Pomnik Andrzeja Chramca

Przed Urzędem Miasta mieszczącym się przy ul. Kościuszki 13 stoi, odsłonięty w 2006 roku, pomnik Andrzeja Chramca autorstwa warszawskiego artysty Tomasza Rossa.

Dr Andrzej Chramiec (1859 – 1939) był pierwszym góralem zakopiańskim, który ukończył wyższe studia – na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach wrócił w rodzinne strony i otworzył własną praktykę lekarską, a następnie zakład wodoleczniczy z pensjonatem. Miał siedmioro dzieci.

Był człowiekiem aktywnie udzielającym się w życiu społecznym Zakopanego.  W latach 1886 – 1906 zajmował stanowisko radnego gminy, a 1902 – 1906 – wójta. Dzięki jego staraniom powstały wodociągi, straż pożarna, a także wiele nowych ulic. Przyczynił się do doprowadzenia linii kolejowej do Zakopanego. Mieszkańcom nakazał instalację kominów w kurnych chałupach góralskich (takich, które nie posiadały komina, a dym z paleniska uchodził przez otwór w dachu). Jego działalność przyczyniła się do rozreklamowania Zakopanego jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej.