Wodogrzmoty Mickiewicza

Spis Treści

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza (inaczej Wodospady Mickiewicza) znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki, przy trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Tuż za nimi znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem zielonym prowadzącym  na prawo do Doliny Pięciu Stawów, a na lewo do Schroniska w Roztoce.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW 
Czerwony Do Morskiego Oka
Do Palenicy Białczańskiej
1:45 (↓1:30)
0:40 (↑0:50)
Zielony Do Doliny Pięciu Stawów
Do Schroniska w Roztoce
2:15 (↓1:45)
0:10 (↑0:15)

Wodospady są zespołem kilku kaskad utworzonych na progach skalnych potoku Roztoka wypływającego z Doliny Pięciu Stawów. Największe z nich to Wodogrzmot Wyżni, Pośredni oraz Niżni. Z mostku, na którym zwykle kłębią się tłumy turystów widać Wodogrzmot Pośredni.


Niestety rzuca on na niego nieładny cień, a wręcz zasłania dużą jego część. Do pozostałych kaskad nie ma poprowadzonych szlaków turystycznych. Zimą należy zachować ostrożność, gdyż w okolicach mostu schodzą czasami lawiny.

Nazwa wodospadu została nadana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku. Pierwszy człon „Wodogrzmoty” odnosi się do huku, jaki powodują masy przepływającej tędy wody. Nadanie imienia Adama Mickiewicza upamiętnia sprowadzenie jego prochów do Polski w 1890 roku.

Wodospady są dostępne dla turystów od 1886 roku. Wcześniej nie było do nich doprowadzonej drogi.

Po przeciwnej stronie drogi znajduje się plac, niegdyś pełniący funkcję parkingu, przy którym postawiono kilka drewnianych stołów turystycznych oraz toalety. Znajduje się tu także trzeci przystanek ścieżki dydaktycznej – „Wodogrzmoty Mickiewicza”.

Szlaki

Szlak z Polany Pod Wołoszynem do Wodogrzmotów Mickiewicza

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2,5 km
Czas przejścia: 0:35 (↑0:45)
Różnica poziomów: 1250 m – Polana pod Wołoszynem
1100 m – Wodogrzmoty Mickiewicza
– 150 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Spomiędzy drzew na szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: ZEJŚCIE

Z zarośniętej już prawie całkowicie Polany pod Wołoszynem ruszamy wąską ścieżką w kierunku północnym. Szlak wiedzie pośród lasu świerkowego i zarośli wierzbowo-jarzębinowych.

W stokach po wschodniej stronie szlaku znajdują się  dwie niewielkie Wołoszyńskie Jaskinie (długość korytarzy 43 i 27 m). Jaskinie nie są udostępnione turystycznie.

Spomiędzy drzew wyłania się Dolina Białki, ku której zmierzamy.

Po około 1,5 km przechodzimy przez mostek nad potokiem spływającym Głębokim Żlebem i kamiennymi schodkami schodzimy do szosy prowadzącej z Palenicy Białczyńskiej do Morskiego Oka.

Po wyjściu z lasu na drogę udajemy się w prawo i po około 550 m dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Galeria zdjęć