Wspinaczka – Jak rozpocząć z nią przygodę?

Na co dzień, mamy naprawdę spory wybór, jeśli chodzi o możliwości uprawiania sportu. Oczywiście z tej racji, rozwiązania będące najbardziej dostępne, są dla nas najmniej atrakcyjne. Jednym z ciekawszych rodzajów sportów do uprawiania jest wspinaczka. Co ciekawe, możecie ją uprawiać cały rok, niezależnie od pogody na zewnątrz. Już teraz dowiedzcie się, jak rozpocząć przygodę ze wspinaniem się w górach i nie tylko.

Wspinaczka – Czego potrzebujesz do jej uprawiania?

Jak wiadomo, wspinaczka, niezależnie od tego, gdzie ją uprawiacie, może być wykonywana wyłącznie z odpowiednim ekwipunkiem. Pierwszym elementem, w który musicie się zaopatrzyć, są buty wspinaczkowe. Ich budowa pozwala na bezpieczne i jednocześnie wygodne poruszanie się po nierównościach ścian skalnych. W zależności od tego, czy zamierzacie wspinać się na zewnątrz zimą, powinniście zakupić albo letnie, albo tę na zimę.

Jeśli wspinacie się cały rok, to przydadzą się obie pary. Ponadto nie może zabraknąć kasku, lin do asekuracji, jak i uprzęży, czyli pasa zapinanego wokół bioder i ud. Jak wiadomo, góry są miejscem, gdzie warunki pogodowe należą do tych bardzo specyficznych. Z tego też względu koniecznie musicie postawić na odzież, która cechuje się odpowiednią cyrkulacją powietrza. Ponadto powinna być trwała i odporna na zaciągnięcia.

Ulubiony sport zawsze daje zastrzyk endorfin, niezależnie od tego, czy go oglądamy, czy też wykonujemy. Okazuje się jednak, że możemy zwiększyć ten hormon w organizmie i dodatkowo zarobić na wygranej naszego faworyta. W tym celu obstawia się zakłady bukmacherskie w różnych dziedzinach. Wykorzystując Betclic kod promocyjny, możecie otrzymać atrakcyjne dodatki, takie jak zwiększenie wygranej do 120%.

Jak zacząć się wspinać? – Pierwsze kroki

Jedną z najlepszych decyzji, jaką możecie podjąć podczas rozpoczynania swojej przygody ze wspinaczką, jest rozpoczęcie uczęszczania na ściankę wspinaczkową. Może ona świetnie przygotować was do tego, co będziecie robili w górach. Nauczycie się na niej odpowiednio przygotowywać liny oraz uprząż. Ponadto, sprawdzicie, czy wysokość nie przeszkadza wam w uprawianiu tego sportu, który ma w sobie plusy, jak i minusy.

Ogromną zaletą ścianek jest fakt, że są one dostępne cały rok. W dużych miastach znajdziecie nawet kilka punktów, w których możecie się na nie wspinać. Jeśli zatem w zimie będziecie chcieli kształtować swoje zdolności wspinacza, to macie gdzie. Jest to świetne przygotowanie przed realnym wspinaniem się w górach. Możecie nauczyć się bowiem odpowiednio rozkładać siłę i zbudować mięśnie pomocne przy wspinaczce.

Jeśli zamierzacie uprawiać ten sport w górach, to powinniście wiedzieć, że pierwsze kroki w naturalnym terenie, musicie wykonywać z instruktorem. Bardzo często profesjonalni wspinacze organizują kilkudniowe szkolenia w formie takiego wyjazdu. Podczas podróży możecie nauczyć się różnych rodzajów wspinaczki, w zależności od waszego poziomu zaawansowania w tym sporcie. Jest to świetna zabawa i aktywność.

Rodzaje wspinaczki – Czym się cechują?

Jeśli chodzi o wspinaczkę jako sport, to wyróżniamy jej różne rodzaje. Wśród nich znajduje się oczywiście:

  • Wspinaczka ściankowa,
  • wielościankowa,
  • lodowa,
  • skałkowa,
  • górska,
  • mikstowa,
  • klasyczna,
  • hakowa,,
  • piaskowcowa,
  • bouldering.

Każda z opcji ma nieco inny charakter. Aby znaleźć swój ulubiony typ, potrzeba więcej doświadczenia, researchu i czasu spędzonego na uprawianiu tego sportu. Nie czekajcie i już teraz postawcie na wspinaczkę, a przekonacie się, jak wiele może wam dać. Zyskujecie na niej nie tylko umiejętności sportowe, czy lepszą sylwetkę z ukształtowanymi mięśniami, ale i adrenalinę i endorfiny. Przekonajcie się o tym już dziś!

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Czytaj więcej »

Kaplica Gąsieniców na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego.Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Czytaj więcej »

Skocznia Wielka Krokiew

Jednym z najbardziej znanych I rozpoznawalnych obiektów w Zakopanem jest bez wątpienia skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego

Czytaj więcej »

Muzeum Jana Kasprowicza

Na Harendzie, nad rzeką Zakopianką, znajduje się zabytkowa willa wybudowana w 1920 roku. Początkowo w willi miał funkcjonować pensjonat, ale wkrótce po jej wybudowaniu zakupiła ją angielska malarka, poetka i tłumaczka Winifred Cooper, a następnie, w 1923 roku, sprzedała ją za 500 funtów Janowi Kasprowiczowi.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.