Tatrzańska Kolej Elektryczna

Słowacka Tatrzańska Kolej Elektryczna to linie kolejowe łączące wszystkie najważniejsze miejscowości turystyczne Tatr Słowackich.  W jej skład wchodzą dwie trasy – jedna kursująca pomiędzy Popradem, Starym Smokovcem i Szczyrbskim Plesem (29,1 km), a druga pomiędzy Starym Smokovcem i Tatrzańską Łomnicą (5,9 km).  Kolej pod Tatrami ma długą, ponad 100 letnią historię. Już pod koniec XIX wieku położono pierwsze tory kolejowe łączące Poprad z Kieżmarkiem i Podolińcem oraz Tatrzańską Łomnicą. Linie kolejowe biegnące dzisiejszymi trasami powstały w latach 1906-1912.

Ceny biletów:

Nielimitowane przejazdy liniami Szczyrba – Szczyrbskie Jezioro, Poprad Tatry – Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica w okresie ważności biletu.

Zwykły Ulgowy
24 godziny  4 € 2 €
3 dni 8 € 4 €
tydzień 14 € 7 €
miesiąc 16 € 10 €

Bilety można zakupić na stronie www.zssk.sk/zlavy-cestovne/tatranska-elektricka-a-zubacka

Kolejka kursuje co kilkadziesiąt minut od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Aby przejechać trasę z Tatrzańskiej Łomnicy do Szczyrbskiego Plesa konieczna może okazać się przesiadka w Starym Smokovcu (tylko niektóre pociągi kursują bezpośrednio pomiędzy tymi miejscowościami). Ze szczegółowym rozkładem odjazdów i przyjazdów można zapoznać się na stronie www.zssk.sk

Kolej jest nie tylko doskonałym środkiem transportu, ale również ciekawą atrakcją turystyczną. Nowoczesne wagony wyposażone w duże, panoramiczne szyby pozwalają na podziwianie roztaczających się wokół tatrzańskich krajobrazów, które są naprawdę imponujące.