Weekend w Zakopanem – co warto zwiedzić?

Zakopane to nie tylko jedna z najpiękniejszych zimowych wizytówek Tatr. To wyjątkowe miejsce, w którym na turystów czeka mnóstwo różnego rodzaju atrakcji – tu nikt nie będzie się nudził, a każdy znajdzie dla siebie coś naprawdę interesującego. Co w szczególności warto zobaczyć w Zakopanem, mając na wycieczkę tylko 3 dni?

Krupówki – obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Zakopanem

Twoim planem na urlop jest Zakopane w 3 dni – co zwiedzić? Podpowiadamy! Jednym z pierwszych miejsc, do którego z pewnością się udasz będą słynne Krupówki. Centrum tego miasta jest piękne i różnorodne, dlatego swoją wycieczkę warto rozpocząć od tego właśnie miejsca. Poza licznymi sklepikami z góralskimi pamiątkami na Krupówkach znajduje również Muzeum Tatrzańskie czy Myszogród – to atrakcja dedykowana rodzinom z dziećmi. Maluchy z całą pewnością będą zachwycone wizytą w tym wyjątkowym miejscu, w którym można spędzić nawet kilka godzin.

Gubałówka

Gubałówka obok Krupówek to miejsce, którego nie sposób pominąć będąc w Zakopanem. Dużym ułatwieniem jest to, że przejście z jednego miejsca do drugiego jest proste i szybkie. Można skorzystać tu co prawda z zakopiańskich przejażdżek, jednak spacer po urokliwej miejscowości również będzie godnym rozważenia. Na Gubałówce znajduje się taras wyjątkowy, z którego można podziwiać zarówno całe miasto, jak i urokliwe szczyty na czele z Giewontem i Kasprowym Wierchem. Jeżeli w czasie wycieczki ktoś zgłodnieje, na Gubałówce znajduje się kilka dobrych punktów gastronomicznych.

Ulica Kościeliska

W weekendowe Zakopane nie sposób chociaż raz nie przejść się ulicą Kościeliską, która krzyżuje się z dwoma najważniejszymi punktami miasta, czyli Gubałówką i Krupówkami. Ulica Kościeliska to teren bardzo klimatyczny, z charakterystyczną zakopiańską architekturą, która dla turystów stanowi prawdziwą gratkę do obserwowania i podziwiania. Warto wspomnieć również o tym, że przy ulicy Kościeliskiej położony jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, miejsce wiecznego spoczynku najbardziej zasłużonych dla miasta postaci. To miejsce, w którym będą chcieli znaleźć się w szczególności miłośnicy historii.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich to kolejny obowiązkowy punkt do odwiedzenia, choć szlak do niej prowadzący rozpoczyna się poza Zakopanem, na Palenicy Białczańskiej (z tego też miejsca można dotrzeć nad Morskie Oko). Wycieczka do Doliny to idealny punkt do odhaczenia dla osób, którym zależy na wędrowaniu po Zakopanem,  które  z jakiegoś powodu nie chcą wchodzić wyżej w góry.

Termy w Zakopanem

Zakopane to nie tylko mnóstwo urokliwych miejsc idealnych do dłuższych i krótszych wędrówek. W zimowej stolicy Tatr prężnia działają również termy. Z takiej formy relaksu koniecznie trzeba skorzystać, mając okazję być w polskich górach choćby tylko przez weekend.

Warto odwiedzić lokalny aquapark, w którym jest mnóstwo basenów, rekreacyjnych brodzików dla dzieci, można również liczyć na bicze, gejzery, kaskady wodne, przeciwprądy, leżaki podwodne i wiele innych niezwykle ciekawych atrakcji. Ponadto można rozkoszować się zewnętrznym basenem termalnym, w którym można zażywać kąpieli z zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry. Co ważne, basen termalny jest w użyciu przez cały rok, nawet w trakcie mroźnych, zimowych dni.

Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej

W sezonie letnim można rozkoszować się kąpielą na terenie Polany Szymoszkowej. Latem jest tu kąpielisko, natomiast zimą budowany jest wyciąg narciarski. Dlaczego warto być tu akurat latem? Przede wszystkim ze względu na to, że woda w tym miejscu jest bogata w wapń, potas oraz magnez.

Zakopane to piękne i pełne atrakcji miasto, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Nawet trwająca tylko 3 dni wycieczka może być pełna ciekawych wydarzeń i niezapomnianych, wyjątkowych miejsc.

 

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej »

Obelisk Słodyczków

Przy drodze nieopodal Dzianisza znajduje się obelisk z krzyżem upamiętniający bohaterską śmierć Franciszka, Jakuba i Antoniny Słodyczków z rąk hitlerowców. Zostali oni rozstrzelani przez Gestapo

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.