Siwa Przełęcz jest położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Kotłową Czubką (1840 m n.p.m.) i Siwymi Turniami, które z kolei odchodzą od Siwego Zwornika (1965 m n.p.m.) na wysokości 1812 m n.p.m. Grzbiet w którym leży przełęcz oddziela od siebie dwie doliny – Starorobociańską, która położona jest po zachodniej stronie przełęczy i Pyszniańską, leżącą po jej wschodniej stronie.
Jej dawna, góralska nazwa brzmiała „Nad Stawki”.
Z Siwej Przełęczy rozciągają się piękne widoki. Na północy widoczny jest grzbiet Ornaku, na wschodzie widać Dolinę Pyszniańską, a nad nią Kamienistą (2121 m n.p.m.), Smreczyński Wierch (2066 m n.p.m.) i Tomanowy Wierch (1977 m n.p.m.), a dalej na północ – za Tomanową Przełęcza – Czerwone Wierchy (2122 m n.p.m.). Na południu widoczny jest Siwy Zwornik (1965 m n.p.m.), po jego lewej stronie – Błyszcz (2159 m n.p.m.), a po prawej – Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.). Na zachodzie, nad Doliną Starorobociańską górują Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.), Czubik (1845 m n.p.m.) i Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.).
Po wschodniej stronie, tuż pod przełęczą widoczne są Siwe Stawki – dwa małe jeziorka polodowcowe.
Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd udać się zielonym szlakiem na Iwanicką Przełęcz przez grzbiet Ornaku lub na Gaborową Przełęcz i dalej na Starorobociański Wierch lub Błyszcz. Czarnym szlakiem można natomiast zejść Doliną Starorobociańską do Doliny Chochołowskiej.