Rowery MTB w Tatrach

Wybierając się na wakacje często zachodzimy w głowę jak miło spędzić czas i czy wziąć ze sobą rower? To bardzo dobry pomysł na aktywne spędzanie czasu. W dobie, gdzie bezproblemowo możemy taki rower przetransportować na samochodzie albo w pociągu, zabranie ze sobą swojego sprzętu jest doskonałe. Do wycieczki trzeba tylko odpowiednio się przygotować i dobrać sprzęt odpowiedni do ukształtowania terenu oraz panujących warunków.

Rower w górach

Może się wydawać, że rower zabrany w góry to słaby pomysł, przecież udajemy się na wycieczki piesze i wchodzimy na szczyty. Nic bardziej mylnego. Mając ze sobą dobrej klasy rower MTB jesteśmy w stanie poszerzyć nasze horyzonty. Możemy udać się na dalszą wycieczkę, zobaczyć więcej oraz szybciej się poruszać. Oczywiście nie pójdziemy z rowerem na Rysy, ponieważ było by to bezsensowne i niebezpieczne. Nie każdy szlak jest przeznaczony i udostępniony dla rowerzystów. Są jednak takie miejsca, gdzie posiadaczy dwukołowców jest dużo i są bardzo mile widziani. Najbardziej znanym miejscem jest Dolina Chochołowska. Pojedziemy tutaj od samego wjazdu z Siwej Polany, aż pod samo Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Pod górę niewprawieni kolarze mogą mieć momentami problemy. Wtedy pomocne będzie prowadzeniu roweru. Powrót i zjazd w dół zrekompensuje każdemu nawet największe trudy wcześniejszej drogi. Jest to olbrzymia przyjemność, ktora spodoba się każdemu. Równiez popularnymi szlakami dla użytkowników rowerów są Ścieżka pod ReglamiKuźnice – Kalatówki oraz szlak Murowaniec na Hali Gąsienicowej z Brzezin.

Rowerowe dookoła Tatr

Popularne również są trasy przebiegające dookoła Tatr, które umożliwiają ogladanie majestatycznych gór z trochę dalszej odległości. Przygotowany Rowerowy Szlak Wokół Tatr mierzy ponad 250 km. Może to być dystans który wystraszy początkujących i będzie dla nich nieosiągalny. Przebiega on przez Polskę oraz Słowację i okrąża całe Tatry. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie podziału tej trasy na odcinki albo przejechaniu tylko jej fragmentu. Tutaj nawierzchnie sprzyjają mniej górskim rowerom. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby na taką wycieczkę wziąć ze sobą rower trekkingowy. Cieńsze opony oraz mniejsza waga sprawią, że będziemy łatwiej pokonywać kilometry po drogach asfaltowych oraz ścieżkach rowerowych.

Punkty widokowe

W okolicy znajduje się również dużo wzniesień na które łatwo dojechać. Oferują one piękne widoki na Tatry. Posiadając ze sobą rower bezproblemowo dotrzemy do większości z nich. Znane i cenione tutaj zwłaszcza są Gliczarów GórnyZąbGłodówka oraz Przełęcz nad Łapszanką. Każda z nich to idealna propozycja na jednodniową i niezbyt długą wycieczkę. Na punkcie można odpocząć oglądając cudowne górskie widoki. W niektórych z nich występuje miejscami zróżnicowana nawierzchnia. Dobrym wyborem będzie mieszanka rowerów MTB i trekkingowego, czyli rower crossowy. Łączy on rózne cechy z obu rowerów posiadając przy tym opony umożliwiające jazdę po nierównym terenie. Jest to doskonała propozycja dla osób, które lubią zboczyć ze ścieżek i utartych szlaków.

Każdy rowerzysta znajdzie więc odpowiednią wycieczkę dla siebie. Nie potrzeba być profesjonalnym kolarzem, by decydować się na zabranie ze sobą roweru w góry. Wystarczą tylko chęci, odpowiedni sprzęt i dobra pogoda. Ona jest szczególnie ważna, ponieważ od niej zależy widoczność, która przekłada się na nieziemskie widoki.

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Kościół Bernardynów

W 1902 roku bracia Bernardyni zakupili działkę z domem, którą nazwali „Willą św. Antoniego” i urządzili w niej dom zakonny oraz kaplicę. Kościół w obecnej formie, wybudowany według projektu Andrzeja Czarniaka, stoi tu od połowy XX wieku.

Czytaj więcej »

Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie pierwotnie stał w innym miejscu. Został wybudowany w 1719 roku w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie służył mieszkańcom przez ponad dwa wieki,

Czytaj więcej »

Wołowiec

Wołowiec Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony

Czytaj więcej »

Willa Lutnia

Przy ul. Sienkiewicza 5 stoi zabytkowa willa „Lutnia” wybudowana na początku XX wieku jako budynek drewniany, a w latach trzydziestych XX wieku otynkowana. W latach 1908 – 1909 w „Lutni” mieszkał wraz z matką i tworzył polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.