Przełęcz Między Kopami

Spis Treści

Przełęcz między Kopami

jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Co ciekawe, pierwsza z nich, nosząca przydomek Wielka, osiąga wysokość 1531 m n.p.m. i jest o 46 metrów mniejsza od Małej, która wznosi się na wysokość 1577 m n.p.m.

Na przełęczy można chwilę odpocząć na drewnianych balach lub ławkach i nabrać sił na dalszą wędrówkę.

Prawdopodobnie ze względu na to, że przełęcz była zawsze miejscem odpoczynku dla górali, górników oraz turystów, nosiła kiedyś inną nazwę – Karczmisko (choć żadnej karczmy nigdy na niej nie było).

Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie szlaków. Można stąd udać się dwoma wariantami szlaków do Kuźnic (przez Boczań oraz Doliną Jaworzynki) oraz do Hali Gąsienicowej.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Żółty Do Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki 1:15(↑1:45)
Niebieski Do Kuźnic przez Boczań
Na Halę Gąsienicową
1:15 (↑1:45)
0:25 (↓0:25)

Wiedzie z niej również nieoznakowana ścieżka na Wielką Królową Kopę, jednak nie radzimy nią chodzić, gdyż w Tatrzańskim Parku Narodowym nie wolno zbaczać z wyznaczonych szlaków turystycznych.

Szlaki

Szlak z Kuźnic przez Skupniowy Upłaz

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3 km
Czas przejścia: 1:25 (↑1:00)
Różnica poziomów: około 1080 m – Skrzyżowanie
1224 m – Boczań
1287 m – Wysokie
1499 m – Przełęcz między Kopami
około 419 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: z Boczania, z Upłazu Skupniów
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Szlak odbija na północ i wiedzie głównie przez las szeroką, gruntowo–kamienną drogą zachodnim zboczem Nieboraka (zalesiony grzbiet wysokości ok. 1220 m, na który nie prowadzi żaden oznakowany szlak), ku szczytowi Boczań (1224 m n.p.m.).

Nieopodal szczytu znajdują się dwa punkty widokowe, gdzie pośród drzew wyłania się Giewont oraz Polana Kalatówki z Hotelem Górskim na Kalatówkach.

Po pokonaniu szczytu droga zakręca ostro na wschód, przez pewien czas wiodąc po raczej płaskim terenie.

Po kilku chwilach zdobywamy szczyt Wysokie (grzbiet wysokości 1287 m n.p.m. całkowicie zalesiony świerkowym lasem) i wychodzimy na Skupniowy Upłaz. Jest to grzbiet o wysokości 1300-1470 m n.p.m. oddzielający Dolinę Olczyską od Doliny Jaworzynki. Od strony Doliny Jaworzynki jego stoki (na których znajdują się ciekawe formacje skalne) opadają dość stromo, natomiast w stronę Doliny Olczyskiej – łagodnie. Jego nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Skupień, natomiast słowo „upłaz” oznacza trawiasty i łagodny grzbiet. Niegdyś był intensywnie wypasany, co doprowadziło do erozji stoków opadających do Doliny Olczyskiej. Kamienista droga wzdłuż Upłazu nie jest zbyt stroma, co pozwala na delektowanie się rozpościerającymi się dookoła widokami.

Na północny wschód rozciąga się z niego widok na Polanę Olczyską, znajdujące się na niej szałasy pasterskie oraz Wywierzysko Olczyskie i Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.).

Patrząc w kierunku północnym możemy dostrzec szczyt Nosala. Na południowy zachód możemy podziwiać Dolinę Jaworzynkę z Giewontem w tle.

Po przemierzeniu Skupniowego Upłazu dochodzimy do Przełęczy między Kopami.

Galeria zdjęć