Podpowiadamy jak wybrać buty narciarskie – poradnik krok po kroku

Zima to idealna pora na udany wypad w góry. Żaden wyjazd w górskie krainy nie może obejść się bez jazdy na nartach czy snowboardzie. Podstawą w tej sytuacji jest wysokiej jakości sprzęt narciarski, dzięki któremu można spędzić co najmniej kilka godzin na zimowych rozrywkach. Z roku na rok na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej innowacyjnych rozwiązań jeśli chodzi o sprzęt narciarski. W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać idealne buty narciarskie.

 

Buty na narty – podstawa sprzętu narciarskiego

Każdy fan sportów górskich doskonale wie, że dobry sprzęt to gwarancja szybkich i efektownych zjazdów. Okazuje się jednak, że podczas kompletowania zestawu, wiele osób przykłada uwagę wyłącznie do nart oraz wiązań, a kwestie butów narciarskich zrzuca na drugi plan. Wbrew pozorom ten błąd zdarza się nie tylko amatorom górskich rozrywek, ale także zapalonym narciarzom. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie buty odpowiednio zabezpieczają stopę i dbają o nasze kostki, stawy skokowe podczas upadków. Z uwagi na to, warto dowiedzieć się, które modele będą odpowiednie dla naszego stylu jazdy, umiejętności oraz tras.

Znajdź swój rozmiar

Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem butów narciarskich, jest ich rozmiar. Warto mieć na uwadze fakt, że każda firma, zajmują się produkcją specjalistycznych sprzętów do jazdy na nartach, może bazować na swoich rozmiarach. Nie należy więc dobierać obuwia w ciemno. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie sklepu narciarskiego i przymierzenie konkretnego modelu. Nie można w tym przypadku zapomnieć o zapięciu wszystkich klamer. Następnie należy przyjąć pozycję na ugiętych nogach, czyli taką, która najczęściej towarzyszy narciarzom podczas jazdy. Dopiero w takiej sytuacji można jasno ocenić, czy buty narciarskie zostały dobrze dopasowane. Podczas zakupu warto mieć na nogach funkcyjne skarpetki, przeznaczone do pokonywania górskich stoków.

W przypadku mierzenia butów należy pamiętać o tym, że stopa w ciągu dnia zmienia swój rozmiar. Dlatego zakup jakiegokolwiek obuwia powinien odbywać się rano lub w południe.  Warto w tym miejscu dodać, że osoby, które zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, powinny wybierać modele o pół lub centymetr większe.

Zakupy przez internet – jak wybrać rozmiar?

W ciągu kilku ostatnich lat popularność sklepów internetowych mocno wzrosła. Nikogo nie dziwi więc fakt, że konsumenci chętniej robią zakupy, nie wychodząc z domu. Czy można kupić buty na narty w sklepie internetowym? Okazuje się, że tak, wystarczy tylko dokładnie zmierzyć stopę. W tym celu należy np. postawić nogę na kartce papieru, a następnie zaznaczyć długopisem koniuszek dużego palca i pięty. Bogatą ofertę butów narciarskich znajdziemy w Krakowie w sklepie internetowym dobrenarty.pl. Podczas zakupów w tym sklepie można liczyć na pomoc obsługi, która dostępna jest online. Na stronie internetowej znajdziemy także potrzebne tabele z rozmiarami oraz dokładne opisy.

Dopasuj odpowiedni flex

Podczas pierwszych zakupów obuwia narciarskich część osób z pewnością zastanawia się czym jest flex. Najprościej mówiąc, jest to wskaźnik twardości, który określa sztywność. Dla mniej zaawansowanych użytkowników polecane są średnio miękkie modele, które gwarantują większą swobodę ruchów. Im sztywniejsze buty na narty, tym bardziej precyzyjna nawigacja nartami lub deską. Obuwie z najwyższymi wskaźnikami jest wybierane przez profesjonalnych sportowców. Warto pamiętać o tym, że ten parametr zawsze jest indywidualnie dopasowywany do płci, wagi, wieku oraz wzrostu.

Zwróć uwagę na jakość wykonania

Na samym końcu nie można zapomnieć o jakości wykonania oraz dostępnych sposobach regulacji. Są to kluczowe kwestie, które w ogromnym stopniu decydują o komforcie podczas jazdy na nartach. Głównym zadaniem butów narciarskich jest przytrzymywanie stopy. Należy więc dokładnie przyjrzeć się zapięciom oraz klamrom, warto, aby miały one możliwość regulacji.

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »
Górna stacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) została wybudowana w latach 1935 – 1936 z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra komunikacji pułkownika Aleksandra Bobkowskiego (zięcia Prezydenta Mościckiego). Na trasie o długości 4291,59 m i różnicy wysokości 936 m kursują cztery 60-osobowe wagoniki.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.