Raczki na buty – sprzęt, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo

Jeśli kochasz górskie wędrówki i nie odpuszczasz mimo niesprzyjającej pogody, musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jest to konieczne nawet w niższych partiach gór, gdzie również mogą zdarzać się oblodzone ścieżki i śliskie podejścia, które stwarzają ryzyko upadków i urazów. Wszyscy wiedzą o konieczności odpowiedniego ubierania się w góry, ale nie wszyscy wiedzą o tym, jak sprzęt może być konieczny i niezwykle przydatny. Nie martw się, bo pomimo swojej ogromnej użyteczności jest również dość tani. Oto raczki na buty – coś, bez czego nie warto wychodzić w góry jesienią, zimą i wiosną.

Raczki na buty – do czego służą?

Termin raków na buty jest znany większości. Jednak czy raczki to dokładnie to samo? Otóż nie. Oba sprzęty różnią się poziomem zaawansowania. Raki zabieramy ze sobą w wysokie partie gór, gdzie mamy pewność co do dużego oblodzenia. Idealne są również na wspinaczki i naprawdę niebezpieczne odcinki, na których musimy sobie zapewnić jak najlepszą przyczepność. Raczki przydają się w niższych partiach gór, gdzie podczas niesprzyjającej pogody nie musimy się wspinać po lodowcu, ale możemy trafić na nieco oblodzone szlaki, ścieżki i schodki. Wówczas raczki możemy szybko ubrać na standardowe buty trekkingowe, by zapewnić sobie dodatkową przyczepność.

Ile kosztują raczki na buty?

Na szczęście raczki na buty nie są zbyt dużym wydatkiem. Dobry sprzęt polskiego producenta, w którym możemy liczyć na aż trzynaście kolców ze stali nierdzewnej, to najczęściej koszt poniżej 100 złotych. To sprawia, że może sobie na nie pozwolić właściwie każdy, kto chciałby dysponować odpowiednim wyposażeniem podczas górskich wędrówek po niższych pasmach górskich. Warte rozważenia są produkty marki Mountain Goat.

Jak skonstruowane są raczki na buty?

Raczki na buty to nic innego niż specjalne łańcuszki z kolcami, które przymocowane są do specjalnych obręczy. Ich konstrukcja pozwala na założenie na zwykłe buty trekkingowe, które nie mają specjalnych rantów, tak jak jest to konieczne w przypadku raków. Kolce, które zamontowane są na łańcuszkach, odpowiadają za Twoją przyczepność podczas wchodzenia i schodzenia po bardziej niebezpiecznych fragmentach szlaków. Śmiało możesz ubierać raczki na buty tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja i gdy przed Tobą ten fragment szlaku, podczas którego nie chcesz ryzykować. Jeśli jednak w dolnych partiach gór jest bezpiecznie, wystarczy że raczki będą czekały w Twoim plecaku, aż będą potrzebne. Ważą niewiele, więc możesz zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »

Kończysty Wierch

Kończysty Wierch Kończysty Wierch (kiedyś nazywany Kończystą nad Jarząbczą) jest szczytem o wysokości 2002 m n.p.m. leżącym w głównej grani Tatr Zachodnich, , na granicy

Czytaj więcej »

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »
Polana Chochołowska

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m, jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa (1944 m n.p.m.), Bobrowca (1663 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków Wąwóz ma powierzchnię 2,3 km2, a jego długość wynosi około 3 km. Górna jego część jest ograniczona przez zachodnie stoki Ciemniaka. W części

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.