Spacer ul. Kościeliską w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy u zbiegu ulic Krupówki i Kościeliskiej. Trasa spaceru w całości przebiega ul. Kościeliską (powrót tą samą drogą). Podczas wycieczki zwiedzimy zabytkowy kościół, kaplicę i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, dwa muzea stylu Zakopiańskiego (w willi “Koliba” oraz Inspiracje), a także obejrzymy zabytkową zabudowę znajdującą się przy ul. Kościeliskiej nazywanej “żywym skansenem Zakopanego”.

CZAS

2 h 30 min

DYSTANS

2 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców.

Kaplica Gąsieniców na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego.Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, najstarsza nekropolia w Zakopanem, została założona w połowie XIX wieku. Znajduje się przy ul. Kościeliskiej, na tym samym terenie co kościół pw.

Restauracja U Wnuka - Zakopane

Restauracja U Wnuka

Budynek mieszczący pierwszą karczmę w Zakopanem został wybudowany w połowie XIX wieku przez Józefa Krzeptowskiego – brata słynnego Sabały. Od 1870 roku w budynku działał pierwszy sklep, pierwsza karczma i pierwszy urząd pocztowy prowadzone przez Samuela Riegelhaupta.

Zabytkowe zagrody rodziny Gąsieniców Bednarzów w Zakopanem

Przy ul. Kościeliskiej 38 i 40 stoją dwie zabytkowe zagrody rodziny Gąsieniców Bednarzów. Obie zostały wybudowane w 1880 roku. Chata pod numerem 38 składa się z dwóch izb, sieni oraz przybudówki. Pierwszym jej właścicielem był Kazimierz Gąsienica Bednarz.

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

POWRÓT

Powrót tą samą drogą.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Na całej długości ul. Kościeliskiej znajduje się wąski chodnik. Istnieje konieczność pokonywania krawężników. Potrzebna jest pomoc sprawnej osoby.

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi “Koliba” jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych (schody prowadzące do wejścia oraz schody w środku)
  • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku jest w sposób umiarkowany dostępny dla osób niepełnosprawnych (2 schodki przed wejściem)
  • Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest dostępny dla osób niepełnosprawnych (kamienny chodnik)
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego “Inspiracje” jest dostępne dla osób niepełnosprawnych (przed wejściem znajduje się podjazd, a ekspozycja muzealna prezentowana jest na jednym piętrze bez konieczności pokonywania schodów)