Praca na emeryturze, a składki ZUS

Praca na emeryturze

Coraz częściej osoby w wieku emerytalnym decydują się na pozostanie aktywnym zawodowo. W wyniku waloryzacji z marca 2022 r. zaczęła obowiązywać najniższa kwota świadczenia o wysokości 1338,44 zł brutto, która obowiązuje do lutego 2023 r. Pomimo tego minimalna emerytura nie jest wystarczająca dla wszystkich i najczęstszą przyczyną dorabiania staje się chęć uzupełnienia swojego budżetu domowego. Co warto wiedzieć w tym przypadku? Czy wszystkie osoby mogą pracować w trakcie emerytury bez jej utraty?

Odprowadzanie składek

Jeśli chodzi o podjęcie się zatrudnienia przez emeryta, wciąż obowiązują go zasady, którym podlegają również inni pracownicy. W przypadku umowy o pracę oznacza to, że należy opłacać składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, a także na Fundusz Pracy i FGŚP, z czego dwie ostatnie nie dotyczą osób, które przekroczyły dany wiek – dla kobiet jest to 55 lat, a dla mężczyzn 60. Dodatkowo należy pamiętać o podatku dochodowym, jeśli roczny przychód emeryta przekroczył 85 528 zł. Niezależnie od formy zatrudnienia, w każdym z przypadków pracodawca musi zgłosić takiego pracownika do ZUS-u. Choć osoby pracujące w trakcie odbywania emerytury mogą liczyć na odstąpienie od opłacania niektórych składek społecznych, to jednak wciąż są zobowiązane do odprowadzania składki zdrowotnej.

Wielu zainteresowanych stałym zatrudnieniem

Statystyki ZUS-u z ostatnich lat pokazują, że liczba pracujących emerytów wzrosła o 40%. Jeszcze w grudniu 2021 r. ponad 800 tysięcy emerytów było aktywnych zawodowo, z czego ponad 500 tysięcy to zatrudnieni na umowę o pracę. Średni wiek tych osób wynosił blisko 67 lat, a ponad 94% stanowili emeryci 60-65+. Najwięcej pracujących związanych jest np. z działalnością usługowo-administracyjną oraz kulturowo-rekreacyjną, a także obsługą rynku nieruchomości czy opieką zdrowotną i pomocą społeczną. O ogłoszeniach pracy w takich lub innych sektorach dowiedz się więcej na Gowork.pl, gdzie każdy ma możliwość znalezienia oferty pasującej do indywidualnych potrzeb.

Pracujący emeryci – na co zwrócić uwagę?

Podjęcie się pracy dodatkowej podczas emerytury nie zawsze wiąże się z możliwością uzyskania wysokiego wynagrodzenia, co jest zależne przede wszystkim od wieku danej osoby. Będzie to miało znaczenie w przypadku, gdy nie chcemy, aby nasza emerytura została zawieszona lub pomniejszona, a nie przekroczyliśmy jeszcze 60 lat – w przypadku kobiet, lub 65 lat – w przypadku mężczyzn. Osoby, które zaczęły pobierać świadczenie emerytalne przed uzyskaniem ustawowego wieku, podlegają pewnym limitom. Z tego powodu należy zapoznać się z przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym (w brutto) za poprzedni kwartał, o którym informuje GUS. Jeśli zarobki przekroczyły 70% średniego wynagrodzenia, emerytura zostanie obniżona o tę różnicę. Natomiast, gdy wynagrodzenie będzie wyższe o 130%, świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu. Dotyczy to przychodów z różnych źródeł, np. umowy o pracę, pozarolniczą działalność czy zatrudnienia w tzw. służbach mundurowych. Z kolei wyjątkiem są m.in. prawa autorskie i patentowe, umowa o dzieło lub inne nieobjęte ubezpieczeniem społecznym źródła dochodów. Istnieją także inne odstępstwa od zmniejszenia i zawieszenia emerytury, z którymi warto uważnie się zapoznać przed podjęciem pracy, jeśli nie przekroczyliśmy ustawowego wieku emerytalnego.

Stabilne zatrudnienie – praca w Nowym Sączu

Gdy zależy nam na znalezieniu pracy z dobrymi warunkami, warto dokładniej przyjrzeć, co oferuje lokalny rynek. W Nowym Sączu, którego gospodarka opiera się w dużej mierze na sektorze spożywczym, budowniczym czy transportowym, zwróćmy uwagę na stanowiska związane z tymi branżami. Dzięki temu będziemy mieć większą szansę na uzyskanie stabilnego zatrudnienia. Poza tym należy przyjrzeć się zawodom, gdzie występuje deficyt, czyli m.in. te związane z branżą budowlaną lub medyczną. Poszukiwani są także pracownicy w szeroko pojętych usługach, które opierają się na podejmowaniu bezpośredniego kontaktu z klientami. Na posadę mogą liczyć zarówno doradcy ds. sprzedaży np. w branży motoryzacyjnej, jak i pracownicy biurowi w administracji. Pozytywny wpływ na rynek pracy w Nowym Sączu ma rozwój dużych zakładów przemysłowych. Warto również wspomnieć o stopie bezrobocia w mieście, która jeszcze w październiku 2022 r. wynosiła 3% – wynik ten należy do jednego z najniższych w całym kraju.

Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy. W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski. Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej »

Willa Lutnia

Przy ul. Sienkiewicza 5 stoi zabytkowa willa „Lutnia” wybudowana na początku XX wieku jako budynek drewniany, a w latach trzydziestych XX wieku otynkowana. W latach 1908 – 1909 w „Lutni” mieszkał wraz z matką i tworzył polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.

Czytaj więcej »
Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki –

Czytaj więcej »

Zawrat

Przełęcz Zawrat położona jest na wysokości 2158 m n.p.m., pomiędzy Zawratową Turnią i Małym Kozim Wierchem, w grani oddzielającej Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Czytaj więcej »

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.