Softshell męski zimowy – ile kosztuje i w jaki warto zainwestować?

Kurtki softshellowe od wielu lat są jednym z najbardziej popularnych ubrań outdoorowych. Zagościły w niejednej szafie, stając się obowiązkowym elementem na szlaku, w trakcie biegania czy żeglując. Jaka kurtka idealnie zda egzamin w warunkach zimowych? Sprawdzamy, ile kosztuje męska kurtka softshellowa i jaką najlepiej wybrać.

 

Kurtka softshell: co to jest i czym się charakteryzuje?

 

Softshell jest rodzajem tkaniny, która ma za zadanie chronić przed wychładzającym organizm działaniem wiatru. Jej najważniejszą cechą jest to, że materiał oddycha, czyli ma zdolność do odprowadzania pary wodnej, która jest produkowana przez nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Tkanina stała się popularna do tego stopnia, że kurtki z softshellu pozwoliły zminimalizować ilość osobnych warstw odzieży zakładanych podczas aktywności fizycznej.

 

Termin softshell, w wolnym tłumaczeniu, oznacza miękką skorupę. Nazwa odzwierciedla główne cechy tkaniny — chroni przed wiatrem i jest elastyczna, co świetnie sprawdza się w trakcie różnych aktywności fizycznych. Kurtki softshellowe mogą być również wodoodporne — ich materiał z membraną chroni nas przed deszczem, lecz głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem.

 

Kurtka męska softshell Arcteryx
Kurtka męska softshell Arcteryx

 

Męskie kurtki softshellowe na zimę — na co zwrócić uwagę i ile kosztują?

 

Wybierając kurtkę softshellową, powinniśmy się zastanowić, kiedy będziemy takiej odzieży używać. To właśnie membrana będzie definiowała sposób użytkowania, jak i wpłynie na cenę kurtki. Modele bez membrany są zazwyczaj o wiele tańsze. Zimowy, męski softshell z kapturem, membraną i dociepleniem może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kurtkę hardshellową i występować jako wierzchnia warstwa odzieży. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

 

Męskie ocieplane kurtki softshell z membraną świetnie sprawdzą się w trakcie zimowych aktywności, gdzie występuje szansa na kontakt z wodą. Będą doskonałym rozwiązaniem dla narciarzy i snowboardzistów, gdzie kontakt ze śniegiem jest nieunikniony. Większość z tych kurtek posiada również system RECCO, który pomaga w poszukiwaniach osób zaginionych w lawinisku. Najtańsze modele można mieć już za około 600-700 zł.

 

Męskie zimowe kurtki softshell z membraną, oddychającym materiałem, a także wysoką skutecznością w ochronie przed wiatrem, opracowała m.in. marka Arcteryx. Kurtki tej firmy znajdziesz na stronie sklepu z odzieżą dla aktywnych Outdoorzy.pl.

 

Męskie kurtki softshell bez membrany — kiedy lepiej się sprawdzą?

 

Jeśli planujemy użytkować kurtkę w trakcie dużego wysiłku, to o wiele bardziej sprawdzi się model bez membrany, która stanowi dużą barierę w trakcie odprowadzania wilgoci. Kurtka softshell męska bez membrany o prostym kroju i bez dodatkowego kaptura zda egzamin zimą jako pośrednia warstwa ubioru, która będzie odpowiadała za termikę. Będzie idealna do intensywnej turystyki górskiej, biegania czy nawet ski-touringu. Modele takich kurtek można zakupić już za około 250-300 PLN.

 

Kurtka softshell męska
Kurtka softshell męska

 

Wybór męskiej kurtki softshell na zimę należy uzależnić od sposobu użytkowania. Modele kurtek wodoodpornych z membraną sprawdzą się w trakcie jazdy na nartach, jak i spaceru w deszczu, z powodzeniem zastępując wierzchnią warstwę odzieży.

 

W trakcie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak trekking w górach, hiking, bieganie czy squash, o wiele lepiej sprawdzi się model bez membrany i kaptura. Taka kurtka jednocześnie będzie pośrednią warstwą odzieży dobrze odprowadzającą wilgoć, na którą w razie deszczu nałożymy zwykłą kurtkę przeciwdeszczową mającą membranę.

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów. Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia Mroźna jest jedyną jaskinią w polskiej części Tatr, przygotowaną do zwiedzania dla turystów – z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Czytaj więcej »

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”

Przy ul. Chałubińskiego 7 mieści się kilkupiętrowy budynek – wybudowany w 1930 roku pensjonat „Palace” – w którym zatrzymywali się między innymi Artur Rubenstein i Paweł Kochański. Na początku II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku placówkę Gestapo.

Czytaj więcej »

Willa Lutnia

Przy ul. Sienkiewicza 5 stoi zabytkowa willa „Lutnia” wybudowana na początku XX wieku jako budynek drewniany, a w latach trzydziestych XX wieku otynkowana. W latach 1908 – 1909 w „Lutni” mieszkał wraz z matką i tworzył polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.