Weekend w Zakopanem – co warto zwiedzić?

Zakopane to nie tylko jedna z najpiękniejszych zimowych wizytówek Tatr. To wyjątkowe miejsce, w którym na turystów czeka mnóstwo różnego rodzaju atrakcji – tu nikt nie będzie się nudził, a każdy znajdzie dla siebie coś naprawdę interesującego. Co w szczególności warto zobaczyć w Zakopanem, mając na wycieczkę tylko 3 dni?

Krupówki – obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Zakopanem

Twoim planem na urlop jest Zakopane w 3 dni – co zwiedzić? Podpowiadamy! Jednym z pierwszych miejsc, do którego z pewnością się udasz będą słynne Krupówki. Centrum tego miasta jest piękne i różnorodne, dlatego swoją wycieczkę warto rozpocząć od tego właśnie miejsca. Poza licznymi sklepikami z góralskimi pamiątkami na Krupówkach znajduje również Muzeum Tatrzańskie czy Myszogród – to atrakcja dedykowana rodzinom z dziećmi. Maluchy z całą pewnością będą zachwycone wizytą w tym wyjątkowym miejscu, w którym można spędzić nawet kilka godzin.

Gubałówka

Gubałówka obok Krupówek to miejsce, którego nie sposób pominąć będąc w Zakopanem. Dużym ułatwieniem jest to, że przejście z jednego miejsca do drugiego jest proste i szybkie. Można skorzystać tu co prawda z zakopiańskich przejażdżek, jednak spacer po urokliwej miejscowości również będzie godnym rozważenia. Na Gubałówce znajduje się taras wyjątkowy, z którego można podziwiać zarówno całe miasto, jak i urokliwe szczyty na czele z Giewontem i Kasprowym Wierchem. Jeżeli w czasie wycieczki ktoś zgłodnieje, na Gubałówce znajduje się kilka dobrych punktów gastronomicznych.

Ulica Kościeliska

W weekendowe Zakopane nie sposób chociaż raz nie przejść się ulicą Kościeliską, która krzyżuje się z dwoma najważniejszymi punktami miasta, czyli Gubałówką i Krupówkami. Ulica Kościeliska to teren bardzo klimatyczny, z charakterystyczną zakopiańską architekturą, która dla turystów stanowi prawdziwą gratkę do obserwowania i podziwiania. Warto wspomnieć również o tym, że przy ulicy Kościeliskiej położony jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, miejsce wiecznego spoczynku najbardziej zasłużonych dla miasta postaci. To miejsce, w którym będą chcieli znaleźć się w szczególności miłośnicy historii.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich to kolejny obowiązkowy punkt do odwiedzenia, choć szlak do niej prowadzący rozpoczyna się poza Zakopanem, na Palenicy Białczańskiej (z tego też miejsca można dotrzeć nad Morskie Oko). Wycieczka do Doliny to idealny punkt do odhaczenia dla osób, którym zależy na wędrowaniu po Zakopanem,  które  z jakiegoś powodu nie chcą wchodzić wyżej w góry.

Termy w Zakopanem

Zakopane to nie tylko mnóstwo urokliwych miejsc idealnych do dłuższych i krótszych wędrówek. W zimowej stolicy Tatr prężnia działają również termy. Z takiej formy relaksu koniecznie trzeba skorzystać, mając okazję być w polskich górach choćby tylko przez weekend.

Warto odwiedzić lokalny aquapark, w którym jest mnóstwo basenów, rekreacyjnych brodzików dla dzieci, można również liczyć na bicze, gejzery, kaskady wodne, przeciwprądy, leżaki podwodne i wiele innych niezwykle ciekawych atrakcji. Ponadto można rozkoszować się zewnętrznym basenem termalnym, w którym można zażywać kąpieli z zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry. Co ważne, basen termalny jest w użyciu przez cały rok, nawet w trakcie mroźnych, zimowych dni.

Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej

W sezonie letnim można rozkoszować się kąpielą na terenie Polany Szymoszkowej. Latem jest tu kąpielisko, natomiast zimą budowany jest wyciąg narciarski. Dlaczego warto być tu akurat latem? Przede wszystkim ze względu na to, że woda w tym miejscu jest bogata w wapń, potas oraz magnez.

Zakopane to piękne i pełne atrakcji miasto, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Nawet trwająca tylko 3 dni wycieczka może być pełna ciekawych wydarzeń i niezapomnianych, wyjątkowych miejsc.

 

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Dolina Za Bramką

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i długość niecałe 2 km. Znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Nazwa dolinki pochodzi od skalnej bramy znajdującej się u wylotu doliny. Brama została zniszczona pod koniec XIX wieku (w celu poszerzenia wejścia do niej). Kilka takich „bramek” – skalnych zwężeń, znajduje się w dalszej części doliny.

Czytaj więcej »

Dzwonniczki Loretańskie

Dzwonniczki loretańskie to drewniane wieżyczki, które można spotkać w wielu miejscach na Podhalu, Orawie i Spiszu, zarówno wśród zabudowy wiejskiej jak i w pewnym oddaleniu od domów mieszkalnych. W zależności od regionu potrafią się nieco różnić formą i kształtem, jednak zazwyczaj są to drewniane wieżyczki o spadzistych z ścianach rozszerzające się ku górze, przykryte spadzistym daszkiem, oraz daszkiem okapowym.

Czytaj więcej »

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »

Palenica Białczańska

Palenica Białczańska była kiedyś polaną pasterską, należącą do górali z Białki Tatrzańskiej. Obecnie znajdują się tu całodobowy parking mieszczący 850 samochodów (płatny 20 zł za dobę), przystanek autobusowy, kilka straganów z pamiątkami i jedzeniem, toalety, postój dla bryczek, budynek Straży Granicznej oraz kasa TPN.

Czytaj więcej »

Willa Polonia

Przy ul. Chramcówki 14 stoi zabytkowa drewniana willa „Polonia” wzniesiona na początku XX wieku. Obecnie w willi znajdują się pokoje do wynajęcia.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.