Rowery MTB w Tatrach

Wybierając się na wakacje często zachodzimy w głowę jak miło spędzić czas i czy wziąć ze sobą rower? To bardzo dobry pomysł na aktywne spędzanie czasu. W dobie, gdzie bezproblemowo możemy taki rower przetransportować na samochodzie albo w pociągu, zabranie ze sobą swojego sprzętu jest doskonałe. Do wycieczki trzeba tylko odpowiednio się przygotować i dobrać sprzęt odpowiedni do ukształtowania terenu oraz panujących warunków.

Rower w górach

Może się wydawać, że rower zabrany w góry to słaby pomysł, przecież udajemy się na wycieczki piesze i wchodzimy na szczyty. Nic bardziej mylnego. Mając ze sobą dobrej klasy rower MTB jesteśmy w stanie poszerzyć nasze horyzonty. Możemy udać się na dalszą wycieczkę, zobaczyć więcej oraz szybciej się poruszać. Oczywiście nie pójdziemy z rowerem na Rysy, ponieważ było by to bezsensowne i niebezpieczne. Nie każdy szlak jest przeznaczony i udostępniony dla rowerzystów. Są jednak takie miejsca, gdzie posiadaczy dwukołowców jest dużo i są bardzo mile widziani. Najbardziej znanym miejscem jest Dolina Chochołowska. Pojedziemy tutaj od samego wjazdu z Siwej Polany, aż pod samo Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Pod górę niewprawieni kolarze mogą mieć momentami problemy. Wtedy pomocne będzie prowadzeniu roweru. Powrót i zjazd w dół zrekompensuje każdemu nawet największe trudy wcześniejszej drogi. Jest to olbrzymia przyjemność, ktora spodoba się każdemu. Równiez popularnymi szlakami dla użytkowników rowerów są Ścieżka pod ReglamiKuźnice – Kalatówki oraz szlak Murowaniec na Hali Gąsienicowej z Brzezin.

Rowerowe dookoła Tatr

Popularne również są trasy przebiegające dookoła Tatr, które umożliwiają ogladanie majestatycznych gór z trochę dalszej odległości. Przygotowany Rowerowy Szlak Wokół Tatr mierzy ponad 250 km. Może to być dystans który wystraszy początkujących i będzie dla nich nieosiągalny. Przebiega on przez Polskę oraz Słowację i okrąża całe Tatry. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie podziału tej trasy na odcinki albo przejechaniu tylko jej fragmentu. Tutaj nawierzchnie sprzyjają mniej górskim rowerom. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby na taką wycieczkę wziąć ze sobą rower trekkingowy. Cieńsze opony oraz mniejsza waga sprawią, że będziemy łatwiej pokonywać kilometry po drogach asfaltowych oraz ścieżkach rowerowych.

Punkty widokowe

W okolicy znajduje się również dużo wzniesień na które łatwo dojechać. Oferują one piękne widoki na Tatry. Posiadając ze sobą rower bezproblemowo dotrzemy do większości z nich. Znane i cenione tutaj zwłaszcza są Gliczarów GórnyZąbGłodówka oraz Przełęcz nad Łapszanką. Każda z nich to idealna propozycja na jednodniową i niezbyt długą wycieczkę. Na punkcie można odpocząć oglądając cudowne górskie widoki. W niektórych z nich występuje miejscami zróżnicowana nawierzchnia. Dobrym wyborem będzie mieszanka rowerów MTB i trekkingowego, czyli rower crossowy. Łączy on rózne cechy z obu rowerów posiadając przy tym opony umożliwiające jazdę po nierównym terenie. Jest to doskonała propozycja dla osób, które lubią zboczyć ze ścieżek i utartych szlaków.

Każdy rowerzysta znajdzie więc odpowiednią wycieczkę dla siebie. Nie potrzeba być profesjonalnym kolarzem, by decydować się na zabranie ze sobą roweru w góry. Wystarczą tylko chęci, odpowiedni sprzęt i dobra pogoda. Ona jest szczególnie ważna, ponieważ od niej zależy widoczność, która przekłada się na nieziemskie widoki.

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »
Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki jest odgałęzieniem Doliny Bystrej. Dolinę otaczają – od południa Wielka Kopa Królowa, Mała Kopa Królowa i Kopa Magury, od wschodu Boczań i Skupniów Upłaz, od zachodu północno-zachodnie ramię Kopy Magury. Dnem Doliny Jaworzynki płynie Potok Jaworzynka, jednak przez większość czasu jego koryto jest zupełnie suche. W latach 1920 – 1930 w Dolinie Jaworzynki funkcjonowała skocznia narciarska (pierwsza w Polsce).

Czytaj więcej »

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (lub Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej) mieści się w Dolinie Złotej, na wysokości ok. 1145 m n.p.m. tuż poniżej Rusinowej Polany.

Czytaj więcej »

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.