Odżywki i suplementy przedtreningowe – co powinna zawierać najlepsza przedtreningówka?

Odżywki przedtreningowe (przedtreningówki) to jedne z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców. Dziś zastanowimy się co powinno charakteryzować najlepsze odżywki przedtreningowe.

Czym są suplementy przedtreningowe?

Jak sama nazwa wskazuje – przedtreningówki są grupą suplementów diety dedykowaną do zażywania przed aktywnością i wysiłkiem fizycznym. Jej przyjęcie ma na celu poprawę możliwości wysiłkowych (siła, prędkość, moc), a niejednokrotnie także maksymalizację funkcji kognitywnych, niepomijalnych w trakcie wysiłku, jak skupienie, tempo reakcji czy ograniczenie odczuwanego zmęczenia i bólu.

W jakim celu stosuje się przedtreningówki?

Stosowanie odżywek przedtreningowych, w myśl zasady, powinno poprawiać wyniki sportowe. Jednocześnie musimy pamiętać o innych aspektach, jak możliwość zwiększania komfortu treningu, poprawa waskularyzacji czy pompy mięśniowej. Stąd też, chcąc ująć krótko rolę przedtreningówek, można stwierdzić, że mają one być grupą zarówno ergogeniczną (maksymalizującą osiągi sportowca) jak również pewnym komfortowym i wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym, po dniu pełnym wrażeń i wyzwań, wykonać solidną, „godną” jednostkę treningową z której będziemy zadowoleni i która przyczyni się do poprawy formy i stanu zdrowia.

Kiedy sięgać po przedtreningówki?

Powody sięgania po odżywki przedtreningowe jest wiele – niektórzy robią to w konkretnym celu, a inni – z przyzwyczajenia lub „bo wszyscy coś biorą przed treningiem”. Oczywiście – powinniśmy sięgać po nie wyłącznie w momencie „potrzeby” i chcąc uzyskać konkretne rezultaty, w innym wypadku takie zabiegi suplementacyjne tracą sens. Dobrym momentem na rozważenie przedtreningówki jest konieczność wykonania treningu po ciężkim dniu, kiedy nasz układ nerwowy jest już nieco zmęczony, a my chcemy dać z siebie wiele na treningu. Pobudzenie i wzrost koncentracji dzięki np. kofeinie, wzrost syntezy tlenku azotu i odczuwanej pompy mięśniowej poprzez dodatek argininy w stanie wolnym lub jako AAKG, większa generowana moc dzięki kreatynie (i nie, nie musi to być wychwalany jabłczan, wystarczy monohydrat;-) ) czy poprawa wydolności w czym specjalizuje się beta-alanina (pamiętajcie, że tą należy przyjmować regularnie i cyklicznie, a nie tylko od przypadku do przypadku wraz z boosterem przedtreningowym!) – brzmi obiecująco? Jasne! I właśnie dlatego tak kochamy pre-workouty!

Co powinna zawierać najlepsza przedtreningówka?

Wszystko zależeć będzie od Twoich potrzeb – suplementy mające pobudzać zawierają kofeinę lub ekstrakt guarany, ale na rynku znajdziemy też przedtreningówki bez tego dodatku. Odżywki typu „pump” mają w składzie sporo boosterów azotu, jak wspomniana wyżej arginina, czy cytrulina. Suplementy dedykowane wytrzymałościowcom opiewają czasem w dodatek dwuwęglanu sodu (sody oczyszczonej), często znajdziemy w nich także aminokwasy (BCAA lub EAA), elektrolity i dodatek węglowodanów. Coraz większe uznanie dobywają azotany pochodzące z soku z buraka lub koncentratów wspomnianego soku – ich wpływ na organizm możemy określić zarówno jako prosportowy (poprawa generowanej mocy i wydolności), jak i prozdrowotny (ograniczają zlepianie się płytek krwi – działają przeciwzakrzepowo, mają także potencjał obniżania, w pewnym stopniu, ciśnienia tętniczego krwi, działają też przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie).

Czy każdy potrzebuje przedtreningówek?

Mówiąc krótko – nie, szczególnie nie przed każdym treningiem – pamiętajcie, że na niektóre substancje wykształcamy tolerancję (np. kofeina) i ich odczuwalane działanie nieco słabnie z czasem. Inne, jak np. beta-alanina powinny być przyjmowane z przerwami. Stąd też – przedtreningówki warto przyjmować przed ciężkimi treningami/okresami lub zmieniać produkty o takie z różnym składem – byśmy zawsze sięgali po to czego potrzebujemy.

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.