Stary Dworzec Tatrzański

Budynek starego Dworca Tatrzańskiego (pierwotnie jego nazwa brzmiała „Dwór Towarzystwa Tatrzańskiego”), wykonany z czerwonej cegły, stoi przy ulicy Krupówki 12,  nie przy głównym jej ciągu.

Obiekt zaprojektowany przez architekta Karola Zarębę, pierwotnie drewniany, został wzniesiony w 1881 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego.

Pełnił on rolę Domu Kultury, organizowane były w nim liczne imprezy kulturalne. Mieścił także bibliotekę, czytelnię oraz pokoje hotelowe.


W  1900 wybuchł w nim pożar, który strawił go doszczętnie. Dwa lata później budynek został odbudowany, jednak według innego projektu –  autorstwa architekta Wandalina Beringera. Był to jeden z pierwszych budynków murowanych, wybudowanych w stylu zakopiańskim. W nowym obiekcie na przestrzeni lat działały biura, biblioteka publiczna, sala klubowa oraz restauracja. Znajdowały się też pokoje gościnne do wynajęcia.

Obecnie w budynku mieści się biuro PTTK, Biura Obsługi Ruchu Turystycznego, Koła Przewodników Tatrzańskich, Speleoklubu oraz prywatna klubokawiarnia. Na frontowej ścianie budynku wmurowana jest tablica upamiętniająca Klemensa Bachledę – jednego z pierwszych ratowników tatrzańskich, który zginął podczas akcji poszukiwawczej w okolicach Małego Jaworowego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich.

Galeria zdjęć