Trening wspinacza w domu i po godzinach?

Wspinaczka zarówno na ściankach jak i na świeżym powietrzu i naturalnych skałkach cieszy się dziś jako trening coraz większym zainteresowaniem, co z kolei przyciąga uwagę także do ćwiczeń wzmacniających kondycję i siłę podczas wspinaczki. Trening wspinacza powinien opierać się przede wszystkim na samym wspinaniu, ale też pracy nad mięśniami pleców, ramion, przedramion, palców i tułowia. Co jednak zrobić, jeśli nie masz czasu na kilkugodzinny trening na siłowni, a najbliższa ścianka wspinaczkowa wymaga dłuższej wyprawy? Wystarczy kilka przyrządów i sprytnie opracowany trening w domu, a z powodzeniem poradzisz sobie z pracą nad formą po godzinach.

Trening wspinaczkowy w domu

Jeśli nie masz czasu, by regularnie wybierać się na ściankę wspinaczkową i chcesz popracować nad formą i kondycją w domu, żaden problem. To właśnie w domowych warunkach (lub na siłowni) z powodzeniem skupisz się na ćwiczeniach uzupełniających nie wymagających specjalistycznego sprzętu czy dostępu do ścianki. Jeśli masz już podstawy treningu wspinaczkowego i wiesz, które partie ciała są Twoją słabością, popracuj nad nimi właśnie w domu i popraw swoją technikę dzięki lepszej pracy mięśni, wzmocnieniu ogólnej siły i kondycji.

Podstawowymi ćwiczeniami, na jakie możesz postawić w domowym treningu są wszelkiego rodzaju ćwiczenia typu bodyweight, w których obciążeniem jest Twoje ciało. Pompki, planki i wszelkie ich wariacje wzmocnią całe mięśnie pleców, brzucha i ramion, a przy tym nie wymagają dodatkowych akcesoriów i profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo, niewielkim kosztem, możesz dodać do swojego repertuaru podciągnięcia (zainwestuj w drążek montowany w futrynach drzwi) oraz piłkę gimnastyczną, z którą poćwiczysz głębokie mięśnie brzucha oraz popracujesz nad równowagą i stabilizacją.

Akcesoria wspinaczkowe do domowego treningu

Podstawowy trening wspinaczkowy w domu to nie problem, jednak jeśli chcesz faktycznie oprzeć na nim swój program treningowy przed wypadem na ściankę, warto wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów i elementów wyposażenia, które podniosą Twój trening na zupełnie nowy poziom. Szukając tych najlepszych warto sprawdzić oferty dobrych sklepów sportowych i outdoorowych (np. Addnature.pl), gdzie możesz liczyć na produkty wysokiej jakości gwarantujące przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo treningu. Co przyda Ci się w domowej siłowni?

  • Drążek do podciągania, np. wspomniany już wcześniej drążek montowany na futrynie drzwi. Tego typu sprzęt zajmuje naprawdę niewiele miejsca, jest niezwykle praktyczny i przede wszystkim pozwala na ćwiczenia mięśni pleców, rąk i brzucha zupełnie jak drążki na siłowni.
  • Taśmy TRX to rozwiązanie dla tych, którzy mają w domu lub garażu nieco więcej przestrzeni i mogą pozwolić sobie ich montaż. Taśmy wzbogacają trening z ciężarem własnego ciała, poprawiając efektywność pracy nad wszystkimi grupami mięśniowymi. Bonus: na taśmach możesz ćwiczyć nie tylko w ramach treningu wspinaczkowego – w sieci z powodzeniem znajdziesz wskazówki jak wykorzystać je także do treningu pośladków czy mięśni nóg.
  • Gripmaster, czyli przyrząd do trenowania siły palców i wzmacniania mięśni przedramienia. Jeśli naprawdę trudno Ci znaleźć czas na ćwiczenie przed wspinaczką, gripmaster daje szansę wzmacniania mięśni, nawet gdy siedzisz przed telewizorem czy komputerem. Na rynku pojawia się wiele wariacji przyrządów do tego typu ćwiczeń – kółka, piłki, „gniotki”, sprężynki, każdy z inną opornością dla zróżnicowanych potrzeb treningowych.
  • Chwytotablica to już dodatek dla tych, którzy na poważnie biorą domowy trening wspinaczkowy i mają miejsce na zawieszenie tablicy np. w garażu. Podobnie jak zawieszane kamienie treningowe, chwytotablica pozwala Ci na imitację treningu na ściance bez faktycznego wykorzystania ścianki. Tu warto postawić już na w pełni profesjonalny sprzęt – dobra jakość chwytotablicy to gwarancja skutecznego treningu.

Trening wspinaczkowy wykonywany w domu nie musi być długi i wyczerpujący ani też powtarzalny i nudny. Wykorzystując kreatywnie dostępną przestrzeń i inwestując w kilka niezbędnych akcesoriów i przyrządów do ćwiczeń możesz z powodzeniem zaplanować sobie całą serię różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym zbudujesz siłę, poprawisz pracę konkretnych partii mięśni i przygotujesz się na kolejną przygodę ze ścianką lub skałkami. Wystarczą chęci, motywacja i odrobina wiedzy treningowej, a wyjście na siłownię czy profesjonalny trening wspinaczkowy nie będzie konieczne częściej, niż możesz sobie na to pozwolić.

 

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Willa Goplana

Willa „Goplana” została wybudowana w 1893 r., według projektu krakowskiego architekta Wandalina Beringera, w stylu tyrolskim. Uwagę zwraca pięknie zdobione wykończenie dachu. Obecnie w budynku funkcjonuje lokal gastronomiczny.

Czytaj więcej »
Budynek Schroniska

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem, stojące przy północnym brzegu jeziora, zostało wzniesione w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1874 – 1898 stało tu poprzednie schronisko, niewielki budynek, który doszczętnie spłonął w 1898 roku. Schronisko składa się z dwóch budynków – starego i nowego.

Czytaj więcej »

Dolina Białego

Dolina Białego Dolina Białego o długości 2,5 km i powierzchni 300 ha leży pomiędzy masywami Krokwi (1378 m n.p.m.), Sarniej Skały (1377 m n.p.m.) i

Czytaj więcej »

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.