Podpowiadamy jak wybrać buty narciarskie – poradnik krok po kroku

Zima to idealna pora na udany wypad w góry. Żaden wyjazd w górskie krainy nie może obejść się bez jazdy na nartach czy snowboardzie. Podstawą w tej sytuacji jest wysokiej jakości sprzęt narciarski, dzięki któremu można spędzić co najmniej kilka godzin na zimowych rozrywkach. Z roku na rok na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej innowacyjnych rozwiązań jeśli chodzi o sprzęt narciarski. W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać idealne buty narciarskie.

 

Buty na narty – podstawa sprzętu narciarskiego

Każdy fan sportów górskich doskonale wie, że dobry sprzęt to gwarancja szybkich i efektownych zjazdów. Okazuje się jednak, że podczas kompletowania zestawu, wiele osób przykłada uwagę wyłącznie do nart oraz wiązań, a kwestie butów narciarskich zrzuca na drugi plan. Wbrew pozorom ten błąd zdarza się nie tylko amatorom górskich rozrywek, ale także zapalonym narciarzom. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie buty odpowiednio zabezpieczają stopę i dbają o nasze kostki, stawy skokowe podczas upadków. Z uwagi na to, warto dowiedzieć się, które modele będą odpowiednie dla naszego stylu jazdy, umiejętności oraz tras.

Znajdź swój rozmiar

Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem butów narciarskich, jest ich rozmiar. Warto mieć na uwadze fakt, że każda firma, zajmują się produkcją specjalistycznych sprzętów do jazdy na nartach, może bazować na swoich rozmiarach. Nie należy więc dobierać obuwia w ciemno. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie sklepu narciarskiego i przymierzenie konkretnego modelu. Nie można w tym przypadku zapomnieć o zapięciu wszystkich klamer. Następnie należy przyjąć pozycję na ugiętych nogach, czyli taką, która najczęściej towarzyszy narciarzom podczas jazdy. Dopiero w takiej sytuacji można jasno ocenić, czy buty narciarskie zostały dobrze dopasowane. Podczas zakupu warto mieć na nogach funkcyjne skarpetki, przeznaczone do pokonywania górskich stoków.

W przypadku mierzenia butów należy pamiętać o tym, że stopa w ciągu dnia zmienia swój rozmiar. Dlatego zakup jakiegokolwiek obuwia powinien odbywać się rano lub w południe.  Warto w tym miejscu dodać, że osoby, które zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, powinny wybierać modele o pół lub centymetr większe.

Zakupy przez internet – jak wybrać rozmiar?

W ciągu kilku ostatnich lat popularność sklepów internetowych mocno wzrosła. Nikogo nie dziwi więc fakt, że konsumenci chętniej robią zakupy, nie wychodząc z domu. Czy można kupić buty na narty w sklepie internetowym? Okazuje się, że tak, wystarczy tylko dokładnie zmierzyć stopę. W tym celu należy np. postawić nogę na kartce papieru, a następnie zaznaczyć długopisem koniuszek dużego palca i pięty. Bogatą ofertę butów narciarskich znajdziemy w Krakowie w sklepie internetowym dobrenarty.pl. Podczas zakupów w tym sklepie można liczyć na pomoc obsługi, która dostępna jest online. Na stronie internetowej znajdziemy także potrzebne tabele z rozmiarami oraz dokładne opisy.

Dopasuj odpowiedni flex

Podczas pierwszych zakupów obuwia narciarskich część osób z pewnością zastanawia się czym jest flex. Najprościej mówiąc, jest to wskaźnik twardości, który określa sztywność. Dla mniej zaawansowanych użytkowników polecane są średnio miękkie modele, które gwarantują większą swobodę ruchów. Im sztywniejsze buty na narty, tym bardziej precyzyjna nawigacja nartami lub deską. Obuwie z najwyższymi wskaźnikami jest wybierane przez profesjonalnych sportowców. Warto pamiętać o tym, że ten parametr zawsze jest indywidualnie dopasowywany do płci, wagi, wieku oraz wzrostu.

Zwróć uwagę na jakość wykonania

Na samym końcu nie można zapomnieć o jakości wykonania oraz dostępnych sposobach regulacji. Są to kluczowe kwestie, które w ogromnym stopniu decydują o komforcie podczas jazdy na nartach. Głównym zadaniem butów narciarskich jest przytrzymywanie stopy. Należy więc dokładnie przyjrzeć się zapięciom oraz klamrom, warto, aby miały one możliwość regulacji.

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Schronisko na Hali Kondratowej

Na polanie, na wysokości 1333 m n.p.m., u stóp Giewontu, stoi Schronisko na Hali Kondratowej (najmniejsze w polskich Tatrach). Zostało ono wybudowane w 1948 r. – wcześniej na hali funkcjonowało prywatne schronisko prowadzone przez Jerzego Uznańskiego, zniszczone przez lawinę w 1913 roku oraz dzikie schronisko wybudowane w 1933 roku.

Czytaj więcej »

Grześ

Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1653 m n.p.m., położony w północnej grani Wołowca. Przez jego grzbiet przebiega granica polsko-słowacka. Stoki Grzesia opadają do trzech dolin: Chochołowskiej (po stronie polskiej) oraz Łatanej i Bobrowieckiej Doliny Orawskiej (po stronie słowackiej).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.