Softshell męski zimowy – ile kosztuje i w jaki warto zainwestować?

Kurtki softshellowe od wielu lat są jednym z najbardziej popularnych ubrań outdoorowych. Zagościły w niejednej szafie, stając się obowiązkowym elementem na szlaku, w trakcie biegania czy żeglując. Jaka kurtka idealnie zda egzamin w warunkach zimowych? Sprawdzamy, ile kosztuje męska kurtka softshellowa i jaką najlepiej wybrać.

 

Kurtka softshell: co to jest i czym się charakteryzuje?

 

Softshell jest rodzajem tkaniny, która ma za zadanie chronić przed wychładzającym organizm działaniem wiatru. Jej najważniejszą cechą jest to, że materiał oddycha, czyli ma zdolność do odprowadzania pary wodnej, która jest produkowana przez nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Tkanina stała się popularna do tego stopnia, że kurtki z softshellu pozwoliły zminimalizować ilość osobnych warstw odzieży zakładanych podczas aktywności fizycznej.

 

Termin softshell, w wolnym tłumaczeniu, oznacza miękką skorupę. Nazwa odzwierciedla główne cechy tkaniny — chroni przed wiatrem i jest elastyczna, co świetnie sprawdza się w trakcie różnych aktywności fizycznych. Kurtki softshellowe mogą być również wodoodporne — ich materiał z membraną chroni nas przed deszczem, lecz głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem.

 

Kurtka męska softshell Arcteryx
Kurtka męska softshell Arcteryx

 

Męskie kurtki softshellowe na zimę — na co zwrócić uwagę i ile kosztują?

 

Wybierając kurtkę softshellową, powinniśmy się zastanowić, kiedy będziemy takiej odzieży używać. To właśnie membrana będzie definiowała sposób użytkowania, jak i wpłynie na cenę kurtki. Modele bez membrany są zazwyczaj o wiele tańsze. Zimowy, męski softshell z kapturem, membraną i dociepleniem może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kurtkę hardshellową i występować jako wierzchnia warstwa odzieży. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

 

Męskie ocieplane kurtki softshell z membraną świetnie sprawdzą się w trakcie zimowych aktywności, gdzie występuje szansa na kontakt z wodą. Będą doskonałym rozwiązaniem dla narciarzy i snowboardzistów, gdzie kontakt ze śniegiem jest nieunikniony. Większość z tych kurtek posiada również system RECCO, który pomaga w poszukiwaniach osób zaginionych w lawinisku. Najtańsze modele można mieć już za około 600-700 zł.

 

Męskie zimowe kurtki softshell z membraną, oddychającym materiałem, a także wysoką skutecznością w ochronie przed wiatrem, opracowała m.in. marka Arcteryx. Kurtki tej firmy znajdziesz na stronie sklepu z odzieżą dla aktywnych Outdoorzy.pl.

 

Męskie kurtki softshell bez membrany — kiedy lepiej się sprawdzą?

 

Jeśli planujemy użytkować kurtkę w trakcie dużego wysiłku, to o wiele bardziej sprawdzi się model bez membrany, która stanowi dużą barierę w trakcie odprowadzania wilgoci. Kurtka softshell męska bez membrany o prostym kroju i bez dodatkowego kaptura zda egzamin zimą jako pośrednia warstwa ubioru, która będzie odpowiadała za termikę. Będzie idealna do intensywnej turystyki górskiej, biegania czy nawet ski-touringu. Modele takich kurtek można zakupić już za około 250-300 PLN.

 

Kurtka softshell męska
Kurtka softshell męska

 

Wybór męskiej kurtki softshell na zimę należy uzależnić od sposobu użytkowania. Modele kurtek wodoodpornych z membraną sprawdzą się w trakcie jazdy na nartach, jak i spaceru w deszczu, z powodzeniem zastępując wierzchnią warstwę odzieży.

 

W trakcie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak trekking w górach, hiking, bieganie czy squash, o wiele lepiej sprawdzi się model bez membrany i kaptura. Taka kurtka jednocześnie będzie pośrednią warstwą odzieży dobrze odprowadzającą wilgoć, na którą w razie deszczu nałożymy zwykłą kurtkę przeciwdeszczową mającą membranę.

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »
Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2137 m n.p.m. Jego najwyższy wierzchołek leży po stronie słowackiej, przez niższy przebiega granica państwowa, grań główna Tatr oraz czerwony szlak graniowy.

Czytaj więcej »

Przełęcz Liliowe

Przełęcz Liliowe położona jest na wysokości 1952 m n.p.m. pomiędzy szczytami Beskidu (2012 m n.p.m.) i Skrajnej Turni (2096 m n.p.m.) i jest uznawana za krajobrazową oraz geologiczną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wysokimi.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.