Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki.

Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku. Po latach zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie teren Równi Krupowej prawie w całości uniknął zabudowy.

W 1929 roku na Równi wybudowano dwa stadiony. W części południowej mieścił się stadion zimowy, a w części północnej – całoroczny. Na stadionach organizowano liczne imprezy sportowe, między innymi  zawody konne, wyścigi samochodowe i motocyklowe, zawody lekkoatletyczne, hokejowe, łyżwiarskie i strzeleckie. Poza imprezami sportowymi odbywały się spektakle Opery Górskiej. Następnie w części południowej wygospodarowano teren na korty tenisowe, które zimą służyły jako lodowiska.

W 1977 roku utworzono Park Krajobrazowy Równi Krupowej, który w nieco mniejszej, „obgryzionej” przez nowe zabudowania, formie przetrwał do dziś.

Równia Krupowa to płaska łąka poprzecinana asfaltowymi alejkami. W wielu miejscach stoją ławeczki dla spacerowiczów. Rozpościerają się z niej ładne widoki na Tatry, między innymi Giewont, a także znajdującą się po przeciwnej stronie Gubałówkę. Na terenie parku organizowane są różne imprezy plenerowe, takie jak festyny, pikniki czy koncerty. Od czasu do czasu pojawia się wesołe miasteczko lub cyrk.

Nazwa parku pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, na których leży – Krupów.

W pobliżu Urzędu Miasta stoi rzeźba „Orbita” autorstwa Henryka Burzca, nazywana potocznie „Uchem Naczelnika Miasta”.

Galeria zdjęć