Pogoda w górach – na co zwracać uwagę?

Góry to częsty kierunek wybierany na dłuższe i krótsze wypady urlopowe. Zachwycają o każdej porze roku. Wiosną i latem bogactwem przyrody, jesienią mnogością barw, a zimą niesamowitymi widokami zaśnieżonych gór i możliwością uprawiania sportów zimowych. Oferują wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Jednak należy pamiętać, że górski klimat jest bardzo zmienny. Nawet wychodząc na wędrówkę w pełnym słońcu i przy bezchmurnym niebie, nie możemy być pewni, czy nie zaskoczy nas ulewny deszcz, silny wiatr lub burza. W górach takie „niespodzianki” mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego przed krótszą lub dłuższą wyprawą warto upewnić się, jaka jest prognozowana pogoda i dobrze się na nią przygotować.

Załamania pogody

Nawet latem w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody. W partiach szczytowych opad śniegu nie jest czymś niezwykłym-również w najcieplejszych, wakacyjnych miesiącach. Dlatego zawsze należy być przygotowanym na diametralną zmianę pogody. Lekkie ubranie nie zapewni bezpieczeństwa przy gwałtownym spadku temperatury do zera lub poniżej. W skrajnych przypadkach brak odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i śmierci. Dlatego nie należy bagatelizować możliwości załamań pogody i zagrożeń z nim związanych. W tym przypadku również pomocne będzie obserwowanie portali z aktualnymi danymi meteorologicznymi i prognozami pogody. Jednak kluczowe jest dobre przygotowanie i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt i ubrania. Wiele przydatnych porad można znaleźć na stronie https://goryaktywnie.pl/. W artykułach na stronie zawarto kluczowe informacje, które pomogą skompletować przydatne rzeczy na wyprawy.

Burze w górach

O ile w zabudowaniach wiejskich i miejskich burza zwykle nie stanowi zagrożenia, bo łatwo się schronić pod dachem, to doświadczenie takiego zjawiska w wysokich partiach gór może być bardzo niebezpieczne. Jeśli nawet rankiem obserwujemy bardzo dobrą pogodę, ale widać szybkie wypiętrzanie się chmur, to możemy spodziewać się burzy. Nie należy wybierać się wysoko, ale pozostać w dolinach i trzymać się bliskiej odległości od miejsc, w których można bezpiecznie przeczekać złą pogodę. Osoby niezaznajomione z obserwacją chmur i innych zwiastunów złej pogody, mogą skutecznie się wesprzeć takimi portalami jak np. https://pogoda.topr.pl/. Na tego typu stronach dostępne są  aktualne dane meteo i podgląd na zmiany pogody w najbardziej charakterystycznych punktach turystycznych. Jeśli mimo wszystko zaskoczy Cię burza, pamiętaj, by przeczekać ją unikając cieków wodnych, pojedynczych drzew, otworów jaskiń, miejsc otwartych i wysokich punktów, szczytów, grań. W takie miejsca najczęściej uderzają pioruny.

Zabezpieczenie przed słońcem

O ochronie przeciwsłonecznej najczęściej myślimy wybierając się nad morze lub jezioro. Zapominamy o niej wybierając się w góry. Niesłusznie, ponieważ im wyżej, tym słońce ma wyższe natężenie promieniowania. Działa ono latem, ale też zimą, gdzie dodatkowo pojawia się odbicie od powierzchni śniegu. W najcieplejsze miesiące, w godzinach największej intensywności promieniowania, nie należy odkrywać dużych partii ciała, jak podpowiada nam instynkt. Trzeba zabezpieczyć skórę ubraniem, które chroni przed promieniowaniem słonecznym. Odsłonięte części ciała należy regularnie smarować kremami z wysokim filtrem. Ważne są także okrycia głowy oraz okulary z filtrem UV. Nawet we mgle promieniowanie dociera do oczu, czego często możemy nie odczuwać od razu. W skrajnych przypadkach brak zabezpieczenia wzroku może skutkować zapaleniem spojówek lub ślepotą śnieżną. Pamiętajmy, że skutków promieniowania słonecznego możemy nie odczuwać od razu. Jednak po dłuższej ekspozycji pojawią się poparzenia słoneczne i inne nieprzyjemne lub niebezpieczne konsekwencje. Działaj prewencyjnie- zadbaj o ochronę skóry i oczu.

Wycieczki w góry mogą być szansą na niezapomniane przeżycia. Wiele pięknych wspomnień, pamiątek, zdjęć zapierających dech w piersiach widoków. Nie warto psuć sobie tych chwil niebezpiecznymi wyprawami, brakiem przygotowania do wędrówki czy odpowiedniego wyposażenia. Należy poświęcić chwilę, by zadbać o bezpieczeństwo swojej wyprawy poprzez dokładne sprawdzenie przewidywanej pogody. Zapoznanie się z poradami doświadczonych miłośników gór uchroni przed groźnymi w skutkach niespodziankami. Skompletowanie dostosowanego do pory roku i warunków górskich ubrania, ochrony skóry, głowy i oczu sprawi, że nie przywieziemy z urlopu poparzeń słonecznych, dolegliwości oczu czy otarć skóry. Odpowiedzialne przygotowanie do wędrówek górskich trwa trochę dłużej niż wybranie się na plażę, lecz z pewnością dla tych widoków i przeżyć-warto!

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »

Stara remiza strażacka

Niewielki, kamienny budynek remizy strażackiej z drewnianą wieżyczką mieści się w centralnej części wsi Jurgów, naprzeciwko Zagrody Sołtysów – filii Muzeum Tatrzańskiego. Nad wejściem, we

Czytaj więcej »

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.