Pierwszy raz na łyżwach – poradnik dla początkujących

Chciałbyś tej zimy spróbować swoich sił na lodowisku? Świetnie! Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do pierwszej jazdy i co na siebie włożyć. Poznasz też podstawowe techniki poruszania się po lodzie i sprawdzisz, jakie korzyści osiągniesz, gdy zaczniesz jeździć regularnie.

Na lodowisko po raz pierwszy

Pierwsze wejście na lód nie należy do najłatwiejszych (nawet jeśli jeździłeś już na rolkach) i obarczone jest ryzykiem upadku. Na początek zrób więc krótkie rozeznanie. Sprawdź godziny otwarcia lodowisk w okolicy, dowiedz się, czy jest to lodowisko kryte, czy na świeżym powietrzu i spróbuj uzyskać informacje o stanie lodu. Za pierwszym razem warto wybrać się na lodowisko o godzinie, kiedy lód jest mniej zatłoczony, bo będziesz potrzebować nieco więcej przestrzeni do jazdy.

Czy warto kupować łyżwy?

Na początek sprawdź, czy to sport dla ciebie. Później będzie czas na zakupy. Łyżwy dopasowywuje się do stylu jazdy. Łyżwy figurowe są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Łyżwy hokejowe natomiast to modele dla osób, które stawiają na prędkość i zwrotność. Na pewno warto wybrać łyżwy firm sprawdzonych, z dużym doświadczeniem, które dbają o jakość sprzedawanego sprzętu. Materiał i kwestie wiązania zależą od typu łyżew. Na pewno powinny być większe o 0,5 rozmiaru od standardowego obuwia, by stopa mogła nieznacznie przesuwać się do przodu w czasie jazdy.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Podczas jazdy po raz pierwszy upadki są częste i niestety boleśniejsze niż upadek w śnieg podczas jazdy na nartach. By uchronić się przed kontuzjami czy bolesnymi otarciami, warto założyć kask i ochraniacze na kolana. Na początek najlepiej jeździć blisko barierki w wyznaczonym kierunku. Czasem na lodowiskach przygotowane są specjalne strefy dla początkujących, z których mogą korzystać osoby, które nie czują się jeszcze pewnie na łyżwach.

Jak poruszać się na lodowisku?

Dobrym pomysłem jest pobranie kilku lekcji z instruktorem, by zdobyć podstawową wiedzę na temat kroków i nabrać odpowiednich nawyków. Jeśli jednak chcesz spróbować samodzielnie, pamiętaj o postawie. Kolana powinny być lekko ugięte, nogi ustawione dość blisko siebie, a łyżwy odchylone na zewnątrz. Ciało należy wychylić delikatne do przodu i patrzeć przed siebie.

Pierwsze kroki na lodowisku

1. Jazda do przodu

Przyjmij pozycję wyjściową i poruszaj się tzw. jodełką. Ciężar ciała przenoś raz na jedną, raz na drugą nogę, odpychając się lekko w bok.

2. Skręcanie

Możesz je trenować, jadąc po kole. By wykonać skręt, ustaw łyżwy równolegle, a następnie odepchnij się nogą znajdującą się bliżej zewnętrznej strony lodowiska, jednocześnie naciskając ciężarem ciała na drugą nogę. Warto poćwiczyć skręcanie zarówno w prawo, jak i w lewo.

3. Hamowanie na łyżwach

Hamowanie T-stopem polega na tym, by jedną łyżwę ustawić poprzecznie pod kątem prostym za drugą nogą tak, by tarła o lód.

4. Upadki na łyżwach

Jeśli mimo prób hamowania poczujesz, że tracisz równowagę, staraj się upaść tak, by uniknąć kontuzji. Ugnij kolana, odchyl nieco w bok i wysuń ręce do przodu. Kiedy dotkniesz już lodu, postaraj się zacisnąć pięści, by ochronić dłonie przed urazami.

Odzież na łyżwy

Podobnie jak w przypadku innych sportów zimowych, powinieneś się ubrać warstwowo. Liczbę warstw trzeba dopasować do warunków na lodowisku oraz intensywności jazdy. Zawsze bazę powinna stanowić bielizna bezszwowa, która dobrze przylega do ciała, a jednocześnie nie krępuje ruchów, wspiera oddychalność skóry i odprowadza pot do zewnętrznych warstw.

Na koszulkę termoaktywną warto założyć polar lub bluzę sportową, która zapewni ciepło. Kobiety mogą założyć legginsy lub spodnie treningowe z szybkoschnącym wykończeniem, a mężczyźni ocieplane getry albo spodnie dresowe. Jeśli zainteresował cię ten temat, to sprawdź spodnie do treningu outdoorowego.

Wierzchnią warstwą jest oczywiście kurtka, ale na pewno nie puchowa, gdyż zwiększa ryzyko przegrzania. Dobrym rozwiązaniem są kurtki softshellowe lub 3w1. Na początek może wystarczyć płaszcz męski czy kurtka zimowa damska. Jeśli jednak chcesz jeździć regularnie, sprawdź, czy odzież wierzchnia posiada oddychającą membranę oraz wykończenie w technologii DWR, które ogranicza przenikanie wilgoci. Kurtka powinna być też dopasowana, nie może ograniczać ruchów ani powodować wychłodzenia organizmu. Jeśli pierwsze próby będziesz podejmować na lodowisku na świeżym powietrzu, upewnij się, że kurtka ma kaptur oraz wodoodporny zamek. Na lodowisku przyda się też czapka zimowa, rękawiczki oraz komin. Nakrycie głowy musi być odporne na podmuchy wiatru, najlepiej dwuwarstwowe.

Jazda na łyżwach – dlaczego warto?

Jeśli zastanawiasz się, jakie, korzyści przyniesie ci regularna jazda, to zerknij poniżej.

Poprawa wydolności oraz sprawności. Jazda zwiększa sprawność organizmu, a dodatkowo wspiera kondycję układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. W czasie jazdy angażowane są do pracy duże grupy mięśniowe, przez co znacznie poprawia się wydolność tlenowa.

Mocniejsze mięśnie nóg i pośladków. W czasie jazdy mięśnie nóg i pośladków pracują najintensywniej. Jeśli będziesz jeździć systematycznie, wyrzeźbią się, co wpłynie nie tylko na poprawę sylwetki, ale także będzie wsparciem w czasie innych aktywności, jak narciarstwo czy snowboard. Trzeba jednak podkreślić, że łyżwiarstwo to sport ogólnorozwojowy, więc w czasie aktywności w ruchu będą również barki i ręce. Co ważne, jazda na łyżwach w mniejszym stopniu obciąża stawy niż jogging.

Poprawa nastroju. Podczas aktywności uwalniają się endorfiny. Jeśli lodowisko znajduje się na świeżym powietrzu, to dodatkowo podczas jazdy zadbasz o witaminę D oraz właściwe dotlenienie.

Smukła sylwetka. Jak wspominaliśmy, jazda pozwala rzeźbić mięśnie i modelować sylwetkę. W trakcie godzinnej jazdy można spalić nawet do 800(!) kalorii. Jest to więc ciekawa propozycja na trening aerobowy redukujący tkankę tłuszczową.

Sposób na aktywne spędzenie czasu z bliskimi. Na łyżwach może jeździć każdy: dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Wspólny wypad to sposób na poprawę relacji z najbliższymi, ale też możliwość poznania nowych osób.

Sport na każde warunki pogodowe. Jak wspominaliśmy, łyżwiarstwo można uprawiać zarówno na krytych lodowiskach, jak i tych na świeżym powietrzu. Jeśli akurat pada śnieg lub deszcz, kryte lodowiska będą świetną alternatywą dla sportów outdoorowych zimą.

Poprawa równowagi i zdolności koordynacyjnych. Łyżwy to poruszanie się po śliskim podłożu, więc w sposób naturalny wymusza ćwiczenie równowagi. Stopniowo w czasie jazdy poprawie ulegną twoje zdolności koordynacyjne, poczucie rytmu i stabilność oraz elastyczność stawów, gdyż zaangażujesz głębokie mięśnie stabilizujące stawy oraz kręgosłup.

Ruszaj na lód i baw się dobrze

Pierwszy wypad na lodowisko wiąże się z dużymi emocjami i wątpliwościami, jak się ubrać, jak poruszać, jak wybrać łyżwy. Wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć, ale na pewno warto spróbować. Być może to hobby przerodzi się w nową pasję?

Przygotowujesz się na łyżwy? Sprawdź odzież męską i damską idealną do aktywności outdoorowych!

Dzwonniczki Loretańskie

Dzwonniczki loretańskie to drewniane wieżyczki, które można spotkać w wielu miejscach na Podhalu, Orawie i Spiszu, zarówno wśród zabudowy wiejskiej jak i w pewnym oddaleniu od domów mieszkalnych. W zależności od regionu potrafią się nieco różnić formą i kształtem, jednak zazwyczaj są to drewniane wieżyczki o spadzistych z ścianach rozszerzające się ku górze, przykryte spadzistym daszkiem, oraz daszkiem okapowym.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Park Lecha Kaczyńskiego

Przy ul. Kościuszki mieści się niewielki, porośnięty drzewami skwer, który od 2011 roku nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na terenie parku stoi pomnik upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i jego żołnierzy.

Czytaj więcej »

Schronisko na Hali Kondratowej

Na polanie, na wysokości 1333 m n.p.m., u stóp Giewontu, stoi Schronisko na Hali Kondratowej (najmniejsze w polskich Tatrach). Zostało ono wybudowane w 1948 r. – wcześniej na hali funkcjonowało prywatne schronisko prowadzone przez Jerzego Uznańskiego, zniszczone przez lawinę w 1913 roku oraz dzikie schronisko wybudowane w 1933 roku.

Czytaj więcej »

Kościół na Chramcówkach

Przy ul. Chramcówki 19 stoi najmłodszy w Zakopanem kościół pw. Miłosierdzia Bożego wybudowany w latach 1988 – 1994 – tzw. Kościół na Chramcówkach. Wcześniej, na terenie należącym do kościoła, od 1892 roku stał drewniany kościółek z elementami stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.