Softshell męski zimowy – ile kosztuje i w jaki warto zainwestować?

Kurtki softshellowe od wielu lat są jednym z najbardziej popularnych ubrań outdoorowych. Zagościły w niejednej szafie, stając się obowiązkowym elementem na szlaku, w trakcie biegania czy żeglując. Jaka kurtka idealnie zda egzamin w warunkach zimowych? Sprawdzamy, ile kosztuje męska kurtka softshellowa i jaką najlepiej wybrać.

 

Kurtka softshell: co to jest i czym się charakteryzuje?

 

Softshell jest rodzajem tkaniny, która ma za zadanie chronić przed wychładzającym organizm działaniem wiatru. Jej najważniejszą cechą jest to, że materiał oddycha, czyli ma zdolność do odprowadzania pary wodnej, która jest produkowana przez nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Tkanina stała się popularna do tego stopnia, że kurtki z softshellu pozwoliły zminimalizować ilość osobnych warstw odzieży zakładanych podczas aktywności fizycznej.

 

Termin softshell, w wolnym tłumaczeniu, oznacza miękką skorupę. Nazwa odzwierciedla główne cechy tkaniny — chroni przed wiatrem i jest elastyczna, co świetnie sprawdza się w trakcie różnych aktywności fizycznych. Kurtki softshellowe mogą być również wodoodporne — ich materiał z membraną chroni nas przed deszczem, lecz głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem.

 

Kurtka męska softshell Arcteryx
Kurtka męska softshell Arcteryx

 

Męskie kurtki softshellowe na zimę — na co zwrócić uwagę i ile kosztują?

 

Wybierając kurtkę softshellową, powinniśmy się zastanowić, kiedy będziemy takiej odzieży używać. To właśnie membrana będzie definiowała sposób użytkowania, jak i wpłynie na cenę kurtki. Modele bez membrany są zazwyczaj o wiele tańsze. Zimowy, męski softshell z kapturem, membraną i dociepleniem może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kurtkę hardshellową i występować jako wierzchnia warstwa odzieży. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

 

Męskie ocieplane kurtki softshell z membraną świetnie sprawdzą się w trakcie zimowych aktywności, gdzie występuje szansa na kontakt z wodą. Będą doskonałym rozwiązaniem dla narciarzy i snowboardzistów, gdzie kontakt ze śniegiem jest nieunikniony. Większość z tych kurtek posiada również system RECCO, który pomaga w poszukiwaniach osób zaginionych w lawinisku. Najtańsze modele można mieć już za około 600-700 zł.

 

Męskie zimowe kurtki softshell z membraną, oddychającym materiałem, a także wysoką skutecznością w ochronie przed wiatrem, opracowała m.in. marka Arcteryx. Kurtki tej firmy znajdziesz na stronie sklepu z odzieżą dla aktywnych Outdoorzy.pl.

 

Męskie kurtki softshell bez membrany — kiedy lepiej się sprawdzą?

 

Jeśli planujemy użytkować kurtkę w trakcie dużego wysiłku, to o wiele bardziej sprawdzi się model bez membrany, która stanowi dużą barierę w trakcie odprowadzania wilgoci. Kurtka softshell męska bez membrany o prostym kroju i bez dodatkowego kaptura zda egzamin zimą jako pośrednia warstwa ubioru, która będzie odpowiadała za termikę. Będzie idealna do intensywnej turystyki górskiej, biegania czy nawet ski-touringu. Modele takich kurtek można zakupić już za około 250-300 PLN.

 

Kurtka softshell męska
Kurtka softshell męska

 

Wybór męskiej kurtki softshell na zimę należy uzależnić od sposobu użytkowania. Modele kurtek wodoodpornych z membraną sprawdzą się w trakcie jazdy na nartach, jak i spaceru w deszczu, z powodzeniem zastępując wierzchnią warstwę odzieży.

 

W trakcie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak trekking w górach, hiking, bieganie czy squash, o wiele lepiej sprawdzi się model bez membrany i kaptura. Taka kurtka jednocześnie będzie pośrednią warstwą odzieży dobrze odprowadzającą wilgoć, na którą w razie deszczu nałożymy zwykłą kurtkę przeciwdeszczową mającą membranę.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Stary Dworzec Tatrzański

Budynek starego Dworca Tatrzańskiego (pierwotnie jego nazwa brzmiała „Dwór Towarzystwa Tatrzańskiego”), wykonany z czerwonej cegły, stoi przy ulicy Krupówki 12,  nie przy głównym jej ciągu.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »

Pomnik Andrzeja Chramca

Przed Urzędem Miasta mieszczącym się przy ul. Kościuszki 13 stoi, odsłonięty w 2006 roku, pomnik Andrzeja Chramca autorstwa warszawskiego artysty Tomasza Rossa. Dr Andrzej Chramiec

Czytaj więcej »

Kino Sokół

Przy ulicy Władysława Orkana 2 w Zakopanem mieści się Kino Sokół należące do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Kino jest wyposażone w nowoczesny ekran o powierzchni 78 m2 oraz nagłośnienie surround. Oprócz normalnych filmów Kino Sokół zaprasza na seanse 3D.

Czytaj więcej »

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.