Spacer na polanę Huty Lejowe

Wycieczkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Lejowej (można dojechać autobusem do Kir lub zaparkować samochód w Kirach i dojść pieszo w ok. 20 minut). Jest to spacer mało znaną turystom i dzięki temu zazwyczaj pustą tatrzańską dolinką. Czas trwania wycieczki uwzględnia półgodzinny postój na polanie Huty Lejowe.

CZAS

1 h 55 min

DYSTANS

4 km

POZIOM

bardzo łatwy

Szlak rozpoczyna się na zbudowanej z wapieni skalnej bramie o nazwie Między Ściany, wykorzystywanej często jako ścianka wspinaczkowa. Tuż przy ujściu doliny rozpościera się widok na Polanę Biały Potok, znajduje się tu kasa TPN i skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Skała służąca jako ścianka wspinaczkowa u wylotu Doliny
Skała służąca jako ścianka wspinaczkowa u wylotu Doliny Lejowej
SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
 ZielonyDo Doliny Chochołowskiej
Do Doliny Kościeliskiej
 0:25 (↕)
0:20  (↕)
 ŻółtyDoliną Lejową (do Niżniej Kominiarskiej Polany) 1:10 (↓0:50)

Po ok. kilometrze mijamy prawie w całości zarośniętą polanę Rówieńka. Po kolejnych 700 m wychodzimy na polanę Huty Lejowe. Leży ona na wysokości 990 – 1045 m n.p.m. i ma niespełna 3 ha powierzchnie. Niegdyś była wypasana, a  obecnie prowadzony jest na niej kulturowy wypas owiec. W jej południowej części stoi szałas pasterski i karmnik dla zwierząt, a w północnej – stół turystyczny. Jej nazwa wzięła się najprawdopodobniej od funkcjonującego na niej w XIX wieku ośrodka hutniczego.  Po drugiej stronie potoku leży sąsiadująca z nią Polana Jaworzyna Lejowa.

Polana Huty Lejowe
Polana Huty Lejowe

 

Powrót tą samą drogą.

Dla niepełnosprawnych:

Do polany Huty Lejowe wiedzie gruntowa droga. Niestety zdarza się, że jest błotnista i rozjeżdżona przez traktory co bardzo utrudnia przejazd osobom poruszających się na wózkach.

Więcej informacji o Dolinie Lejowej:

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Szlak w dół Doliny Lejowej rozpoczyna się tuż przed Niżnią Kominiarską Polaną.