Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez  Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami.

Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Jan Gwalbert Pawlikowski był ekonomistą i historykiem literatury, jednym z pionierów taternictwa, od młodości związanym z Tatrami.

Willa jest bogato zdobiona góralską ornamentyką, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Interesującym elementem architektonicznym jest podmurówka, w najwyższym miejscu osiągająca wysokość 4 m, nadająca budynkowi wygląd zamku.

We wnętrzu willi znajduje się kolekcja mebli i wyposażenia w stylu zakopiańskim oraz dzieł sztuki.

Nazwa willi pochodzi od rosnących w okolicy jodeł, które przed laty zostały wyłamane przez halny. W otoczeniu domu stoi  stylowa studnia, również zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.

Budynek jest własnością prywatną i można go podziwiać tylko od zewnątrz. Pieczę nad nim sprawuje Muzeum Tatrzańskie. Istnieje także Stowarzyszenie „Dom pod Jedlami” z siedzibą w Krakowie, powołanie w celu ochrony i opieki nad zabytkiem.

Galeria zdjęć