Kalatówki

Spis Treści

Polana Kalatówki

położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Opadają do niej stoki Kalackiej Turni (1383 m n.p.m.) i południowo–wschodnie stoki Białego Grzbietu (łączącego Giewont z Krokwią), zwane Kalackim Upłazem.

Z polaną nierozerwalnie związana jest historia polskiego narciarstwa. Na przełomie XIX i XX wieku urządzono tu pierwszy ośrodek narciarski. Od 1910 roku organizowano na niej różne zawody narciarskie, a wcześniej skoki narciarskie.

Obecnie polana również przyciąga miłośników narciarstwa. Zimą w Suchym Żlebie, opadającym na polanę, działa czterystumetrowy wyciąg orczykowy. Przy wyciągu znajduje się szkółka narciarska, a sprzęt wypożyczyć można w Hotelu Górskim PTTK na Kalatówkach.


Nazwa polany pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli – Kalatów z Szaflar. Polana od XVIII wieku była wypasana i wchodziła w skład Hali Kalatówki. Stało na niej 11 szałasów, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 2 z nich. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Wiosną polana przybiera fioletową barwę za sprawą masowo zakwitających na niej krokusów.

Przez polanę przebiega Droga Brata Alberta prowadząca z Kuźnic na Kalatówki (szlak niebieski).

Na polanie znajduje się Hotel Górski PTTK na Kalatówkach, wybudowany w 1938 roku na potrzeby narciarskich mistrzostw świata.

Na Kalatówkach znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Niebieski szlak prowadzi wokół polany i dalej na Polanę Kondratową lub do Kuźnic. Z północnego skraju polany odchodzi natomiast czarny szlak przez Dolinę Białego na Czerwoną Przełęcz.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW 
Czarny Do Doliny Białego 1:20 (↕)
Niebieski Polana Kondratowa
Kuźnice
0:50 (↓0:40)
0:30 (↑0:40)

Hotel Górski na Kalatówkach

Hotel Górski na Kalatówkach został wybudowany w 1938 roku na potrzeby narciarskich mistrzostw świata. Położony jest przy północno–zachodnim skraju Polany Kalatówki na wysokości 1198 m n.p.m. Prowadzi do niego brukowana Droga Brata Alberta z Kuźnic, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego. W hotelu znajduje się 86 miejsc noclegowych w 1,2,3,5 osobowych pokojach z łazienkami lub umywalkami w cenie od 55 do 120 zł. Ponadto w obiekcie mieszczą się restauracja, kawiarnia, bufet i sala zabaw dla dzieci. Zimą miłośnicy sportów zimowych mogą wypożyczyć w Hotelu sprzęt narciarski i pojeździć na znajdującym się nieopodal stoku narciarskim.

Szlaki

Szlak z Kalatówek do Kuźnic

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,5 km
Czas przejścia: 0:30 (↑0:40)
Różnica poziomów: 1185 m – Kalatówki
1025 m – Kuźnice
160 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Wariant: ZEJŚCIE

Szlak do Kuźnic wiedzie brukowaną Drogą Brata Alberta w kierunku północno–wschodnim przez świerkowy las (oprócz świerków występują w nim także olchy, wierzby i buki).

Po około półkilometrowym odcinku mijamy znajdujący się z prawej strony Klasztor SS Albertynek, w miejscu tym odchodzi w lewo żółty szlak prowadzący do Klasztoru OO Albertynów na Śpiącej Górze.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Żółty Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze 0:40 (↓0:30)

Po półgodzinnej wędrówce przechodzimy nad Potokiem Bystra, pod początkowym odcinkiem wyciągu na Kasprowy Wierch i docieramy do Kuźnic.

Bystra (inaczej Bystry Potok lub Bystra Woda) wypływa z Wywierzyska Bystrej położonego w stoku Kalackiej Turni. Zasilają go potoki Kondratowy, Goryczkowy, Kasprowy oraz Jaworzynka.

Galeria zdjęć