Wycieczka Doliną Małej Łąki na Giewont

Wycieczkę rozpoczynamy na niewielkim parkingu nieopodal przystanku Gronik (można dojść na piechotę z centrum Zakopanego, dojechać samochodem lub autobusem). Idziemy Doliną Małej Łąki po drodze mijając malowniczą Polanę Małołącką. Następnie wspinamy się na Kondracką Przełęcz i osiągamy szczyt Giewont. Z Giewontu schodzimy na Halę Kondratową i dalej przez Kalatówki do Kuźnic. Do punktu początkowego wracamy Ścieżką pod Reglami lub autobusem. Czas wycieczki uwzględnia sześć piętnastominutowych postojów w następujących miejscach:

  • Wielka Polana Małołącka
  • Kondracka Przełęcz
  • Szczyt Giewont
  • Kondracka Przełęcz
  • Hala Kondratowa
  • Kuźnice

CZAS

7 h 20 min

DYSTANS

19 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Dolina Małej Łąki – początkowy odcinek

Szlak Doliną Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Wędrując Doliną Małej Łąki zatrzymamy się na Wielkiej Polanie Małołąckiej:

Wielka Polana Małołącka

Wielka Polana Małołącka, o długości ok. 1 km, położona jest na wysokości 1150-1200 m n.p.m. i powstała w miejscu dawnego jeziora polodowcowego.

A następnie wejdziemy na Przełęcz Kondracką:

Przełęcz Kondracka

Kondracka Przełęcz leży na wysokości 1725 m, pomiędzy Giewontem i Kopą Kondracką (jednym ze szczytów należących do masywu Czerwonych Wierchów).

A z Przełęczy Kondrackiej na Giewont:

Początek szlaku jednokierunkowego.

Szlak na Giewont

Szlak z Przełęczy Kondrackiej na Giewont wiedzie skalistym grzbietem, gdzieniegdzie porośniętym kępami kosodrzewiny. Uwaga! Na ostatnim odcinku duża ekspozycja i łańcuchy.

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Masyw Giewontu składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1876 m n.p.m.).

Z Giewontu schodzimy z powrotom na Przełęcz Kondracką. Rozpoczynamy zejście Doliną Kondratową w kierunku Kuźnic.

Szlak z Kondrackiej Przełęczy na Polanę Kondratową

Z Przełęczy Kondrackiej schodzimy Doliną Małego Szerokiego dość stromymi, kamiennymi schodkami w stronę Polany Kondratowej.

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa położona jest w Dolinie Kondratowej na wysokości 1300-1370 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Po zaprzestaniu wypasu owiec polana stopniowo zarasta.

Szlak z Polany Kondratowej na Polanę Kalatówki

Z Polany Kondratowej idąc szlakiem w kierunku Kuźnic wchodzimy do lasu świerkowego, którym będzie przebiegać właściwie cała trasa na Polanę Kalatówki.

Polana Kalatówki

Polana Kalatówki położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Wiosną polana przybiera fioletową barwę za sprawą masowo zakwitających na niej krokusów.

Na szlaku

Szlak z Kalatówek do Kuźnic

Szlak do Kuźnic wiedzie brukowaną Drogą Brata Alberta w kierunku północno–wschodnim przez świerkowy las (oprócz świerków występują w nim także olchy, wierzby i buki).

POWRÓT

Powrót z Kuźnic ścieżką Pod Reglami (+ 1 h 45 min) lub autobusem (najbliższy przystanek znajduje się przy Hotelu Murowanica oraz przy rondzie Jana Pawła II).