Raczki na buty – sprzęt, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo

Jeśli kochasz górskie wędrówki i nie odpuszczasz mimo niesprzyjającej pogody, musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jest to konieczne nawet w niższych partiach gór, gdzie również mogą zdarzać się oblodzone ścieżki i śliskie podejścia, które stwarzają ryzyko upadków i urazów. Wszyscy wiedzą o konieczności odpowiedniego ubierania się w góry, ale nie wszyscy wiedzą o tym, jak sprzęt może być konieczny i niezwykle przydatny. Nie martw się, bo pomimo swojej ogromnej użyteczności jest również dość tani. Oto raczki na buty – coś, bez czego nie warto wychodzić w góry jesienią, zimą i wiosną.

Raczki na buty – do czego służą?

Termin raków na buty jest znany większości. Jednak czy raczki to dokładnie to samo? Otóż nie. Oba sprzęty różnią się poziomem zaawansowania. Raki zabieramy ze sobą w wysokie partie gór, gdzie mamy pewność co do dużego oblodzenia. Idealne są również na wspinaczki i naprawdę niebezpieczne odcinki, na których musimy sobie zapewnić jak najlepszą przyczepność. Raczki przydają się w niższych partiach gór, gdzie podczas niesprzyjającej pogody nie musimy się wspinać po lodowcu, ale możemy trafić na nieco oblodzone szlaki, ścieżki i schodki. Wówczas raczki możemy szybko ubrać na standardowe buty trekkingowe, by zapewnić sobie dodatkową przyczepność.

Ile kosztują raczki na buty?

Na szczęście raczki na buty nie są zbyt dużym wydatkiem. Dobry sprzęt polskiego producenta, w którym możemy liczyć na aż trzynaście kolców ze stali nierdzewnej, to najczęściej koszt poniżej 100 złotych. To sprawia, że może sobie na nie pozwolić właściwie każdy, kto chciałby dysponować odpowiednim wyposażeniem podczas górskich wędrówek po niższych pasmach górskich. Warte rozważenia są produkty marki Mountain Goat.

Jak skonstruowane są raczki na buty?

Raczki na buty to nic innego niż specjalne łańcuszki z kolcami, które przymocowane są do specjalnych obręczy. Ich konstrukcja pozwala na założenie na zwykłe buty trekkingowe, które nie mają specjalnych rantów, tak jak jest to konieczne w przypadku raków. Kolce, które zamontowane są na łańcuszkach, odpowiadają za Twoją przyczepność podczas wchodzenia i schodzenia po bardziej niebezpiecznych fragmentach szlaków. Śmiało możesz ubierać raczki na buty tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja i gdy przed Tobą ten fragment szlaku, podczas którego nie chcesz ryzykować. Jeśli jednak w dolnych partiach gór jest bezpiecznie, wystarczy że raczki będą czekały w Twoim plecaku, aż będą potrzebne. Ważą niewiele, więc możesz zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie.

Kopieniec

Kopieniec jest szczytem o wysokości 1328 m n.p.m. wznoszącym się nad Polaną Kopieniec. Jego stoki schodzą do Doliny Chłabowskiej (od wschodu) oraz Doliny Olczyskiej (od zachodu). Jego nazwa pochodzi od „kopieńca”, słowa używanego w gwarze ludowej do określania obłej góry w kształcie kopy.

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »
Szlak biegnący Doliną Lejową

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Ma długość niespełna 5 km i powierzchnię około 5 km2. Opada ona spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela – Jędrzeja Leja z Podczerwonego.

Czytaj więcej »

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Czytaj więcej »

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »
Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 m i głębokość 5 m. Wejście do niej leży na wysokości 1098 m n.p.m. pomiędzy otworami wejściowymi do jaskiń Raptawickiej i Mylnej, około 130 m ponad dnem Doliny Kościeliskiej, w Raptawickiej Turni. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.