Śpiwory turystyczne – czym się różnią i jak wybrać odpowiedni dla sowich potrzeb

Śpiwór to podstawowy element wyposażenia turystycznego podczas wszelkich wypraw, które trwać mają dłużej niż jeden dzień. Wybierając śpiwór należy zwrócić uwagą na wiele kwestii, takich jak materiał i rodzaj wypełnienia, rodzaje komór czy kształt. Wybór jednak uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakich warunkach atmosferycznych będziemy musieli spać. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku opcjom i ich przeznaczeniu.

Rodzaj wypełnienia

Próbę odpowiedzi na pytanie “jak wybrać śpiwór dostosowany do indywidualnych potrzeb?” zacznijmy od przyjrzenia się rodzajom wypełniania śpiworów dostępnych na rynku. Współcześnie sklepy oferują śpiwory turystyczne z dwoma rodzajami ocieplenia: puchem naturalnym lub materiałem syntetycznym.

Puch naturalny (kaczy lub gęsi) jest najlepszym znanym człowiekowi izolatorem cieplnym. Łatwo jest go zgnieść do małej objętości, a jednocześnie nie traci na sprężystości przez wiele lat użytkowania. Dzięki temu, że jest również niezwykle lekki najczęściej to właśnie puch naturalny polecany jest turystom. Problemem jest jedna jedna jego cecha. Puch, który nasiąknie wilgocią traci całkowicie swoje właściwości izolacyjne, a do tego jest trudny do wysuszenia. Z tego względu śpiwory turystyczne z puchu polecane są na wyprawy z rejony zimne, mroźne, a do tropików zdecydowanie lepszym wyborem staje się materiał syntetyczny.

Rodzaje śpiworów turystycznych

Na rynku znajduje się wiele rodzajów śpiworów dostosowanych do różnych potrzeb, zależnych od warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się im.

 1. Śpiwory na lato

  Śpiwory na lato, inaczej nazywane tropikalnymi, są niezwykle lekkie i cienkie, dzięki czemu łatwo zabrać je ze sobą w wyprawę, kiedy planujemy spać w schronisku, pod dachem, lub w namiocie przy ciepłej pogodzie. Śpiwory te sprawdzą się w temperaturach około 10 do 15 stopni Celsjusza.

 2. Śpiwór zimowy

  Śpiwór zimowy nazywany jest również czterosezonowym ze względu na swoją uniwersalność. Zdecydowanie grubszy niż letni, posiada dodatkowe kołnierze i solidniejsze ocieplenie. Sprawdza się świetnie przy zimowych wypadach, jak i wiosną i jesienią, kiedy noce bywają jeszcze chłodne. Śpiwór zimowy zabrać warto ze sobą również latem, jeśli planujemy wyprawę w wysokie rejony gór.

 3. Śpiwór trzysezonowy

  Śpiwory trzysezonowe są bardzo uniwersalne i użytkowane mogą być od wiosny do jesieni w namiotach czy w kempingach. Zazwyczaj przeznaczone są na temperatury oscylujące w okolicach zera stopni Celsjusza.

 4. Śpiwory ekspedycyjne

  Śpiwory ekspedycyjne to profesjonalne wyposażenie himalaistów i alpinistów. Przygotowane do izolacji cieplnej w temperaturach dochodzących do 40 stopni poniżej zera. Takie śpiwory wykonywane są najczęściej z naturalnego puchu.

Czy płeć ma znaczenie przy wyborze śpiwora?

Śpiwory dla kobiet różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Nie chodzi tu jednak o kolory czy kształt, choć i te, oczywiście, mogą się różnić. Ze względu na różnice anatomiczne kobiety inaczej odczuwają chłód – ma to związek z innym rozłożeniem tkanki tłuszczowej na ciele. Z tego względu śpiwory turystyczne dla kobiet projektowane są w inny sposób, tak że kluczowe miejsca są odpowiednio mocniej docieplone.

Warto również pamiętać, że wyprawy piesze są niezwykle wymagające dla organizmu i w ich wyniku spalane zostaje dużo energii. Poza odpowiednim sprzętem warto wyposażyć się więc w wysokokaloryczne przekąski. Należy wiedzieć, że zbyt niskokaloryczna dieta może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – czy warto stosować dietę 1000 kalorii”.

 

Hotel Pod Giewontem

Drewniany budynek stojący przy skrzyżowaniu ul. Krupówki i ul. Nowotarskiej został wybudowany pod koniec XIX wieku. Od 1885 roku funkcjonował w nim Hotel Pod Giewontem – pierwszy w Zakopanem. Dysponował on 18 pokojami gościnnymi i licznymi udogodnieniami.

Czytaj więcej »

Obelisk Słodyczków

Przy drodze nieopodal Dzianisza znajduje się obelisk z krzyżem upamiętniający bohaterską śmierć Franciszka, Jakuba i Antoniny Słodyczków z rąk hitlerowców. Zostali oni rozstrzelani przez Gestapo

Czytaj więcej »

Hotel Stamary

Przy ul. Kościuszki 21 stoi zabytkowy Hotel Stamary wybudowany w latach 1904 – 1905. Koncepcja projektu zakładała wykorzystanie stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Pierwszą jego właścicielką była śpiewaczka operowa Maria Budziszewska „Stamara”.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (lub Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej) mieści się w Dolinie Złotej, na wysokości ok. 1145 m n.p.m. tuż poniżej Rusinowej Polany.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.