Sarnia Skała

Spis Treści

Sarnia Skała

Sarnia Skała (wcześniej nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Białego.

Jest to skalista grań, zbudowana z wapieni dolomitowych, długości około 300 m. Szlak na Sarnią Skałę jest licznie uczęszczany przez turystów z kilku powodów. Znajduje się on blisko Zakopanego, podejście nie jest zbyt trudne, ani eksponowane, za to ze szczytu, we wszystkie strony można podziwiać piękne górskie widoki. Na północ rozciąga się panorama Zakopanego i Podhala. Na zachód widzimy Łysanki i Kominiarski Wierch, a na południe Suchy Wierch oraz 600-metrową północną ścianę Giewontu.


Sarnia Skała jest obiektem zainteresowań botaników, gdyż występuje na niej wiele rzadkich gatunków roślin, między innymi sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, jarząb nieszpułkowy, irga kutnerowata, rośliny wapieniolubne: dębik ośmiopłatkowy i dzwonek jednostronny, wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różeniec górski i jaskier alpejski.

Sarnia Skała była niegdyś celem poszukiwaczy skarbów (zapewne z powodu swojego tajemniczego wyglądu, przypominającego ruiny pełnej zakamarków twierdzy czy warowni…).

Szlak na Sarnią Skałę

 INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 0,5 km
Czas przejścia: 0:15 (↓0:10)
Różnica poziomów: 1303 m – Czerwona Przełęcz
1377 m – Sarnia Skała
74 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Średnia
Widoki: Ze szczytu
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: PODEJŚCIE

Początek trasy przebiega przez las, po krótkiej chwili wychodzimy z niego i podążamy drogą przez porośniętą kosodrzewiną polanę, przy ładnej pogodzie podziwiając piękne widoki na okoliczne tatrzańskie szczyty. Podejście nie jest trudne, jedynie końcowy odcinek na sam szczyt, prowadzący wśród skał (obchodzimy szczyt dookoła od prawej strony) jest dość stromy.

Galeria zdjęć