Odżywki i suplementy przedtreningowe – co powinna zawierać najlepsza przedtreningówka?

Odżywki przedtreningowe (przedtreningówki) to jedne z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców. Dziś zastanowimy się co powinno charakteryzować najlepsze odżywki przedtreningowe.

Czym sÄ… suplementy przedtreningowe?

Jak sama nazwa wskazuje – przedtreningówki sÄ… grupą suplementów diety dedykowanÄ… do zażywania przed aktywnoÅ›ciÄ… i wysiÅ‚kiem fizycznym. Jej przyjÄ™cie ma na celu poprawÄ™ możliwoÅ›ci wysiÅ‚kowych (siÅ‚a, prÄ™dkość, moc), a niejednokrotnie także maksymalizacjÄ™ funkcji kognitywnych, niepomijalnych w trakcie wysiÅ‚ku, jak skupienie, tempo reakcji czy ograniczenie odczuwanego zmÄ™czenia i bólu.

W jakim celu stosuje się przedtreningówki?

Stosowanie odżywek przedtreningowych, w myÅ›l zasady, powinno poprawiać wyniki sportowe. JednoczeÅ›nie musimy pamiÄ™tać o innych aspektach, jak możliwość zwiÄ™kszania komfortu treningu, poprawa waskularyzacji czy pompy mięśniowej. StÄ…d też, chcÄ…c ująć krótko rolę przedtreningówek, można stwierdzić, że majÄ… one być grupÄ… zarówno ergogenicznÄ… (maksymalizujÄ…cÄ… osiÄ…gi sportowca) jak również pewnym komfortowym i wygodnym rozwiÄ…zaniem, pozwalajÄ…cym, po dniu peÅ‚nym wrażeÅ„ i wyzwaÅ„, wykonać solidnÄ…, „godnÄ…” jednostkÄ™ treningowÄ… z której bÄ™dziemy zadowoleni i która przyczyni siÄ™ do poprawy formy i stanu zdrowia.

Kiedy sięgać po przedtreningówki?

Powody siÄ™gania po odżywki przedtreningowe jest wiele – niektórzy robiÄ… to w konkretnym celu, a inni – z przyzwyczajenia lub „bo wszyscy coÅ› biorÄ… przed treningiem”. OczywiÅ›cie – powinniÅ›my siÄ™gać po nie wyÅ‚Ä…cznie w momencie „potrzeby” i chcÄ…c uzyskać konkretne rezultaty, w innym wypadku takie zabiegi suplementacyjne tracÄ… sens. Dobrym momentem na rozważenie przedtreningówki jest konieczność wykonania treningu po ciężkim dniu, kiedy nasz ukÅ‚ad nerwowy jest już nieco zmÄ™czony, a my chcemy dać z siebie wiele na treningu. Pobudzenie i wzrost koncentracji dziÄ™ki np. kofeinie, wzrost syntezy tlenku azotu i odczuwanej pompy mięśniowej poprzez dodatek argininy w stanie wolnym lub jako AAKG, wiÄ™ksza generowana moc dziÄ™ki kreatynie (i nie, nie musi to być wychwalany jabÅ‚czan, wystarczy monohydrat;-) ) czy poprawa wydolnoÅ›ci w czym specjalizuje siÄ™ beta-alanina (pamiÄ™tajcie, że tÄ… należy przyjmować regularnie i cyklicznie, a nie tylko od przypadku do przypadku wraz z boosterem przedtreningowym!) – brzmi obiecujÄ…co? Jasne! I wÅ‚aÅ›nie dlatego tak kochamy pre-workouty!

Co powinna zawierać najlepsza przedtreningówka?

Wszystko zależeć bÄ™dzie od Twoich potrzeb – suplementy majÄ…ce pobudzać zawierajÄ… kofeinÄ™ lub ekstrakt guarany, ale na rynku znajdziemy też przedtreningówki bez tego dodatku. Odżywki typu „pump” majÄ… w skÅ‚adzie sporo boosterów azotu, jak wspomniana wyżej arginina, czy cytrulina. Suplementy dedykowane wytrzymaÅ‚oÅ›ciowcom opiewajÄ… czasem w dodatek dwuwÄ™glanu sodu (sody oczyszczonej), czÄ™sto znajdziemy w nich także aminokwasy (BCAA lub EAA), elektrolity i dodatek wÄ™glowodanów. Coraz wiÄ™ksze uznanie dobywajÄ… azotany pochodzÄ…ce z soku z buraka lub koncentratów wspomnianego soku – ich wpÅ‚yw na organizm możemy okreÅ›lić zarówno jako prosportowy (poprawa generowanej mocy i wydolnoÅ›ci), jak i prozdrowotny (ograniczajÄ… zlepianie siÄ™ pÅ‚ytek krwi – dziaÅ‚ajÄ… przeciwzakrzepowo, majÄ… także potencjaÅ‚ obniżania, w pewnym stopniu, ciÅ›nienia tÄ™tniczego krwi, dziaÅ‚ajÄ… też przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie).

Czy każdy potrzebuje przedtreningówek?

MówiÄ…c krótko – nie, szczególnie nie przed każdym treningiem – pamiÄ™tajcie, że na niektóre substancje wyksztaÅ‚camy tolerancjÄ™ (np. kofeina) i ich odczuwalane dziaÅ‚anie nieco sÅ‚abnie z czasem. Inne, jak np. beta-alanina powinny być przyjmowane z przerwami. StÄ…d też – przedtreningówki warto przyjmować przed ciężkimi treningami/okresami lub zmieniać produkty o takie z różnym skÅ‚adem – byÅ›my zawsze siÄ™gali po to czego potrzebujemy.

Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz jest położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Kotłową Czubką (1840 m n.p.m.) i Siwymi Turniami, które z kolei odchodzą od Siwego Zwornika (1965 m

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Kościół w Gliczarowie Górnym

W centralnej części Gliczarowa Górnego stoi charakterystyczny kościół z czerwonym, blaszanym dachem. Kościół nie jest zabytkowy (wybudowany został w 1980 roku), jednak wiąże się z nim ciekawa historia walki mieszkańców z władzami komunistycznymi, które były przeciwne budowie kościoła.

Czytaj więcej »

Kościół w Chochołowie

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Czytaj więcej »
Kościół św. Antoniego w Brzegach

Kościół w Brzegach

W miejscowości Brzegi znajduje się kościół pw. Św. Antoniego z Padwy. Został wybudowany w latach 1949-1952 przez mieszkańców Brzegów, pod kierunkiem architekta Ludwika Czarniaka, w stylu góralskim. Kościół jest drewniany, pokryty gontowym dachem, zwieńczonym usytuowaną we frontowej części drewnianą wieżą – dzwonnicą.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.