Ubranie do biegania po górach – jakie wybrać?

Ubiór biegacza górskiego jest szczególnie ważny. Ma za zadanie zapewnić nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Góry to bardzo wymagający teren, oddalony od cywilizacji, a tym samym od ewentualnej pomocy. Inną ważną kwestią jest zmienność pogody w górach. Słońce mogą błyskawicznie zasnuć chmury i piękna pogoda zamieni się w ulewę lub burzę. Dlatego zarówno spodnie do biegania po górach, jak i buty oraz kurtki i koszulki, powinny być dobierane z uwzględnieniem powyższych czynników.

Biegi górskie – sport dla wytrzymałych!

Biegi górskie są sportem, który z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Już nikogo nie dziwi widok biegaczy wyprzedzających górołazów na szlakach górskich. Co jedyne, to może dziwić ich kondycja. Jakby nie było, dają radę biegać po trudnym terenie z wieloma przeszkodami oraz ciągłymi podbiegami i zbiegami. Wszystko to robi wrażenie. A dla samego biegacza jest świetnym treningiem w otoczeniu najpiękniejszym z możliwych!

Bieganie po górach – buty to podstawa

Pełną radość z biegów górskich można jednak czerpać tylko wtedy, kiedy posiada się odpowiednią odzież. Bieganie po górach wymaga zastosowania nieco innego ubrania niż w przypadku tradycyjnego joggingu. Najważniejszym elementem są oczywiście buty do biegania po górach. Są już stworzone specjalne linie butów do tego typu formy aktywności. Mają one bardziej miękką podeszwę z większymi żłobieniami w bieżniku niż tradycyjne buty biegowe. Wszystko po to, aby zwiększyć przyczepność stopy w trudnym terenie.

Koszulki i kurtki do biegania

Zmiany pogody w górach i gwałtowne zmiany temperatur są czymś na porządku dziennym. Nasze ubranie musi sprostać tym warunkom. Kiedy wybieramy się biegać po górach, koniecznie należy zabezpieczyć się na wypadek deszczu czy zmiany temperatury. Na dobrą sprawę śnieg może spaść w górach nawet w środku lata i każdy górski biegacz musi mieć tego świadomość.

Dlatego obok koszulek termicznych do biegania, koniecznie musimy zabrać ze sobą również kurtkę biegową oraz pelerynę przeciwdeszczową lub kurtkę wyposażoną w warstwę wodoszczelną. Jeśli w trakcie biegu poczujemy, że jesteśmy ubrani za ciepło, kurtkę można schować do plecaka. Kurtki biegowe dedykowane do wszelkiego rodzaju trialów są lekkie, dlatego nie zajmują po złożeniu wiele miejsca.

Spodnie do biegania po górach

Spodnie do biegania także muszą być odpowiednio dobrane do warunków. Wiele sportowych modeli spodni do biegania doskonale sprawdzi się również w górach. Świetnie sprawdzą się elastyczne i obcisłe spodnie biegowe wykonane z termoaktywnego materiału.

Jeśli biegamy po górach w okresach zimowo-jesiennych, najlepiej zdecydować się na spodnie do biegania z ociepleniem. Przy czym trzeba zadbać o to, aby one również były one wykonane z przewiewnego i termoaktywnego materiału, co pozwoli odprowadzać zgromadzoną wilgoć na zewnątrz i zapewni ciału odpowiedni komfort cieplny.

Odpowiednie dopasowanie rozmiaru spodni

Zarówno górny, jak i dolny ubiór biegacza zawsze powinien być dobrze dopasowany do ciała – wręcz przylegający. Dlaczego? Korzystając z odzieży termoaktywnej, bo taka jest wskazana w przypadku tego typu aktywności fizycznej, materiał ubrania musi przylegać do ciała, aby mógł efektywnie odprowadzać zgromadzony pot na zewnątrz. Pozostawiając tym samym skórę suchą na całej jej powierzchni. Jeśli materiał w jakimś miejscu nie przylega, wtedy nie może zaabsorbować zbierającej się wilgoci.

W przypadku spodni biegowych dochodzi również kwestia wygody. Spodnie do biegania muszą zatem być idealnie dopasowane, bo jeśli będą się w bijać biegaczowi w newralgiczne części ciała, bieganie będzie po prostu niewygodne i męczące. Podstawą odpowiedniego dopasowania spodni do biegania jest przede wszystkim rozmiar i płeć biegacza. Nie bez powodu oferta spodni biegowych dzieli się na damską i męską.

Spodnie do biegania po górach damskie i męskie

Spodnie do biegania męskie i damskie różnią się sposobem wyprofilowania, co wynika z różnic w anatomicznej budowie obu płci. Dzięki temu mogą one idealnie przylegać do sylwetki, zapewniając pełen komfort biegania. A co z dokładnym rozmiarem spodni do biegania?

Przede wszystkim nie należy wybierać go w ciemno, kierując się tym, że inne ubranie sportowe mamy np. w rozmiarze S. Należy bowiem dokładnie zmierzyć obwód w pasie i długość nogawki od kroku. Czyli zadbać o to, aby w tych newralgicznych miejscach spodnie były jak najlepiej dopasowane. Bo o ile nogawki spodni można podciągnąć, to ze złym dopasowaniem w talii, biodrach i kroku nic już nie zrobimy!

Gdzie kupić buty, koszulki i spodnie do biegania po górach?

Ubranie do biegania po górach warto kupować w sklepach ze sportową odzieżą, które oferują szeroki wybór konkretnych elementów ubrania. Można to zrobić przez Internet, ponieważ i tak przed dokonaniem zakupu, musimy się dokładnie zmierzyć. A w przypadku sklepów online ze sportową odzieżą wszystkie rozmiary są podane co do centymetra.

Jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnej odzieży sportowej, która sprawdzi się w terenach górskich, warto sprawdzić ofertę obejmującą koszulki, kurtki i spodnie do biegania w www.MikeSport.pl. Znajdziemy tam wiele różnego rodzaju modeli poszczególnych elementów odzieży, zarówno damskiej, jak i męskiej, w szerokiej gamie rozmiarów – na wszystkie pory roku.

Pamiętajmy o tym, że biegi górskie są sportem wymagającym nie tylko odpowiedniej kondycji, ale także odpowiedniego ubrania sportowego. Jest to podstawowy sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwo w trudnych, górskich warunkach i pełnego komfortu, a tym samym radości w trakcie aktywności.

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Czytaj więcej »

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »

Willa Smreków

Przy ul. Piaseckiego 5 stoi drewniana willa „Smreków” wybudowana ok. 1895 roku przez Wenantego Piaseckiego – lekarza, teoretyka i nauczyciela wychowania fizycznego, propagatora ziołolecznictwa. Autorem projektu był warszawski architekt Kononowicz.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.