Spacer nad Morskie Oko – szlakem do jednego z najpiękniejszych jezior w Tatrach

Morskie Oko jest prawdziwym magnesem dla miłośników górskich wędrówek. Znajduje się w samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego, skąd wędruje na niego każdego roku tysiące turystów. W sezonie wakacyjnym i podczas długich weekendów, trasa prowadząca do Morskiego Oka przyjmuje codziennie kilka tysięcy gości. Rekord padł w 2021 roku, kiedy 3 sierpnia szlak przemierzyło ponad 15 tysięcy turystów! Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o doświadczonych alpinistach, czy wędrowcach-amatorach, to majestatyczne jezioro wywołuje wśród turystów zachwyt i pokorę nad niebywałym pięknem i harmonią natury. Trasa nad Morskie Oko nie jest trudna. To zaledwie kilka kilometrów, a zmęczenie z pewnością zostaną zrekompensowane widokami zapierającymi dech w piersiach.

 

Jak dotrzeć nad Morskie Oko?

Aby dotrzeć nad brzeg Morskiego Oka, najlepiej rozpocząć wędrówkę z Palenicy Białczańskiej, położonej na wysokości 980-990 m n.p.m. To najpopularniejsze miejsce startu, oferujące duży, przestronny parking. Warto jednak przybyć wcześnie, aby zapewnić sobie miejsce postojowe, szczególnie w okresie letnim. Tatrzański Park Narodowy wprowadził również rezerwację miejsc parkingowych online. Trasa nad Morskie Oko prezentuje się następująco: z Palenicy do Włosienicy (pawilonu gastronomicznego, gdzie dojeżdżają fasiągi) to ok. 6,4 km, później ok. 1,5 km pieszo do schroniska – cała trasa zajmuje około 2 godzin. Ważne jest, aby pamiętać, że wjazd samochodem i rowerem na trasę jest zabroniony. Ponadto należy wiedzieć, że aby wrota Tatrzańskiego Parku Narodowego mogły zostać przed nami otwarte, wymagany jest bilet wstępu. Jego cena wynosi zaledwie 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Kasa biletowa znajduje się obok parkingu w Palenicy Białczańskiej.

Wędrówka pełna niesamowitych widoków

Na szlaku nie brakuje wyzwań, ale przewyższenie wynoszące 499 metrów na całej trasie nie stanowi dużej przeszkody dla pasjonatów górskich wędrówek. Droga jest w większości pokryta asfaltem i stosunkowo prosta, a jednocześnie zapewnia bliskość natury i niesamowite widoki, choć oczywiście – niekiedy może męczyć nasze kolana. Aby zapewnić sobie komfortową trasę, która może zająć nam łącznie (w obydwie strony) nawet 5-6 godzin, warto zapoznać się z ofertą noclegową. Apartamenty Zakopane Centrum oferują nam noclegi ze śniadaniem w Zakopanym i wyjątkowo urokliwe widoki na górskie krajobrazy.

Odkrywanie szlaku – mistrzowskie Wodospady Mickiewicza

Z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi trasa, którą pokonamy w około 50 minut. Po drodze przechodzimy obok urokliwego punktu widokowego, skąd możemy podziwiać malownicze krajobrazy, takie jak szczyty Rysy, Gerlach czy Młynarza.

Nazwa Wodogrzmoty Mickiewicza wzięła się od potężnego huku, jaki wytwarzają kaskady wody spadające z dużej wysokości. Towarzystwo Tatrzańskie uczciło tu pamięć wielkiego wieszcza, Adam Mickiewicz, sprowadzając jego prochy do Polski w 1981 roku. Wodogrzmoty Mickiewicza składają się z trzech części: Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżnego. Na trasie, z mostka, można dostrzec jedynie Wodogrzmot Pośredni. Tutaj szlak czerwony krzyżuje się ze szlakiem zielonym, prowadzącym do Doliny Pięciu Stawów. Na lewo odchodzi też ścieżka prowadząca do Schroniska w Dolinie Roztoki.

Urokliwa Polana Włosienica

Kontynuując naszą wędrówkę, docieramy do miejsca, gdzie znajduje się duży głaz zwany „Wantą”. Tutaj szlak skręca w prawo i wiedzie nas leśną ścieżką, zdejmując nas z asfaltowej drogi i prowadząc ostro w górę. Ponownie wracamy na asfalt i docieramy do przestronnej polany o nazwie Włosienica (1315 m n.p.m.), która stanowi pozostałość dawno istniejącego parkingu. Warto zaznaczyć, że na Włosienicy znajduje się obszerny pawilon gastronomiczny, oferujący chwilę wytchnienia i smaczne posiłki.

Zasłużone Schronisko Morskie Oko

Po pokonaniu niespełna 2 km z Polany Włosienicy, dotrzemy do Schroniska Morskie Oko. Droga do schroniska prowadzi obok Żlebu Żandarmerii, który zimą może zaskoczyć lawinami oraz Zakrętem Ejsmonta, zwanym swego czasu Zakrętem Śmierci. Samo schronisko usytuowane jest na polanie, skąd roztacza się zachwycający widok na otaczające szczyty. To idealne miejsce na regenerację sił. W sumie dostępnych jest tutaj ponad 80 miejsc noclegowych. Warto również skorzystać z oferty noclegowej w Apartamentach Zakopane Centrum. Zapewnią one doskonałą bazę wypadową do podziwiania uroków tatrzańskiej przyrody. Dla osób, które planują dłuższy wypad lub wycieczkę w grupie, ciekawą alternatywą mogą okazać się domki Zakopane.

Morskie Oko – Klejnot Tatr

Zaledwie kilka kroków od schroniska, ukryte w górskim krajobrazie, znajduje się Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach, zajmujące obszar niemal 35 hektarów. Z jego brzegów roztacza się widok na wiele charakterystycznych szczytów, takich jak Grań Apostołów, Żabi Mnich, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryńska Strażnica oraz Szpiglasowy Wierch.

Jezioro samo w sobie jest już wystarczającym powodem, by uczynić je głównym celem podróży. Jednak dla tych, którzy pragną dodatkowych doznań, trasa nad Morskie Oko prowadzi także do innych atrakcji malowniczej okolicy.

Podróże po górskim raju – noclegi Zakopane

Morskie Oko stanowi punkt wyjścia do licznych szlaków turystycznych, prowadzących m.in. do Czarnego Stawu, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Szpiglasowej Przełęczy oraz na szczyt Rysów – najwyższy punkt Tatr. Odkrywając te malownicze szlaki, możemy zagłębić się w tajemnice tatrzańskich krajobrazów i doświadczyć prawdziwej harmonii i piękna natury.

Aby jednak móc w pełni cieszyć się odkrywaniem kolejnych zakamarków i górskich szlaków, niezbędny będzie odpoczynek i syty posiłek przed dalszą wyprawą. Apartamenty Zakopane Centrum mają w swojej ofercie noclegi ze śniadaniem, co pozwoli nam złapać oddech i spędzić noc w komfortowych warunkach w trakcie dłuższego pobytu.

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie. Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Czytaj więcej »

Kościół Księży Salwatorianów

Przy ul. Bulwary Słowackiego 2 mieści się drewniany Kościół Księży Salwatorianów wybudowany w latach 1956 – 1968. Architekci kościoła Marian Dziewoński i Jerzy Haber starali się połączyć w projekcie styl zakopiański z nowoczesnym.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.