Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Spacer Doliną Olczyską

Wycieczkę rozpoczynamy na niewielkim parkingu nieco poniżej Kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem. Można tu dojść pieszo z centrum Zakopanego lub dojechać busem (np. relacji Zakopane – Palenica Białczańska). Trasa wiedzie wygodną ścieżką przez las. Zaraz przy wejściu znajduje się interesujący Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Na końcu wycieczki dotrzemy na Polanę Olczyską, na której znajduje się zabytkowy szałas pasterski oraz ciekawostka przyrodnicza – Wywierzysko Olczyskie. Czas wycieczki uwzględnia półgodzinny postój na Polanie Olczyskiej.

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.). Od południa jej zachodnie odgałęzienie ogranicza masyw Wielkiej Królowej Kopy (1531 m n.p.m.), natomiast wschodnia odnoga podchodzi pod Kopę Magury (1704 m n.p.m.). Nazwa Doliny pochodzi od „Olczy” – największej dzielnicy Zakopanego, znajdującej się w jego wschodniej części.

Dnem doliny spływa Potok Olczyski (dawniej nazywany Olczą, a w dolnej części – Olczanką) o długości 8,8 km, mający swój początek na 1067 m n.p.m. w Wywierzysku Olczyskim. Potok charakteryzuje niewielki spadek (35,5 m/km). Po opuszczeniu Doliny wpływa do Zakopianki. Jego dopływami są Potok Chłabowski, Potok Piszczorów, Potok Walkoszów i Potok Rybków. Na potoku zlokalizowane jest ujęcie wody, które jest wykorzystywane okazjonalnie.

Potok Olczyski spływający wśród drzew dnem Doliny Olczyskiej

Potok Olczyski spływający wśród drzew dnem Doliny Olczyskiej

Potok Olczyski

Potok Olczyski

W Dolinie dominują lasy świerkowe, występuje tu także sosna zwyczajna (głównie na zboczach Małego Kopieńca), olcha szara, knieć błotna górska, tojad Kotuli i jarząb nieszpułkowy (bardzo rzadki krzew występujący na terenie Polski wyłącznie w Tatrach).

Las w Dolinie Olczyskiej

Las w Dolinie Olczyskiej

Dolina Olczyska – szlak

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:45 (↓0:35)
Różnica poziomów: 894 m – Wejście do Doliny (Jaszczurówka)
1038 m – Polana Olczyska
144 m
Stopień trudności: Bardzo łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wejście do Doliny znajduje się na wysokości 894 m n.p.m. przy trasie Oswalda Balcera w dzielnicy Jaszczurówka, (której nazwa pochodzi od licznie występujących tu jaszczurek) nieopodal Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Jest tu nieduży parking, przystanek autobusowy oraz kasa TPN.

Wejście do Doliny Olczyskiej

Wejście do Doliny Olczyskiej

Tuż za wejściem, po prawej stronie znajduje się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, utworzony w miejscu występowania źródeł termalnych (inaczej cieplic).

Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Ciepłe wody tworzą w tym miejscu atrakcyjne warunki życia i rozrodu płazów i gadów. Wśród mieszkańców ośrodka występują następujące gatunki płazów: salamandra plamista, traszka zwyczajna, traszka górska, traszka karpacka, kumak górski, żaba trawna, ropucha szara, oraz gadów: jaszczurka żyworodna i żmija zygzakowata.

Od połowy XIX w miejscu ośrodka funkcjonowały pierwsze na Podhalu baseny termalne, które cieszyły się ogromną popularnością. Częstym gościem basenów był pisarz Henryk Sienkiewicz. W wyniku wykonania w 1957 r. dodatkowego odwiertu w celu rozbudowy basenów, wody źródeł termalnych nieopatrznie połączono z potokiem Olczyskim, co spowodowało spadek temperatury źródeł.

Na terenie Ośrodka wytyczona została ścieżka dydaktyczna wokół oczek wodnych. Na tablicach informacyjnych znajdujących się przy pięciu przystankach ścieżki zamieszczone są informacje na temat historii źródeł, występującej tu flory i fauny, ochrony przyrody oraz tatrzańskich ekosystemów wodnych.

Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Oczko wodne w Ośrodku Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Oczko wodne w Ośrodku Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Po zapoznaniu się działalnością Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów kontynuujemy wycieczkę zielonym szlakiem, dnem Doliny Olczyskiej, wzdłuż Olczyskiego Potoku kilkukrotnie go przekraczając.

Metalowy krzyż upamiętniający śmierć dwóch górali w 1986

Metalowy krzyż upamiętniający śmierć dwóch górali w 1986

Szlak wiedzie przez las, szeroką wygodną drogą. Pokonujemy nieznaczną różnicę poziomów, więc przejście tego odcinka nie powinno przysporzyć nikomu większych trudności.

Głazy przerzucone przez lodowiec z Doliny Suchej Wody

Głazy przerzucone przez lodowiec z Doliny Suchej Wody

Wzdłuż drogi napotykamy wiele porozrzucanych bloków skalnych, które zostały tu przyniesione przez lodowiec z Doliny Suchej Wody. Po około trzech kwadransach, po prawej stronie wyłania się Polana Olczyska. Możemy tu chwilę odpocząć przy drewnianych stołach dla turystów.

W 1994 r. w Dolinie Olczyskiej miała miejsce katastrofa śmigłowca ratowniczego TOPR „Sokół”, w której zginęło czterech ratowników TOPR. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy była awaria śmigłowca. Helikopter rozpadł się w powietrzu i runął na ziemię u podnóża Wielkiego Kopieńca.

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m., pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Polana Olczyska

Niegdyś polana, będąc centralną częścią Hali Olczysko, służyła, jako miejsce wypasu owiec – znajdowało się tu ok. 20 szałasów pasterskich, jednak do dnia dzisiejszego spośród nich ostały się tylko trzy.

Zabytkowy szałas pasterski na Polanie Olczyskiej.

Na północnym krańcu polany, przy drewnianym mostku nad Potokiem Olczyskim znajdują się drewniane stoły dla turystów, przy których można posilić się i nabrać sił do dalszej wędrówki. Jest tu także skrzyżowanie szlaków – można stąd udać się na Polanę Kopieniec, Nosal lub do Kuźnic.

Polana Olczyska – stoły dla turystów.

Polana kryje w sobie jeszcze jedną ciekawostkę – Wywierzysko Olczyskie o średniej wydajności wynoszącej ok. 700 l/s. Znajduje się ono po wschodniej stronie Polany Olczyskiej, przy żółtym szlaku prowadzącym na Nosalową Przełęcz.

Wody bijące z tego największego w polskich Tatrach źródła mają średnią temperaturę ok. 4,5-5,2 °C i pochodzą z Doliny Pańszczycy (bocznego odgałęzienia Doliny Suchego Potoku), co zostało potwierdzone testem z zastosowaniem barwienia wody już w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Wywierzysko Olczyskie

W wywierzysku występuje wiele interesujących gatunków zwierząt, między innymi studniczek tatrzański, mały skorupiak żyjący głównie w wodach podziemnych. Wywierzysko daje początek Potokowi Olczyskiemu.

W 1999 r. wywierzysko zostało zdewastowane przez wandali, którzy wykopali w jego miejscu dziurę o średnicy kilku metrów i głębokości 140 cm.

Pomost nad Wywierzyskiem Olczyskim.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
 Żółty Jaszczurówka
Nosal
Kuźnice
0:40 (↑0:45)
0:45 (↓0:35)
1:00 (↓ 0:50)
 Zielony Jaszczurówka
Polana Kopieniec
0:40 (↑0:45)
0:45 (↓0:35)

POWRÓT

Wracamy tą samą drogą w kierunku Jaszczurówki.

Podziel się komentarzem