Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer

Spacer na Koziniec i Antałówkę w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy przy pomniku Tytusa Chałubińskiego (skrzyżowanie ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego). Trasa wycieczki biegnie ul. Droga na Koziniec, Droga na Anatłówkę, Antałówka i Antałówka na Wierch. Podczas spaceru zwiedzimy Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu, zobaczymy perełki zakopiańskiej architektury – Dom „Pod Jedlami”, willę „Witkiewiczówka” oraz willę „Śmigło”, będziemy mieli także okazję zaczerpnąć świeżego powietrza i podziwiać widoki na Tatry i Zakopane ze wzgórza Antałówka.

CZAS

2h 05 min

DYSTANS

4 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Willa Witkiewiczówka

Przy ul. Antałówka 6 stoi zabytkowa willa w stylu zakopiańskim „Witkiewiczówka”, która została zaprojektowana przez Jana Koszczyca Witkiewicza (bratanka Stanisława Witkiewicza) i wybudowana w latach 1903 – 1904. Pierwszą właścicielką willi była Maria – siostra Stanisława Witkiewicza, a w latach 1931 – 1939 mieszkał w niej i prowadził swoją słynną „Firmę Portretową” jego syn Witkacy.

Willa Śmigło

Przy ul. Antałówka 13 stoi zabytkowa willa “Śmigło” wybudowana w 1935 roku. Pod koniec II wojny światowej w budynku mieściła się podziemna filia Politechniki Warszawskiej. Od 1951 r. w willi

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

POWRÓT

Schodzimy do ul. Władysława Broniewskiego, następnie skręcamy w ul. Bulwary Słowackiego, a ostatni odcinek do punktu początkowego pokonujemy ul. Koziniec.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ulice, którymi prowadzi trasa wycieczki nie są w sposób umiarkowany dostosowane do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Podłoża – asfaltowe, brukowane i gruntowe, są nierówne i zniszczone, jednak na trasie nie występują strome podjazdy i schody. Przed wejściem do Galerii Sztuki na Kozińcu znajduje się podjazd, jednak w środku dwa piętra ekspozycji dzielą schody. Osobom poruszającym się na wózku wygodniej będzie wrócić tą samą drogą.