Świnicka Przełęcz

Spis Treści

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi jej nazwa.

Przez przełęcz przebiega granica polsko-słowacka.

Na początku XX wieku planowano budowę kolejki na Przełęcz Świnicką i pobliską Przełęcz Liliowe, jednak dzięki protestom miłośników przyrody nie doszło do realizacji tego projektu. W latach 1890–1924 na przełęczy stał niewielki schron dla turystów, w którym nocowali, posilali się i zostawiali ciężki ekwipunek turyści chcący zdobyć Świnicę.

Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można z niej udać się czerwonym szlakiem szczytowym na Świnicę lub na Kasprowy Wierch. Czarnym szlakiem można zejść do Doliny Gąsienicowej.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Przełęcz Liliowe
Świnica
0:25 (↑0:30)
1:00 (↓0:45)
Czarny Dwoiśniak (Hala Gąsienicowa)  1:10 ↑(1:30)

Szlaki

Szlak z Przełęczy Liliowe na Przełęcz Świnicką

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1 km
Czas przejścia: 0:30 (↓0:25)
Różnica poziomów: 1952 m – Przełęcz Liliowe
2051 m – Świnicka Przełęcz
99 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z całego szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wraz z opuszczeniem Tatr Zachodnich zmienia się wygląd otoczenia – wcześniej wokół dominowały bezpieczne, trawiaste i obłe stoki. Teraz szlak otaczają skały, zaczynają się także przepaście. Wysokogórskiego charakteru dodaje widok, znajdującej się na wprost, skalistej i majestatycznej Świnicy (2301 m n.p.m.).


Z Przełęczy Liliowe (1952 m n.p.m.) szlak dźwiga się w górę ku Skrajnej Turni (2096 m n.p.m.), której sam wierzchołek mijamy od strony południowej. Następnie schodzimy 25 metrów do Skrajnej Przełęczy (2071 m n.p.m.), obchodzimy od południa kolejny wierzchołek – Pośrednią Turnię (2128 m n.p.m.) i schodzimy w dół ku Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.).

Na szlaku, po północnej stronie, możemy podziwiać górne partie Doliny Zielonej Gąsienicowej z mieniącymi się w dole Stawami Gąsienicowymi, natomiast po stronie południowej rozpościera się widok na Dolinę Walentkową.

Szlak z Przełęczy Liliowe na Przełęcz Świnicką
Szlak z Przełęczy Liliowe na Przełęcz Świnicką

Galeria zdjęć