Spacer Doliną Kościeliską

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w Kirach. Można tu dojechać z Zakopanego samochodem (ok. 10 min) lub busem. Cała trasa wiedzie wygodną dolinną drogą, a jej nachylanie jest na tyle nieduże, że pokonanie trasy nie powinno nikomu sprawdzić trudności. Jest to wycieczka jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin, obfitująca w piękne krajobrazy, ciekawostki przyrodnicze i interesujące formy skalne. Na końcu wycieczki odwiedzimy Schronisko Górskie PTTK znajdujące się na Hali Ornak oraz Smreczyński Staw. Trasa wycieczki uwzględnia cztery piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Polana Stare Kościeliska
  • Schronisko Ornak
  • Smreczyński Staw
  • Lodowe Źródło

CZAS

4 h 40 min

DYSTANS

13,5 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Szlak Doliną Kościeliską

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Hala Ornak

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku.

Dalsza część wycieczki wiedzie szlakiem do Smreczyńskiego Stawu.

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to położone w Tatrach Zachodnich, w dolnej części Doliny Pyszniańskiej, górskie jezioro morenowe. Leży na wysokości 1227 m n.p.m. i ma powierzchnię około 0,8 ha

POWRÓT

Powrót tą samą drogą do Kir.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Trasa biegnąca Doliną Kościeliską jest w stopniu umiarkowanym przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na całej długości jest to utwardzona droga gruntowa, pod koniec nieco bardziej stroma. Na drodze występują liczne kamienie utrudniające przejazd (szczególnie pod koniec). Schronisko na Hali Ornak nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych (kilka schodków przed wejściem i wewnątrz). Odcinek do Smreczyńskiego Stawu nie jest dostosowany dla wózków inwalidzkich.