Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Wjazd Kolejką na Kasprowy Wierch

Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch i krótki spacer na pobliski szczyt Beskid. Spójrz na Tatry z góry. Wjazd kolejką linową na jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów.

Wjazd na Kasprowy Wierch

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) została wybudowana w latach 1935 – 1936 z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra komunikacji pułkownika Aleksandra Bobkowskiego (zięcia Prezydenta Mościckiego). Przy budowie na 2-3 zmiany pracowało 1000 osób z całej polski. Na szczyt Kasprowego Wierchu materiały budowlane wnoszone były z Hali Gąsienicowej za pomocą czterech koni huculskich.


Budowa kolejki wzbudzała wiele kontrowersji wśród miłośników tatrzańskiej przyrody, jednak ostatecznie została przeforsowana przez pomysłodawcę projektu.

W 2001 roku kolejka przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Na trasie o długości 4291,59 m i różnicy wysokości 936 m kursują cztery 60-osobowe wagoniki. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi 12 min, a zdolność przewozowa kolejki – 360 os/h (od 28.04 przez cały sezon letni 180 os/h).

Dolna stacja kolejki znajduje się w Kuźnicach na wysokości

Na trasie znajduje się jedna stacja pośrednia usytuowana na Myślenickich Turniach (1352 m n.p.m.), gdzie następuje przesiadka do wagonika kursującego na drugim odcinku.

Górna stacja kolei znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. (28 m poniżej szczytu Kasprowego Wierchu). W budynku górnej stacji znajduje się pizzeria, kiosk z pamiątkami, warsztat narciarski, przechowalnia sprzętu oraz taras widokowy.

W sezonie do wjazdu ustawiają się długie kolejki (nawet kilkugodzinne). Kolej jest wyłączana na kilka dni podczas przeglądów technicznych w maju i listopadzie oraz w przypadku silnego wiatru, oblodzenia lub mrozu (poniżej -28⁰C).

Z Kasprowego Wierchu na Beskid

Czerwony szlak szczytowy od Kasprowego Wierchu do Świnicy leży na granicy polsko-słowackiej.

Z Kasprowego Wierchu na Beskid:

Z Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) schodzimy do Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m.), a następnie podchodzimy nieznacznie do góry na szczyt Beskid (2012 m n.p.m.).

W dole, po północnej stronie, widzimy Dolinę Gąsienicową, a po południowej słowacką Dolinę Cichą.

Od górnej stacji kolejki  linowej, na pobliski szczyt Beskid (2012 m n.p.m.) prowadzi szeroki i mocno wydeptany chodnik o długości około 800 m, którym maszerują zazwyczaj tłumy turystów, chcących zdobyć najłatwiej dostępny tatrzański dwutysięcznik.

Szczyt Beskid

Szczyt Beskid, położony w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej, jest najłatwiej dostępnym tatrzańskim dwutysięcznikiem. Wystarczy wjechać kolejką linową z Kuźnic na pobliski Kasprowy Wierch i przejść kilkaset metrów szerokim, wygodnym chodnikiem, aby dostać się na sam jego szczyt.

Północne stoki Beskidu opadają do Doliny Gąsienicowej, a południowe do Doliny Cichej (na Słowacji). Są ze wszystkich stron obłe i porośnięte murawą. Sam jego wierzchołek jest skalisty, zbudowany z granodiorytów, położonych na warstwie skał osadowych.


Warto zatrzymać się na chwilę na szczycie  i przyjrzeć otaczającej panoramie. Na wschodzie widać Małą Koszystą, Żółtą Turnię, Koszystą, Waksmundzki Wierch, Wierch pod Fajki, Granaty, Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Niebieską Turnię i Świnicę, na południu galerię szczytów słowackich (wśród nich od wschodu: Walentkowy Wierch, Cichy Wierch, Zadnia Garajowa Kopa, Zadnia Rycerowa Kopa, Wielka Kopa Koprowa, Wyżnia Magura Rycerowa, a w drugiej linii – Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Krywań, Krzyżne Liptowskie). Na zachodzie rozpościera się widok na szczyty Tatr Zachodnich, a wśród nich w pierwszej linii Tomanowy Wierch Polski, Czerwone Wierchy i Giewont, a w drugiej linii widać Zadnią Kopę, Kamienistą, Bystrą, Smreczyński Wierch, Starorobociański Wierch, Rohacze, Chrubą Kopę, Pacholę i Salatyński Wierch. W dole Dolina Cicha. Na północy, w dole, za rzędem niższych gór (Krokiew, Nosal, Kopa Magury) widoczne jest Zakopane, a na północnym wschodzie – Dolina Gąsienicowa.

Podziel się komentarzem