Schronisko Murowaniec położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., przy wschodnim skraju Hali Gąsienicowej, pod Gąsienicowym Lasem.
Pierwszymi obiektami na Hali Gąsienicowej służącymi jako schronienie dla turystów były dwie szopy przerobione pod koniec XIX wieku na altanę i kuchnię. Na przełomie wieków (ok. 1884-1920) niewielkie schronisko istniało również przy brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego.
Schronisko stojące w miejscu obecnego, zostało wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1921–1925. Obiekt zaprojektowali Jan Koszczyc Witkiewicz, Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. Schronisko przez lata było modernizowane i rozbudowywane. W 1963 roku częściowo strawił je pożar. Zostało odbudowane w rok później i służy do dnia dzisiejszego (w międzyczasie modernizowane przez kierownika Andrzeja Kusiona).
W schronisku znajduje się 116 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12 osobowych w cenie od 32 do 45 zł za nocleg (dopłata 5 zł za pościel). Schronisko, ze względu na przepisy przeciwpożarowe, nie udziela noclegów na podłodze. Ponadto w schronisku znajdują się bagażownia, kuchnia oraz jadalnia.
W mury Schroniska, przy drzwiach wejściowych, wmurowana jest tablica pamięci Adama Asnyka – polskiego poety i dramatopisarza.