Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Spacer Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu u wylotu Doliny Strążyskiej. Można tu dojść na piechotę z centrum Zakopanego. Cała trasa wiedzie wygodną dolinną drogą, a jej nachylanie jest na tyle nieduże, że pokonanie trasy nie powinno nikomu sprawdzić trudności.  Na końcu wycieczki znajduje się malownicza Polana Strążyska oraz wodospad u stóp Giewontu – Siklawica. Czas trwania wycieczki uwzględnia dwa piętnastominutowe postoje.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch. Z powodu bliskości Zakopanego jest jedną z najliczniej odwiedzanych przez turystów dolin (6-8% całej frekwencji w Tatrach). Jeżeli chcemy w spokoju podziwiać uroki tej doliny, najlepiej wybrać się tu poza sezonem lub bardzo wczesnym rankiem. Najstarsze pisemne wzmianki o dolinie pochodzą z 1601 r.

Dnem doliny płynie wartki Potok Strążyski, którego źródło znajduje się w Małej Dolince – odgałęzieniu Doliny Strążyskiej, tuż pod Giewontem. Ma on kilka, przeważnie małych lub okresowych dopływów, największy z nich to Grzybowiecki Potok, który zasila go w okolicy Polany Strążyskiej. Potok Strążyski tworzy liczne kaskady, a jedne z piękniejszych można podziwiać naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka. Jego wody tworzą również główną atrakcję turystyczną doliny – Wodospad Siklawica.

Potok Strążyski. Kaskady naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka.

Potok Strążyski. Kaskady naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka.

Dolina Strążyska – szlak

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:40 (↓0:35)
Różnica poziomów: 907 m – wejście do Doliny Strążyskiej

1040 m – Polana Strążyska

133 m

Stopień trudności: Bardzo łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Na Polanę Strążyską idziemy czerwonym szlakiem wiodącym dnem doliny, wśród drzew, napotykając po drodze kilka ciekawostek. Około 0,5 km od wejścia znajduje się podłużna Polana Młyniska, na której, na ogrodzonym terenie, stoi leśniczówka TPN. Zaraz za polaną, na skale po lewej stronie drogi, widnieje zawieszona kilka metrów nad ziemią drewniana kapliczka z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem.

Kapliczka w Dolinie Strążyskiej

Kapliczka w Dolinie Strążyskiej

Nieco dalej, mniej więcej w połowie doliny, zza drzew wyłaniają się Kominy Strążyskie (przed wiekami nazywane Dziadami lub Płaczkami) – pięć strzelistych, dolomitowych skał, które na początku XX w. były częstym celem wspinaczek.

Dolina Strążyska. Kominy Strążyskie.

Dolina Strążyska. Kominy Strążyskie.

Kolejnym ciekawym miejscem na trasie jest Skała Edwarda Jedlinka, w którą w 1897 roku, z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, wmurowano tablicę pamiątkową. Edward Jedlinek (1855 – 1897) był czeskim publicystą, propagującym przyjaźń między narodami polskim i czeskim. Wydał wiele prac na temat naszego kraju, zarówno indywidualnych jak i artykułów do prasy polskiej i czeskiej.

Skała Edwarda Jedlinka w Dolinie Strążyskiej.

Skała Edwarda Jedlinka w Dolinie Strążyskiej.

Polana Strążyska


Polana Strążyska to podłużna hala wielkości nieco ponad 2 ha, położona na wysokości 1020-1060 m. Niegdyś służyła, jako miejsce wypasu owiec, po czym pamiątką są stojące na niej szałasy pasterskie. Stąd też jej nazwa pochodząca od słowa „strąga” – zagroda do dojenia owiec. Na uwagę zasługuje również spory wapienny głaz, niegdyś nazywany przez turystów „Sfinksem”. Można tu się posilić w herbaciarni oraz skorzystać z toalety (płatnej 2 zł).

Z polany, przy ładnej pogodzie, rozciąga się piękny widok na północne zbocze Giewontu. Ta skalna ściana pochłonęła życie ponad 100 osób.

 SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
 Czerwony Do Zakopanego

Na Giewont

0:35

2:35  (↓1:55)

 Żółty Do Siklawicy 0:10 (↕)
 Czarny Na Czerwoną Przełęcz

Na Przełęcz w Grzybowcu

0:45  (↓0:35)

0:50  (↓0:35)

 

Szlak z Polany Strążyskiej do Wodospadu Siklawica

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 0,5 km
 Czas przejścia: 0:40 (↓0:35)
Różnica poziomów: 1040 m – Polana Strążyska
1100 m – Wodospad Siklawica
60 m
Stopień trudności: Bardzo łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Żółty

Wariant: PODEJŚCIE

Z Polany Strążyskiej odchodzi krótki, żółty szlak do Wodospadu Siklawica. Droga jest wyłożona kamieniami, na których (szczególnie w czasie deszczu) łatwo się na nich poślizgnąć. Po 10 minutach i dwukrotnym przekroczeniu potoku dochodzimy do celu – Wodospadu Siklawica.

Żółty szlak do Wodospadu Siklawica.

Żółty szlak do Wodospadu Siklawica.

 

Droga do Wodospadu Siklawica – ostatni odcinek.

Droga do Wodospadu Siklawica – ostatni odcinek.

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego. Dolna ściana ma 13 m wysokości, natomiast górna – 10 m.  Koło wodospadu prowadził kiedyś najkrótszy szlak z Zakopanego na Giewont (biegnący Małą Dolinką i żlebem Warzecha), jednak obecnie jest on zamknięty. Wodospad jest jedną z największych atrakcji Doliny Strążyskiej. Można podejść pod samą jego ścianę, dlatego też w sezonie jest oblegany przez tłumy turystów, siedzących u jego stóp na kamieniach i moczących nogi w strumieniu.

Dla niepełnosprawnych:

Na Polanę Strążyską prowadzi utwardza, gruntowa droga. Jest dosyć wyboista i wystają z niej liczne kamienie, ale nie jest stromo i po drodze nie ma żadnych większych przeszkód takich jak schody czy progi. Odcinek z Polany Strążyskiej do Wodospadu Siklawica nie jest przejezdny dla osób na wózkach.

Podziel się komentarzem