Strbske Pleso

Szczyrbskie Pleso to miejscowość położona w słowackich Tatrach Wysokich na wysokości ok. 1315 m n.p.m. Jest to ważny ośrodek turystyczny, szczególnie zimą, ze względu na bardzo dobre warunki narciarskie. Latem miejscowość przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem oraz bogatą infrastrukturą turystyczną. Jest też świetnym miejscem wypadowym dla miłośników wysokogórskich wycieczek. W Szczyrbskim Plesie większość zabudowań stanowią hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Pierwszy budynek, który powstał na terenie dzisiejszej miejscowości była leśniczówka wybudowana w 1872 roku, a trzy lata później powstało tu pierwsze schronisko turystyczne. W krótkim czasie miejscowość rozrosła się i otrzymała status uzdrowiska.

W Szczyrbskim Plesie warto zobaczyć:

•    Szczyrbskie Jezioro

Niewątpliwie największą atrakcją i walorem przyrodniczym miejscowości jest jezioro Szczyrbskie Pleso – drugie co do wielkości w słowackich Tatrach Wysokich. Jezioro ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, a jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Jest położone na wysokości 1346 m n.p.m. u stóp Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.). Dookoła jeziora prowadzi ścieżka rekreacyjna, przy której usytuowane są drewniane sprzęty do ćwiczeń, ławeczki, latarnie i inne elementy infrastruktury turystycznej. Przy jego południowym brzegu znajduje się wypożyczalnia łódek.

•    Nowe Szczyrbskie Jezioro

Nowe Szczyrbskie Jezioro to niewielki, sztuczny staw o powierzchni nieco ponad 2 ha położony na wysokości 1315 m n.p.m. Staw powstał w 1900 roku w miejscu dawnego torfowiska (Mozgrowisko Nakladzkie).

•    Widok na Tatry Niskie spod Hotelu Panorama

Przed Hotelem Panorama znajduje się platforma widokowa z której można podziwiać Tatry niskie. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci.

•    Widok na Liptowską Kotlinę i Tatry Niskie

Przy południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora znajduje się miejsce, z którego rozpościera się piękny widok na Kotlinę Liptowską i Tatry Niskie. Zorientować się w terenie pomaga tablica z opisaną panoramą widoczną z tego miejsca. W otoczeniu punktu widokowego znajdują się także dwie kilkumetrowej średnicy wanty.

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Strbske Pleso oraz najbliższej okolicy.