Polana Chochołowska

Spis Treści

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m,  jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa (1944 m n.p.m.), Bobrowca (1663 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.).

Zaraz po wejściu na Polanę, po prawej stronie naszym oczom ukazują się grupa charakterystycznych, szpiczastych turni – Mnichów Chochołowskich, które „wyrastają” ze wschodniego ramienia Bobrowca (1663 m n.p.m.).

Przez lata Polana Chochołowska była wykorzystywana do celów pasterskich, jeszcze na początku XX wieku stało na niej kilkadziesiąt budynków gospodarczych. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich zaledwie kilka. Są obiektami zabytkowymi, a na wielu z nich wiszą tabliczki informujące o tym, że ich właściciele wyjechali za chlebem do Stanów Zjednoczonych. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Mniej więcej w połowie Polany Chochołowskiejodchodzi w lewo czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch, a w prawo czarny (króciutki) do Kaplicy św. Jana Chrzciciela.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Na Trzydniowiański Wierch 2:30 (↓1:50)
Czarny Do Kaplicy św. Jana Chrzciciela 0:05 (↕)

Idąc w prawo czarnym szlakiem po 5 minutach dotrzemy do Kaplicy św. Jana Chrzciciela, wybudowanej w 1960 roku na potrzeby serialu telewizyjnego „Janosik”. Kręcona była w nim m.in. scena ślubu Maryny i Harnasia. Po nakręceniu filmu pozostała na polanie, następnie została poświęcona i nadano jej imię św. Jana Chrzciciela. Należy do parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Witowie. Kaplica jest drewniana, w stylu góralskim, dach pokryty  jest czarnym gontem. Obok znajduje się szałas w którym można wpisać się do pamiątkowej księgi oraz drewniany krzyż. W sezonie turystycznym (od maja do października) w kaplicy odprawiane są niedzielne msze (o godz. 13). Organizowana jest także pasterka oraz odpust św. Jana Chrzciciela. Przed kościołem ustawionych jest kilkanaście ławek.

Idąc dalej prosto zielonym szlakiem, po chwili po prawej stronie ujrzymy bacówkę Andrzeja Zięby Gila, którą dwukrotnie odwiedził Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1983 roku.

Po lewej stronie mijamy końcowy postój dorożek, skręcamy lekko w prawo, przechodzimy obok budki meteorologicznej, następnie murowanym mostkiem nad potokiem i docieramy do położonego na wysokości 1 146 m n.p.m. Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej

Schronisko zostało wybudowane w pierwszej połowie XX wieku, oficjalne otwarcie nastąpiło w 1932 roku. Był to drewniany budynek na kamiennej podmurówce. Cieszył się ogromną popularnością wśród turystów. Niestety, jak większość obiektów w Tatrach został spalony w czasie II wojny światowej. Obecne schronisko, zaprojektowane przez Annę Górską, wybudowano w latach 1951 – 1953. Jest największym schroniskiem w polskich Tatrach. Dwa lata później uruchomiono przy nim, na Jarząbczym Potoku, pierwszą w Tatrach elektrownię wodną zapewniającą schronisku prąd elektryczny.

W Schronisku mieszczą się 132 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4, 6, 8, 14-osobowych, w cenie od 25 do 40 zł za nocleg. Ponadto w budynku znajdują się jadalnia, bufet wydający posiłki w godzinach 8.00 – 20.00, świetlica, suszarnia ubrań, przechowalnia nart, toalety, dyżurka ratownika TOPR i kuchnia turystyczna.

W ściany Schroniska wmurowane są tablice upamiętniające:

  • Pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1983 roku
  • Spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą
  • próbę bicia rekordu wysokości za pomocą balonu napełnionego wodorem w 1938 roku
  • poległych w czasie wojny członków Warszawskiego Klubu Narciarzy
  • akcję ratunkową TOPR z 11-12 lutego 1945 r.

Z dokładnym przebiegiem akcji ratunkowej TOPR z 1945 roku można zapoznać się oglądając ekspozycję poświęconą temu wydarzeniu zorganizowaną w jednym z szałasów pasterskich tuż obok Schroniska, która została otwarta, dzięki staraniom władz TPN, PTTK i Zakopanego w 1978 roku.

Z okolic Schroniska odchodzi kilka szlaków turystycznych na szczyty Tatr Zachodnich. Żółtym szlakiem możemy udać się na Grzesia przez Bobrowiecką Przełęcz (i dalej na Rakoń), czerwonym Doliną Jarząbczą na Trzydniowiański Wierch (trasa pokrywa się ze Szlakiem Papieskim), a zielonym Wyżnią Doliną Chochołowską na Wołowiec.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zółty Na Grzesia 1:45 (↓1:15)
Czerwony Na Trzydniowiański Wierch 2:30 (↓1:50)
Zielony Na Wołowiec 2:55 (↓2:20)

Galeria zdjęć