Trening wspinacza w domu i po godzinach?

Wspinaczka zarówno na ściankach jak i na świeżym powietrzu i naturalnych skałkach cieszy się dziś jako trening coraz większym zainteresowaniem, co z kolei przyciąga uwagę także do ćwiczeń wzmacniających kondycję i siłę podczas wspinaczki. Trening wspinacza powinien opierać się przede wszystkim na samym wspinaniu, ale też pracy nad mięśniami pleców, ramion, przedramion, palców i tułowia. Co jednak zrobić, jeśli nie masz czasu na kilkugodzinny trening na siłowni, a najbliższa ścianka wspinaczkowa wymaga dłuższej wyprawy? Wystarczy kilka przyrządów i sprytnie opracowany trening w domu, a z powodzeniem poradzisz sobie z pracą nad formą po godzinach.

Trening wspinaczkowy w domu

Jeśli nie masz czasu, by regularnie wybierać się na ściankę wspinaczkową i chcesz popracować nad formą i kondycją w domu, żaden problem. To właśnie w domowych warunkach (lub na siłowni) z powodzeniem skupisz się na ćwiczeniach uzupełniających nie wymagających specjalistycznego sprzętu czy dostępu do ścianki. Jeśli masz już podstawy treningu wspinaczkowego i wiesz, które partie ciała są Twoją słabością, popracuj nad nimi właśnie w domu i popraw swoją technikę dzięki lepszej pracy mięśni, wzmocnieniu ogólnej siły i kondycji.

Podstawowymi ćwiczeniami, na jakie możesz postawić w domowym treningu są wszelkiego rodzaju ćwiczenia typu bodyweight, w których obciążeniem jest Twoje ciało. Pompki, planki i wszelkie ich wariacje wzmocnią całe mięśnie pleców, brzucha i ramion, a przy tym nie wymagają dodatkowych akcesoriów i profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo, niewielkim kosztem, możesz dodać do swojego repertuaru podciągnięcia (zainwestuj w drążek montowany w futrynach drzwi) oraz piłkę gimnastyczną, z którą poćwiczysz głębokie mięśnie brzucha oraz popracujesz nad równowagą i stabilizacją.

Akcesoria wspinaczkowe do domowego treningu

Podstawowy trening wspinaczkowy w domu to nie problem, jednak jeśli chcesz faktycznie oprzeć na nim swój program treningowy przed wypadem na ściankę, warto wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów i elementów wyposażenia, które podniosą Twój trening na zupełnie nowy poziom. Szukając tych najlepszych warto sprawdzić oferty dobrych sklepów sportowych i outdoorowych (np. Addnature.pl), gdzie możesz liczyć na produkty wysokiej jakości gwarantujące przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo treningu. Co przyda Ci się w domowej siłowni?

  • Drążek do podciągania, np. wspomniany już wcześniej drążek montowany na futrynie drzwi. Tego typu sprzęt zajmuje naprawdę niewiele miejsca, jest niezwykle praktyczny i przede wszystkim pozwala na ćwiczenia mięśni pleców, rąk i brzucha zupełnie jak drążki na siłowni.
  • Taśmy TRX to rozwiązanie dla tych, którzy mają w domu lub garażu nieco więcej przestrzeni i mogą pozwolić sobie ich montaż. Taśmy wzbogacają trening z ciężarem własnego ciała, poprawiając efektywność pracy nad wszystkimi grupami mięśniowymi. Bonus: na taśmach możesz ćwiczyć nie tylko w ramach treningu wspinaczkowego – w sieci z powodzeniem znajdziesz wskazówki jak wykorzystać je także do treningu pośladków czy mięśni nóg.
  • Gripmaster, czyli przyrząd do trenowania siły palców i wzmacniania mięśni przedramienia. Jeśli naprawdę trudno Ci znaleźć czas na ćwiczenie przed wspinaczką, gripmaster daje szansę wzmacniania mięśni, nawet gdy siedzisz przed telewizorem czy komputerem. Na rynku pojawia się wiele wariacji przyrządów do tego typu ćwiczeń – kółka, piłki, „gniotki”, sprężynki, każdy z inną opornością dla zróżnicowanych potrzeb treningowych.
  • Chwytotablica to już dodatek dla tych, którzy na poważnie biorą domowy trening wspinaczkowy i mają miejsce na zawieszenie tablicy np. w garażu. Podobnie jak zawieszane kamienie treningowe, chwytotablica pozwala Ci na imitację treningu na ściance bez faktycznego wykorzystania ścianki. Tu warto postawić już na w pełni profesjonalny sprzęt – dobra jakość chwytotablicy to gwarancja skutecznego treningu.

Trening wspinaczkowy wykonywany w domu nie musi być długi i wyczerpujący ani też powtarzalny i nudny. Wykorzystując kreatywnie dostępną przestrzeń i inwestując w kilka niezbędnych akcesoriów i przyrządów do ćwiczeń możesz z powodzeniem zaplanować sobie całą serię różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym zbudujesz siłę, poprawisz pracę konkretnych partii mięśni i przygotujesz się na kolejną przygodę ze ścianką lub skałkami. Wystarczą chęci, motywacja i odrobina wiedzy treningowej, a wyjście na siłownię czy profesjonalny trening wspinaczkowy nie będzie konieczne częściej, niż możesz sobie na to pozwolić.

 

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 m i głębokość 5 m. Wejście do niej leży na wysokości 1098 m n.p.m. pomiędzy otworami wejściowymi do jaskiń Raptawickiej i Mylnej, około 130 m ponad dnem Doliny Kościeliskiej, w Raptawickiej Turni. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej.

Czytaj więcej »

Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura jest położoną najbliżej Zakopanego jaskinią udostępnioną turystycznie. W zasadzie Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą) to jedna, duża komora, do której prowadzi krótki przedsionek, nie posiada niestety żadnych nacieków, choć zimą i wczesną wiosną można w niej znaleźć lodowe jęzory i stalagmity.

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »
Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki –

Czytaj więcej »

Pomnik Józefa Kurasia „Ognia”

Przy ul. Kościuszki, na terenie parku im. Lecha Kaczyńskiego stoi pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Szczepanika upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i żołnierzy walczących w jego oddziale. Pomnik przedstawiający kopiec z kamieni i siedzącego na jego szczycie orła z rozpostartymi skrzydłami został odsłonięty w 2006 roku

Czytaj więcej »

Willa Konstantynówka

Przy ul. Jagiellońskiej 18 stoi zabytkowa willa „Konstantynówka” zbudowana w 1900 roku wg. projektu Stanisława Witkiewicza. Właścicielką budynku była Aniela Zagórska, a gościli w nim między innymi Józef Piłsudski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Żeromski, Tymon Niesiołowski.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.