Wycieczka Doliną Iwaniacką na Ornak

Wycieczkę rozpoczynamy na Siwej Polanie. Można tu dojechać samochodem (ok. 20 min z Zakopanego) lub busem. Trasa wycieczki biegnie przez Iwaniacką Przełęcz i dalej grzbietem Ornaku. Powrót Doliną Starorobociańską słynącą z najstarszych w Tatrach sztolni. Czas trwania wycieczki uwzględnia pięć piętnastominutowych postojów w następujących miejscach:

  • Wywierzysko Chochołowskie
  • Iwaniacka Przełęcz
  • Ornak – szczyt
  • Dolina Starorobociańska
  • Polana Pod Jaworki

CZAS

9 h 20 min

DYSTANS

22 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Mostek z tabliczką upamiętniającą tragiczną śmierć Barbary Woźniak w Dolinie Chochołowskiej

Szlak Doliną Chochołowską

Odcinek szlaku Doliną Kościeliską do dawnego Schroniska Blaszyńskich.

Szlak Doliną Iwaniacką

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny, około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem czarnym, droga jest błotnista i rozjeżdżona przez traktory.

Iwaniacka Przełęcz

Iwaniacka Przełęcz leży na wysokości 1459 m n.p.m. pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) i masywem Ornaku (1854 m n.p.m.).

Z Iwaniackiej Przełęczy kierujemy się na Grzbiet Ornaku i schodzimy do Siwej Przełęczy.

Grzbietem Ornaku

Ornak to grzbiet w Tatrach Zachodnich, zbudowany z piaskowców kwarcytycznych, oddzielający Dolinę Pyszniańską (górna część Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (największe, wschodnie odgałęzienie Doliny Chochołowskie

Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz jest położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Kotłową Czubką (1840 m n.p.m.) i Siwymi Turniami, które z kolei odchodzą od Siwego Zwornika (1965 m n.p.m.) na wysokości 1812 m n.p.m.

Z Siwej Przełęczy schodzimy Doliną Starorobociańską w kierunku Doliny Chochołowskiej

Dolina Starorobociańska

Dolina Starorobociańska jest największym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej, odchodzącym od niej na wysokości 1035 m n.p.m.

POWRÓT

Wracamy dnem Doliny Chochołowskiej w kierunku Siwej Polany.