Spacer ul. Zamoyskiego i Chałubińskiego w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy przy skrzyżowaniu ul. Krupówki i ul. Władysława Zamoyskiego. Podczas spaceru zwiedzimy filię Muzeum Tatrzańskiego – Galerię Sztuki XX wieku w Willi “Oksza”, a także będziemy mieli okazję podziwiać kilka zabytkowych willi oraz pomnik dra Tytusa Chałubińskiego.

CZAS

2 h

DYSTANS

2,5 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Willa Goplana

Willa „Goplana” została wybudowana w 1893 r., według projektu krakowskiego architekta Wandalina Beringera, w stylu tyrolskim. Uwagę zwraca pięknie zdobione wykończenie dachu. Obecnie w budynku funkcjonuje lokal gastronomiczny.

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Pomnik Tytusa Chałubińskiego

Przy ul. Chramcówki, nieopodal Teatru Witkacego, znajduje się pomnik – popiersie dr Tytusa Chałubińskiego – wykonany przez Wojciecha Korpala, ufundowany przez dr. Andrzeja Chramca w 1901 roku.

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”

Przy ul. Chałubińskiego 7 mieści się kilkupiętrowy budynek – wybudowany w 1930 roku pensjonat „Palace” – w którym zatrzymywali się między innymi Artur Rubenstein i Paweł Kochański. Na początku II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku placówkę Gestapo.

Wille Niespodzianka i Bezimienna

Przy ul. Chałubińskiego 3 i 3a stoją dwie bliźniacze wille – „Bezimienna” i „Niespodzianka” wybudowane przed 1894 rokiem w stylu tyrolskim. Obecnie w willi „Niespodzianka” znajdują się pokoje gościnne.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wzdłuż ulic, którymi prowadzi trasa wycieczki znajdują się przejezdne chodniki, choć niestety na trasie napotkamy drobne przeszkody, takie jak np. krawężniki. /cytat z maila od Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego:/ Główna część ekspozycji w Willi “Oksza” jest dostępna dla osób niepełnosprawnych (jest podjazd i przystosowana toaleta). Niestety są też progi pomiędzy pomieszczeniami, ale przy pomocy drugiej osoby są one do pokonania. Niedostępne są sale na piętrze (dokąd prowadzą schody), ale tam prezentowane są jedynie niewielkie wystawy czasowe (niezwiązane bezpośrednio z główną ekspozycją).