oświęcimiu.

Dlaczego warto wybrać się w Tatry?

Te majestatyczne góry stanowią najwyższe pasmo w Polsce. Przez cały rok przyciągają turystów z całego kraju, którzy chcą spróbować swoich sił w trekkingu lub wspinaczce wysokogórskiej, na własne oczy zobaczyć niepowtarzalne widoki i poczuć górski klimat. Największą popularnością cieszy się malownicze Zakopane, warto jednak wybrać się również do innych, mniejszych miejscowości, takich jak Kościelisko, Murzasichle czy Białka Tatrzańska.

W Tatrach na turystów czekają liczne szlaki o różnym stopniu trudności. Od łatwych i przyjemnych, ciągnących się głównie w dolinach, np. Chochołowskiej, Kościeliskiej czy Białej Wody, po trudniejsze, prowadzące do Doliny Pięciu Stawów, na Czerwone Wierchy czy w wyższe partie gór – na Szpiglasową Przełęcz, Zawrat, Świnicę czy Rysy – najwyższy szczyt polskich Tatr. Ciekawym pomysłem jest także wycieczka w słowackie Tatry, które są równie piękne, a przy tym mniej uczęszczane przez turystów.

Jak podróżować po Małopolsce?

Bez względu na to, czy planujecie niedalekie wycieczki, czy wyprawę w Tatry, watro wcześniej przemyśleć wybór środka transportu. My szczególnie polecamy wypożyczenie samochodu. Rozwiązanie to gwarantuje niezależność, wygodę i bezpieczeństwo. Jedną z rekomendowanych wypożyczalni samochodów, znajdujących się w pobliżu lotniska w Balicach jest Flex Rent a Car – https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-krakow-balice/. Wyróżnia się konkurencyjnymi cenami, szeroką ofertą pojazdów i minimalną ilością formalności. Znaleźć odpowiedni samochód i zarezerwować go można online, za pomocą strony www. Dodatkowo wszystkie pojazdy są starannie dezynfekowane, co ma szczególne znaczenie teraz, w czasach pandemii.

undefined

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i leży na wysokości 1170 – 1300 m n.p.m. Rozciąga się z niej piękny widok na Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Widać stąd Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych.

Czytaj więcej »
Szlak biegnący Doliną Lejową

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Ma długość niespełna 5 km i powierzchnię około 5 km2. Opada ona spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela – Jędrzeja Leja z Podczerwonego.

Czytaj więcej »

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »

Kalatówki

Polana Kalatówki położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Opadają do niej stoki Kalackiej Turni (1383 m n.p.m.) i południowo–wschodnie stoki Białego Grzbietu (łączącego Giewont z Krokwią), zwane Kalackim Upłazem.

Czytaj więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.