Wspinaczka – Jak rozpocząć z nią przygodę?

Na co dzień, mamy naprawdę spory wybór, jeśli chodzi o możliwości uprawiania sportu. Oczywiście z tej racji, rozwiązania będące najbardziej dostępne, są dla nas najmniej atrakcyjne. Jednym z ciekawszych rodzajów sportów do uprawiania jest wspinaczka. Co ciekawe, możecie ją uprawiać cały rok, niezależnie od pogody na zewnątrz. Już teraz dowiedzcie się, jak rozpocząć przygodę ze wspinaniem się w górach i nie tylko.

Wspinaczka – Czego potrzebujesz do jej uprawiania?

Jak wiadomo, wspinaczka, niezależnie od tego, gdzie ją uprawiacie, może być wykonywana wyłącznie z odpowiednim ekwipunkiem. Pierwszym elementem, w który musicie się zaopatrzyć, są buty wspinaczkowe. Ich budowa pozwala na bezpieczne i jednocześnie wygodne poruszanie się po nierównościach ścian skalnych. W zależności od tego, czy zamierzacie wspinać się na zewnątrz zimą, powinniście zakupić albo letnie, albo tę na zimę.

Jeśli wspinacie się cały rok, to przydadzą się obie pary. Ponadto nie może zabraknąć kasku, lin do asekuracji, jak i uprzęży, czyli pasa zapinanego wokół bioder i ud. Jak wiadomo, góry są miejscem, gdzie warunki pogodowe należą do tych bardzo specyficznych. Z tego też względu koniecznie musicie postawić na odzież, która cechuje się odpowiednią cyrkulacją powietrza. Ponadto powinna być trwała i odporna na zaciągnięcia.

Ulubiony sport zawsze daje zastrzyk endorfin, niezależnie od tego, czy go oglądamy, czy też wykonujemy. Okazuje się jednak, że możemy zwiększyć ten hormon w organizmie i dodatkowo zarobić na wygranej naszego faworyta. W tym celu obstawia się zakłady bukmacherskie w różnych dziedzinach. Wykorzystując Betclic kod promocyjny, możecie otrzymać atrakcyjne dodatki, takie jak zwiększenie wygranej do 120%.

Jak zacząć się wspinać? – Pierwsze kroki

Jedną z najlepszych decyzji, jaką możecie podjąć podczas rozpoczynania swojej przygody ze wspinaczką, jest rozpoczęcie uczęszczania na ściankę wspinaczkową. Może ona świetnie przygotować was do tego, co będziecie robili w górach. Nauczycie się na niej odpowiednio przygotowywać liny oraz uprząż. Ponadto, sprawdzicie, czy wysokość nie przeszkadza wam w uprawianiu tego sportu, który ma w sobie plusy, jak i minusy.

Ogromną zaletą ścianek jest fakt, że są one dostępne cały rok. W dużych miastach znajdziecie nawet kilka punktów, w których możecie się na nie wspinać. Jeśli zatem w zimie będziecie chcieli kształtować swoje zdolności wspinacza, to macie gdzie. Jest to świetne przygotowanie przed realnym wspinaniem się w górach. Możecie nauczyć się bowiem odpowiednio rozkładać siłę i zbudować mięśnie pomocne przy wspinaczce.

Jeśli zamierzacie uprawiać ten sport w górach, to powinniście wiedzieć, że pierwsze kroki w naturalnym terenie, musicie wykonywać z instruktorem. Bardzo często profesjonalni wspinacze organizują kilkudniowe szkolenia w formie takiego wyjazdu. Podczas podróży możecie nauczyć się różnych rodzajów wspinaczki, w zależności od waszego poziomu zaawansowania w tym sporcie. Jest to świetna zabawa i aktywność.

Rodzaje wspinaczki – Czym się cechują?

Jeśli chodzi o wspinaczkę jako sport, to wyróżniamy jej różne rodzaje. Wśród nich znajduje się oczywiście:

  • Wspinaczka ściankowa,
  • wielościankowa,
  • lodowa,
  • skałkowa,
  • górska,
  • mikstowa,
  • klasyczna,
  • hakowa,,
  • piaskowcowa,
  • bouldering.

Każda z opcji ma nieco inny charakter. Aby znaleźć swój ulubiony typ, potrzeba więcej doświadczenia, researchu i czasu spędzonego na uprawianiu tego sportu. Nie czekajcie i już teraz postawcie na wspinaczkę, a przekonacie się, jak wiele może wam dać. Zyskujecie na niej nie tylko umiejętności sportowe, czy lepszą sylwetkę z ukształtowanymi mięśniami, ale i adrenalinę i endorfiny. Przekonajcie się o tym już dziś!

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »
Kościół św. Antoniego w Brzegach

Kościół w Brzegach

W miejscowości Brzegi znajduje się kościół pw. Św. Antoniego z Padwy. Został wybudowany w latach 1949-1952 przez mieszkańców Brzegów, pod kierunkiem architekta Ludwika Czarniaka, w stylu góralskim. Kościół jest drewniany, pokryty gontowym dachem, zwieńczonym usytuowaną we frontowej części drewnianą wieżą – dzwonnicą.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »
Górna stacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) została wybudowana w latach 1935 – 1936 z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra komunikacji pułkownika Aleksandra Bobkowskiego (zięcia Prezydenta Mościckiego). Na trasie o długości 4291,59 m i różnicy wysokości 936 m kursują cztery 60-osobowe wagoniki.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.