Śpiwory turystyczne – czym się różnią i jak wybrać odpowiedni dla sowich potrzeb

Śpiwór to podstawowy element wyposażenia turystycznego podczas wszelkich wypraw, które trwać mają dłużej niż jeden dzień. Wybierając śpiwór należy zwrócić uwagą na wiele kwestii, takich jak materiał i rodzaj wypełnienia, rodzaje komór czy kształt. Wybór jednak uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakich warunkach atmosferycznych będziemy musieli spać. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku opcjom i ich przeznaczeniu.

Rodzaj wypełnienia

Próbę odpowiedzi na pytanie “jak wybrać śpiwór dostosowany do indywidualnych potrzeb?” zacznijmy od przyjrzenia się rodzajom wypełniania śpiworów dostępnych na rynku. Współcześnie sklepy oferują śpiwory turystyczne z dwoma rodzajami ocieplenia: puchem naturalnym lub materiałem syntetycznym.

Puch naturalny (kaczy lub gęsi) jest najlepszym znanym człowiekowi izolatorem cieplnym. Łatwo jest go zgnieść do małej objętości, a jednocześnie nie traci na sprężystości przez wiele lat użytkowania. Dzięki temu, że jest również niezwykle lekki najczęściej to właśnie puch naturalny polecany jest turystom. Problemem jest jedna jedna jego cecha. Puch, który nasiąknie wilgocią traci całkowicie swoje właściwości izolacyjne, a do tego jest trudny do wysuszenia. Z tego względu śpiwory turystyczne z puchu polecane są na wyprawy z rejony zimne, mroźne, a do tropików zdecydowanie lepszym wyborem staje się materiał syntetyczny.

Rodzaje śpiworów turystycznych

Na rynku znajduje się wiele rodzajów śpiworów dostosowanych do różnych potrzeb, zależnych od warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się im.

  1. Śpiwory na lato

    Śpiwory na lato, inaczej nazywane tropikalnymi, są niezwykle lekkie i cienkie, dzięki czemu łatwo zabrać je ze sobą w wyprawę, kiedy planujemy spać w schronisku, pod dachem, lub w namiocie przy ciepłej pogodzie. Śpiwory te sprawdzą się w temperaturach około 10 do 15 stopni Celsjusza.

  2. Śpiwór zimowy

    Śpiwór zimowy nazywany jest również czterosezonowym ze względu na swoją uniwersalność. Zdecydowanie grubszy niż letni, posiada dodatkowe kołnierze i solidniejsze ocieplenie. Sprawdza się świetnie przy zimowych wypadach, jak i wiosną i jesienią, kiedy noce bywają jeszcze chłodne. Śpiwór zimowy zabrać warto ze sobą również latem, jeśli planujemy wyprawę w wysokie rejony gór.

  3. Śpiwór trzysezonowy

    Śpiwory trzysezonowe są bardzo uniwersalne i użytkowane mogą być od wiosny do jesieni w namiotach czy w kempingach. Zazwyczaj przeznaczone są na temperatury oscylujące w okolicach zera stopni Celsjusza.

  4. Śpiwory ekspedycyjne

    Śpiwory ekspedycyjne to profesjonalne wyposażenie himalaistów i alpinistów. Przygotowane do izolacji cieplnej w temperaturach dochodzących do 40 stopni poniżej zera. Takie śpiwory wykonywane są najczęściej z naturalnego puchu.

Czy płeć ma znaczenie przy wyborze śpiwora?

Śpiwory dla kobiet różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Nie chodzi tu jednak o kolory czy kształt, choć i te, oczywiście, mogą się różnić. Ze względu na różnice anatomiczne kobiety inaczej odczuwają chłód – ma to związek z innym rozłożeniem tkanki tłuszczowej na ciele. Z tego względu śpiwory turystyczne dla kobiet projektowane są w inny sposób, tak że kluczowe miejsca są odpowiednio mocniej docieplone.

Warto również pamiętać, że wyprawy piesze są niezwykle wymagające dla organizmu i w ich wyniku spalane zostaje dużo energii. Poza odpowiednim sprzętem warto wyposażyć się więc w wysokokaloryczne przekąski. Należy wiedzieć, że zbyt niskokaloryczna dieta może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – czy warto stosować dietę 1000 kalorii”.

 

Pomnik Andrzeja Chramca

Przed Urzędem Miasta mieszczącym się przy ul. Kościuszki 13 stoi, odsłonięty w 2006 roku, pomnik Andrzeja Chramca autorstwa warszawskiego artysty Tomasza Rossa. Dr Andrzej Chramiec

Czytaj więcej »

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki, U-kształtna dolina otoczona przez malownicze górskie szczyty, leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.

Czytaj więcej »
Budynek Schroniska

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem, stojące przy północnym brzegu jeziora, zostało wzniesione w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1874 – 1898 stało tu poprzednie schronisko, niewielki budynek, który doszczętnie spłonął w 1898 roku. Schronisko składa się z dwóch budynków – starego i nowego.

Czytaj więcej »

Zawrat

Przełęcz Zawrat położona jest na wysokości 2158 m n.p.m., pomiędzy Zawratową Turnią i Małym Kozim Wierchem, w grani oddzielającej Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.