Softshell męski zimowy – ile kosztuje i w jaki warto zainwestować?

Kurtki softshellowe od wielu lat są jednym z najbardziej popularnych ubrań outdoorowych. Zagościły w niejednej szafie, stając się obowiązkowym elementem na szlaku, w trakcie biegania czy żeglując. Jaka kurtka idealnie zda egzamin w warunkach zimowych? Sprawdzamy, ile kosztuje męska kurtka softshellowa i jaką najlepiej wybrać.

 

Kurtka softshell: co to jest i czym się charakteryzuje?

 

Softshell jest rodzajem tkaniny, która ma za zadanie chronić przed wychładzającym organizm działaniem wiatru. Jej najważniejszą cechą jest to, że materiał oddycha, czyli ma zdolność do odprowadzania pary wodnej, która jest produkowana przez nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Tkanina stała się popularna do tego stopnia, że kurtki z softshellu pozwoliły zminimalizować ilość osobnych warstw odzieży zakładanych podczas aktywności fizycznej.

 

Termin softshell, w wolnym tłumaczeniu, oznacza miękką skorupę. Nazwa odzwierciedla główne cechy tkaniny — chroni przed wiatrem i jest elastyczna, co świetnie sprawdza się w trakcie różnych aktywności fizycznych. Kurtki softshellowe mogą być również wodoodporne — ich materiał z membraną chroni nas przed deszczem, lecz głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem.

 

Kurtka męska softshell Arcteryx
Kurtka męska softshell Arcteryx

 

Męskie kurtki softshellowe na zimę — na co zwrócić uwagę i ile kosztują?

 

Wybierając kurtkę softshellową, powinniśmy się zastanowić, kiedy będziemy takiej odzieży używać. To właśnie membrana będzie definiowała sposób użytkowania, jak i wpłynie na cenę kurtki. Modele bez membrany są zazwyczaj o wiele tańsze. Zimowy, męski softshell z kapturem, membraną i dociepleniem może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kurtkę hardshellową i występować jako wierzchnia warstwa odzieży. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

 

Męskie ocieplane kurtki softshell z membraną świetnie sprawdzą się w trakcie zimowych aktywności, gdzie występuje szansa na kontakt z wodą. Będą doskonałym rozwiązaniem dla narciarzy i snowboardzistów, gdzie kontakt ze śniegiem jest nieunikniony. Większość z tych kurtek posiada również system RECCO, który pomaga w poszukiwaniach osób zaginionych w lawinisku. Najtańsze modele można mieć już za około 600-700 zł.

 

Męskie zimowe kurtki softshell z membraną, oddychającym materiałem, a także wysoką skutecznością w ochronie przed wiatrem, opracowała m.in. marka Arcteryx. Kurtki tej firmy znajdziesz na stronie sklepu z odzieżą dla aktywnych Outdoorzy.pl.

 

Męskie kurtki softshell bez membrany — kiedy lepiej się sprawdzą?

 

Jeśli planujemy użytkować kurtkę w trakcie dużego wysiłku, to o wiele bardziej sprawdzi się model bez membrany, która stanowi dużą barierę w trakcie odprowadzania wilgoci. Kurtka softshell męska bez membrany o prostym kroju i bez dodatkowego kaptura zda egzamin zimą jako pośrednia warstwa ubioru, która będzie odpowiadała za termikę. Będzie idealna do intensywnej turystyki górskiej, biegania czy nawet ski-touringu. Modele takich kurtek można zakupić już za około 250-300 PLN.

 

Kurtka softshell męska
Kurtka softshell męska

 

Wybór męskiej kurtki softshell na zimę należy uzależnić od sposobu użytkowania. Modele kurtek wodoodpornych z membraną sprawdzą się w trakcie jazdy na nartach, jak i spaceru w deszczu, z powodzeniem zastępując wierzchnią warstwę odzieży.

 

W trakcie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak trekking w górach, hiking, bieganie czy squash, o wiele lepiej sprawdzi się model bez membrany i kaptura. Taka kurtka jednocześnie będzie pośrednią warstwą odzieży dobrze odprowadzającą wilgoć, na którą w razie deszczu nałożymy zwykłą kurtkę przeciwdeszczową mającą membranę.

Dolina Iwaniacka

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny,  około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem

Czytaj więcej »

Iwaniacka Przełęcz

Iwaniacka Przełęcz leży na wysokości 1459 m n.p.m. pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) i masywem Ornaku (1854 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się polanka otoczona drzewami, na której można odpocząć przed dalszą drogą. Na północy widoczny jest Kominarski Wierch.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.