Wycieczka Doliną Olczyską na Nosal

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu nieco poniżej Kaplicy na Jaszczurówce. Idziemy Doliną Olczyską po drodze zwiedzając Ośrodek Ochrony Czynnej Gadów i Płazów, a następnie malowniczą Polanę Olczyską. Dalej wspinamy się na szczyt Nosal, a następnie schodzimy szlakiem do Kuźnic. Czas trwania wycieczki uwzględnia trzy piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Polana Olczyska
  • Nosal – szczyt
  • Kuźnice

CZAS

3 h 30 min

DYSTANS

8,4 km

POZIOM

łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Las w Dolinie Olczyskiej

Szlak Doliną Olczyską

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.). Dnem doliny spływa Potok Olczyski.

Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem, Wielką Królową Kopą oraz Małym Kopieńcem i Wielkim Kopieńcem, ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Szlak z Polany Olczyskiej na Nosalową Przełęcz

Polanę Olczyską obchodzimy od południowo – wschodniej strony i rozpoczynamy niezbyt trudne podejście na Przełęcz pod Nosalem, zajmujące około pół godziny.

Szlak z Nosalowej Przełęczy na Nosal

Szlak na Nosal wiedzie leśną ścieżką, której granice wyznaczają drewniane bale. Odcinek od Nosalowej Przełęczy jest dość stromy, ale można pocieszać się tym, że jest bardzo krótki.

Nosal

Szczyt Nosal (1206 m n.p.m.) położony jest pomiędzy Doliną Olczyską, a Doliną Bystrej w Tatrach reglowych. Sam szczyt jest skalisty i dość rozległy. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, można usiąść na skałach i podziwiać piękne widoki

Powrót ze szczytu Nosala na Nosalową Przełęcz tą samą drogą.

Szlak z Nosalowej Przełęczy do Kuźnic

Z Przełęczy pod Nosalem odbijamy na południowy – zachód. Schodzimy gruntową drogą prowadzącą przez las świerkowy.

POWRÓT

Z Kuźnic idziemy Aleją Przewodników Tatrzańskich do ronda Jana Pawła II, a następnie idziemy ul. Droga na Bystre i dalej ul. Oswalda Balcera (czas przejścia do wylotu Doliny Olczyskiej wynosi ok. 45 min). Można skrócić drogę skręcając z al. Przewodników Tatrzańskich w ul. Mieczysława Karłowicza (na wysokości Hotelu Murowanica).